pati

Siewniki pneumatyczne vs. mechaniczne

Polecane posty

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

To interesujące. :P Nie pozostaje nic innego, jak prowadzić takie badania w kolejnych latach, aby jeszcze dobitniej utwierdzić się w tym przekonaniu. :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

to znaczy że przy rozładunku dmuchawą ziarenka też są pobudzane? totalna bzdura, mam posianą pszenice,na jednym kawałku pola, ta sama odmiana,nawożenie, tachnologia uprawy, tylko dzień przerwy przy sianiu, a różnica przy wschodach kilka dni, jest wiele czynników decydujących o szybkości wschodów, np wilgotność, temperatura,głębokość siewu,rodzaj gleby itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agricola    0

Jak tak sądzisz ze to bzdura to mi wytłumacz jak to możliwe ze tam gdzie sial pneumatykiem powschodziło a ta gdzie mech to opoznienie 3 dni :te same pole ,ten sam system uprawy , ten sam czas siew ,nie pisz ze inne czyniki wpłyneły bo były takie same .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miszka31    31

kilka dni wstwcz siał kolega przez miedze siewnikiem pneumatycznym, zobaczymy jak bedzie wschodziło, na polu mokro jak ... , ciągnik z obrotów spadał a co za tym idzie ciśnienie w przewodach też, zobaczymy czy będzie równo wschodziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W zasadzie dla większej wiarygodności, to powinny te zastawy siać na przemian. :blink: Bo tak mogły siać na różnej glebie. U nas na polu o pow. 5ha są takie różnice w stadiach rozwoju, że aż dziwne. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brzozak2    241

widac na polu pasy gdzie jakim siano róznice zanikaja z upływem czasu.

@bob moze bylo siane na przemian, tak by bylo najwiarygodniej, no i koniecznie foto :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agricola    0

Szkoda ze nie zrobiłem po wschodach ,z każdym dniem mniej widoczna różnica jutro zrobie zdjęcie. Niech ktos spróbuje przeprowadzic takie doświadczenie jak ja ,wtedy się okaże czy to siewnik rzeczywiscie wpłyna czy czynnik który przeoczyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wystarczy poszukać w książkach o fizjologi roślin czy ciśnienie ma wpływ na rozwój nasionka. :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agricola    0

Link do strony http://ir.ptir.org/artykuly/pl/96/IR%2896%29_1952_pl.pdf

Wnioski

1. Na wartość porowatości i gęstości owsa Sławko statystycznie istotnie wpływa wartość

i czas trwania obciążenia.

2. Obciążenie ciśnieniem pionowym ziarna w przyjętym przedziale wartości od 0 do

70 kPa w czasie 0-24 h powoduje znaczący spadek porowatości od 45,1 do 35,7% (0,79raza).

3.W tych samych warunkach gęstość owsa wzrasta od 465,3 do 553 kgּ m-3 (o 18,84%

4. Spadek porowatości ziarna owsa od 45,1 do 35,7% oraz wzrost prędkości przepływu

powietrza od 0,15 do 0,50 m·s-1 powodują zwiększenie oporu przepływu od 0,91

do 7,19 hPa·dm-1, czyli 7,91 raza. Oba te czynniki wykazują istotny wpływ na wartość

jednostkowego oporu przepływu.

 

link do strony http://www.acta-agrophysica.org/artykuly/acta_agrophysica/ActaAgr_127_2005_6_3_709.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Ja sieje Accordem talerzowym, a sąsiad redlicowym z agregatem biernym.Pola mamy w miedzę. U mnie powschodziło o 3 dni wcześniej i miałem równe wschody, a u niego nie bardzo.

Jeszcze różnice były takie.

Ja miałem zaprawiona zboże Premis Pro z nawozem donasiennym, a on nie.I ja miałem stanowisko po pszenicy a on po rzepaku a w tamtym roku ziemia była przesuszona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@Agricola wg. tego co wstawiłeś to czas działania ciśnienia w siewniku na ziarno jest względnie krótki w odniesieniu do zakresu 0-24h. :( Materiały tyczą się bardziej samego przechowywania i magazynowania zboża i sposobu formowania/napełniania. Poza tym w badaniu rozpoczęto od 2h. W siewniku czas przepływu ziarna nie jest dłuższy niż 1min, a ziarno znajdujące się w zbiorniku jest poddawane ciśnieniu wynikającemu z własnego obciążenia. Wzrost prędkości był uzykiwany przy 10-krotnych uderzeniach ciężarkiem o masie 4kg po zasypaniu zbiornika.

 

Nie neguję Twojej teorii, ale badania na które powołałeś się były przeprowadzane w warunkach laboratoryjnych, natomiast nie wiadomo jakie warunki panowały w obydwu siewnikach. Osobiście uważam, że różnica we wschodach wynika bardziej z tego, że siewnik pneumatyczny wbija nasiona z pewną siłą, co polepsza styczność nasion z gleba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agricola    0

Ja nie wiem w jaki sposób przyspiesza wschody mogę jedynie przypuszczać.Mojej teori w warunkach polowych nie da się tego sprawdzić , niech zajmą się tym inżynierowie i inne osoby z instytutów nasienictwa czy uczelni rolniczych. Możesz mieć racje co do lepszej styczności ziarna z gleba. Nam pozostają tylko pytania w jaki sposób ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak Ci się uda to powtórzyć przez kolejna powiedzmy 2 lata, to uznamy to za prawidłowość. :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    205

A wedlug mnie są temu pobudzone bo uderzają o głowice i przewody nasienne a w mechanicznym siewniku głowicy brak a przewody nasienne są duużo krótsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

no to ja moze pobudze ten temat:) koledzy zastanmnawiam sie sam nad zestawem uprawowo siewnym sulky lub amazone i jeszcze pozostaje kwestia czy pneumatyk czy zwykly jest doplata jakies 2tys euro ale warto chyba bo z tego co sam wiem pnematyczne maja rowniejsze i szybsze wschody ale co wy mozecie mi poradzic??


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. zastanawiam sie nad zakupem siewnika pneumatycznego który współpracowałby z proxima 8441. przeszukując internet znalazłem coś takiego http://moto.allegro.pl/siewnik-pneumatyczny-6-0-m-lupus-ciechanow-i1324317802.html

Czy da sobie z nim rade zetor 82KM?

uważam też że różnica miedzy zbożem zasianym zwykłym a pneumatycznym siewnikiem wynika z tego że siewnik pneumatyczny dobija nasiona na jednakową głebokość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    576

Mam taki siewnik i MTZ 82 spokojnie nim śmigam z 15 km/h.Nie jest zbyt dobrze dopracowany ale ujdzie.Po zakupie radził bym poszukać komputera z Accorda z aparatami.Używkę można kupić za jakieś 1,5 tyś a nowy z 7 tyś.

Co do różnic wysiewu nasion między pneumatykiem a zwykłym to według mnie nie ma różnicy.W Accordzie nasiona są tylko transportowane powietrzem,a w ziemie nie są wbijane jak nie którzy sądzą.Spokojnie opadają na ziemie i tak zostają.To jest praktycznie tak samo jak zwykły siewnik.

Według mnie więcej zależy od dobrej uprawy niż od siewnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

wschody bardziej zależą od stanu technicznego redlic i ich odpowiedniego wyregulowania, najlepiej to widac na przykładzie poznaniaków gdzie skrajne redlice sa zazwyczaj za wysoko lub za nisko i tam zboże zawsze wschodzi później lub wczwśniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z forumowiczów pracuje nowym siewnikiem firmy meprozet lub pom brodnica Cami N( pom nabudowany)? ja posiadam w tej chwili meprozeta z 2000r. i on sieje jak chce czyli po ustawieniu dawki wysiewu w trzech próbach dawka na hektar za każdym razem była inna. więc moje pytanie to czy nowy meprozet jest lepszy i czy cami N za 21300zł brutto z komputerem i hydraulicznymi znacznikami to dobra oferta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1074

Mam może głupie pytanie ale nie wiem więc pytam. Jak wygląda sprawa z trzymaniem obrotów wałka w siewniku pneumatycznym , czy podczas siewu cały czas musi być te 540/1000 obrotów czy może być mniej? Czy jest coś co sygnalizuje Mi że obroty są za małe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

griga nie mam pneumatycznego ale znajomy ma i jeżeli podczas siewu nie będziesz trzymał odpowiednich obrotów to będziesz miał nie podsiewane bo zboża ci nie pchnie tak bynajmniej jest u znajomego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mpopis    2

W pneumatykach zaletą jest centralny pobór nasion ( można wysiać rzepak praktycznie do końca ), z jednego zasypu wysiewa się większą powierzchnię, nie ma problemu przy siewie na pochyłościach ( boki przestają siać w mechanikach ), łatwość napełniania z big-baga, przeważnie większa pojemność zbiornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj