Zaloguj się, aby obserwować  
simental10

Ile ha pola na 15 opasów?

Polecane posty

simental10    0

Witam, chciałem się zapytać ile potrzebuję hektarów łąk oraz zboża na jak najszybsze odchowanie byków mięsnych ? Chodzi mi o 15 simentalerów / limousine.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Temat rzeka;] zależy jakich ziem, zależy też od plonu na tych polach i łąkach, co Ty chcesz w ogóle siać? Wiesz chyba ile zje przeciętnie jeden opas więc przelicz sobie zapotrzebowania na paszę a później dopasuj sie do plonu przeciętnego, pokaże Ci to jaki musisz mieć areał, dla mnie temat troche beznadziejny;]


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Jezeli bedziesz zbierać jeden pokos rocznie to i 15ha łak Ci zabraknie...


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

od 15 do 20 ha zależy jakie masz ziemie, jeżeli VI klase to 20 nawet mało. masz dużo kombinacji, zależy jakie masz możliwości. Podstawa to QQrydza na 15sztuk to ok 2 ha, jakieś okopowe ok 1 ha (ziemniaki najłatwiej), reszta pod zboża lub kawałek pastwiska, użytki zielone to zależy jakie masz łąki i jak nawozisz. mam nadzieje że coś pomogłem, powodzenia ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Jakos czarno widze wypuszczac byki na pastwisko, chyba ze ogrodzenie jak w obozie. Myśle, ze 2ha kiszonki na 15 byków bedzie odpowiednio, zawsze mozesz wspomoc sie wysłodkami buraczanymi :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamjd6100    3

Witam dużo zależy od wieku bydła więc w jednym roku jak będą małe pójdzie ci mało paszy a jak podrosną to będą już dość konkretnie wpierd.... Ale myślę że jakieś spojnie 12 ha powinno ci starczyć 5 ha użytki zielone koszone 3 razy do roku na siano i sianokiszonkę 5 ha zboża przy plonie 4.5 t z ha (2ha pszenżyta 1 ha jęczmienia i 2 ha owsa) i zostają 2 ha na albo okopowe lub kiszonka z QQ. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Jeżeli zależy ci na szybkim odchowie to stosuj pasze, które zawierają dużo białka np. Kiszonka z łubinu, śruta z domieszką śruty z łubinu no i okopowe ziemniaki, ale też stosowaliśmy korzennie z cykorii po których też był efekt, a teraz od następnego roku będziemy siać dynie. Dynia też jest wysoko białkowa i można zebrać bardzo duża masę z ha, no i dobrze się przechowuje. Zasadziliśmy ją w tym roku tak aby na "test" zobaczyć jak to się przechowuje i pokroiłem trochę i była chętnie pobierana przez byki, no i myślimy nad jakimś sprzęcie żeby zrobić do jej tłuczenia. A co do kiszonki z łubinu tez nie mam zastrzeżeń, też bardzo dobrze się przechowuje nie pleśnieje tak jak inne kiszonki, ponieważ jest bardzo zbita. Ja mam na razie 8 opasów (7HF i 1 Angus), na HF może tego zbytnio nie widać ale są efekty, ale za to Angus to puchnie w oczach. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental10    0

Panowie u mnie w okolicy same marne ziemie klasa 5,6 sam piach 4 wcale nie widać, raz z tatą zasiałem koniczynę i lucernę na pół hektara to ani 1 nie było widać ;( , łąki tak samo same krzaki ;( tylko kawałek ładnej trawy mam to idzie na zielonkę, kiszonka też marna jeśli jest sucha nie chcą za bardzo jeść - ( może podpowiecie mi jak robić dobrą kiszonkę ? od razu prasować po skoczeniu trawy czy czekać aż wyschnie ? i czemu gniję z powodu dostania się powietrza ?). Zasiałem na próbę kukurydze na 1 hektar, muszę przyznać, że na takich słabych glebach, gdzie nie gdzie osiągała wysokość ponad 1.7 - 2m tylko dużo nawozów daje, jeszcze ładnie nie wyrosła, a tu dziki zbuszowały połowę moich plonów i suchą jedli ( dawałem całą z liśćmi i łodygami, tnąc w sieczkarni ;]). Ziem dużo nie posiadam, bo nie ma za bardzo jak dokupić, może jak dorosnę to wezmę szybko jakiś kredyt i robotę to wykupię bo za przeproszeniem darmozjady ( bogacze ) z miast wyjeżdżają i całą wieś zajmują ;( a u mnie 15 km do miasta i ta wieś to sypialnia, hektar pola w ładnym miejscu przekracza 80 tys :D, a mój wujek nie mógł sprzedać w większej wsi ( dalej od miasta ) pola też ponad hektar za 15 tys :(. Na razie mam 10 opasów w mniejszej wadzę, ziemniaków nie opłaca się sadzić, więc kupuje tona za 150 zł i buraki cukrowe też gdzieś w tej cenie i czy się opłaca kupować ziemniaki i buraki czy lepiej za te pieniądze zasiać więcej kukurydzy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

@Simental10 ja tak samo mam ziemie tych klas, także mamy podobne warunki i spróbuj tak jak mówię ja robię kiszonki z łubinu, chociaż z QQ z hektar też by się przydał ale nie jest źle z łubinem. Chociaż powiem ci że uprawa QQ u nas nie będzie też wcale opłacalne (chyba że masz sieczkarnie do tego) bo oblicz sobie ile nawozów trzeba tam władować i potem usługa to tak nie wychodzi wcale opłacalniej. A z okopowych nie rezygnuj, my myślimy teraz trochę dyni posiać ponieważ zawiera dużo białka, a nie będzie przy niej takiej roboty jak przy ziemniakach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental10    0

DanRol95 a ile ha wynosi twoje gospodarstwo ? I możesz mi pokazać gdzieś tą kiszonkę z łubinu, czy opasy to chętnie jedzą ?

Edytowano przez simental10

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanRol95    2

Ja mam 16 ha takich ziem ale nie wszystko uprawiam pod łubin ponieważ mam jeszcze tuczniki, no i słomy też potrzeba trochę na pościelenie (wiadomo). Ale łubinu sieje tak ogólnie ja wiem tak na oko to może było 5 ha może nawet nie, ale coś koło tego. A robię to w ten sposób ze na zimę sieje żyto też na kiszonkę, a potem po skoszeniu żyta sieje łubin. Kiszonka chętnie jest pobierana przez opasy (nawet chętniej niż z żyta) i co jest bardzo dobre nie psuje się, bo żyto trzeba otwierać jak są mrozy jak jest świeża to świeża i opasy chętnie jedzą ale po dłuższym czasie dużo się odrzuca bo pleśnieje a kiszonka nie ma tego aromatu kiszonki tylko taki jak by się skwasiło i opasy nie chcą takiej bardzo jeść. A zdjęcia kiszonki postaram się dodać jak najszybciej ale nie wiem kiedy bo na razie nie mam z takiego czystego łubinu tylko praktycznie rdest bo żeśmy zachwaścili pole ale też bardzo dobrze jedzą :lol: . A masz może Orkana ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

A co byście polecali ponad 20ha ziemi ponad 30 sztuk bydła,wszystkie potrzebne maszyny,ziemia III i IV klasa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

lucerne zasiej kolego, byki za tym przepadają. ładną QQ można mieć na takej ziemi, QQ i lucerna to podobne koszty a lucerna jest naprawde świetna, bo nie potrzebujesz orac co roku i zostawia świetne stanowisko pod zboża

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DAWID5010    0

QQ niczego tak bardzo nie potszebuje jak azotu,a jak tszymzsz 10 sztuk bydła to śmiało na V VI klasie pójdzi na dwa metry i więcej

tylko pamiętaj nie żałuj azotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafa007    5

Witam. Mam 25h ziemi klasy głównie między IV a VI. planuje wstawiać 25 sztuk co 9miesięcy w wadze ok 100kg (simentale). stały by luzem w oborze na rusztach więc słoma jest zbyteczna. Sądzicie że uda się je wypaść??!! Postawił bym na paszowóz żeby cały czs to samo jadły a witaminy i dodatki dodawać indywidualnie od sztuki. Sądzicie że uda mi się wypaść to stado??!! jest może ktoś kto już prowadzi podobną hodowle??!!

Z óry dziękuje za odpowiedzi i ewentalne podpowiedzi:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj