Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kobys    30

Witam, potrzebuje porady jaką odmianę zasiać ? plan jest obsiać 60 ha i odmiana która by najlepiej plonowała mnie interesuje i myślałem nad Regentem lub Bojarem bądź zeus

Wiadomość z agroFakt.pl

tlewandowski    39

regent dobra odmiana miałem  w tym roku i polecam z nowszych dalbor podobno jest lepsza ale stosunkowo nowa

więc ciężko na razie coś powiedzieć chce ją w tym roku sam sprawdzić u siebie

ze starszych to sonet jest  sprawdzona miałem kilka razy i też polecam przy 60ha to proponuje zasiać przynajmniej 2 odmiany

najnowsze odmiany mają zdecydowanie mniejszą ilość alkaloidów.

rafto    29

Jeśli myślicie że strączkowe to super interes ze względu na nowe płatności do strączkowych to się mylicie. W nowym roku zapewne zostatnie dodatkowo obsiane kilka tyś ha co się też przyczyni do nadmiaru towaru na rynku także cena żeby nie była poniżej 800 zł za tone a przy mokrym roku prawda jest taka że bardzo ciężko jest uzyskać dobry i dobrej jakości plon. 

Jeżeli wzrośnie powierzchnia upraw strączkowych to płatności też będą dużo mniejsze. 

Ja zamierzam zaprzestać uprawy strączkowych na kilka lat.

Powracam do rzepaku na który jest zapotrzebowanie i nie ma problemu ze sprzedażą :) Tuczniki po 3,5 zł   Gdzie to sprzedacie ?? no chyba że sami skarmicie.

Nie wątpliwie łatwiej ze zbytem i lepszą ceną mają Ci co mieszkają bliżej granicy z Niemcami i mają ilości samochodowe ;)

Centrale nasienne sprzedają już strzączkowe? Ciekawe czy cena wzrośnie do około 3 zł za kg :)

Edytowano przez rafto

Kobys    30

A kto Ci powiedział że robię to dla tych płatności ? po prostu te 70 ha jest oddalone od gospodarstwa 30 km nie mam transportu żeby wozić pszenice czy też tiry najmować to mnie to wyjdzie sporo. do tego łubin dużo zabiegów nie potrzebuje.

tlewandowski    39

rzepak też jest rozwiązaniem dobrym tylko znów cena i teraz jak ma ktoś V i VI klasę  ziemi w nadmiarze tak jak na przykład ja to musi się dobrze nad tym zastanowić jedno jest pewne że zmianowanie jest potrzebne i na dłuższą metę od tego się nie ucieknie bo plony spadają a koszty ochrony rosną.

dopłaty ST na pewno tyle nie wyjdzie ile wyjściowa stawka bo powierzchnia się zwiększy i to o dużo

EKO-ENERGIA    8

Piszecie koledzy że powierzchnia się zwiększy. Na pewno ale czy tak dozo???

Zwiększy się bo dojdę ja z moimi hektarami bo nie uprawiałem wcześniej, ale właśnie kupuję nasiona i tak wam powiem że od miesiąca są te same ogłoszenia i ludzie nic nasion nie sprzedali, nikt na razie nie rzuca się na nasionka.

Ja już kupuję bo potrzebuje z 10 ton, zamówiłem w centrali i zbieram po okolicznych ludziach, ale  jakoś takiego wielkiego szału na łubino podobne nie widzę. A co będzie zobaczymy

tlewandowski    39

wszystko zależy od tego czy w ekologii będą również płacić ST w poprzednim programie rolnośrodowiskowym nie można było łączyć tych płatności

a z dobrze poinformowanych źródeł wiem że trwają nad tym dyskusje jeszcze.

jeśli to zaakceptują a na to się zanosi to wszyscy eko sadownicy w to pójdą i będą setki hektarów.

policzcie sami jakie to są pieniądze na hektar nawet jak ST będzie tylko 500zł  

Matey    427

A kto Ci powiedział że robię to dla tych płatności ? po prostu te 70 ha jest oddalone od gospodarstwa 30 km nie mam transportu żeby wozić pszenice czy też tiry najmować to mnie to wyjdzie sporo. do tego łubin dużo zabiegów nie potrzebuje.

i rok w rok będziesz siał tam łubin?

Piszecie koledzy że powierzchnia się zwiększy. Na pewno ale czy tak dozo???

Zwiększy się bo dojdę ja z moimi hektarami bo nie uprawiałem wcześniej, ale właśnie kupuję nasiona i tak wam powiem że od miesiąca są te same ogłoszenia i ludzie nic nasion nie sprzedali, nikt na razie nie rzuca się na nasionka.

Ja już kupuję bo potrzebuje z 10 ton, zamówiłem w centrali i zbieram po okolicznych ludziach, ale  jakoś takiego wielkiego szału na łubino podobne nie widzę. A co będzie zobaczymy

Jest dopiero grudzień, ja obstawiam że szał zacznie sie połowa stycznia- luty i wtedy będzie masakra z łubinem w centralach

tlewandowski    39

panowie jest lepszy patent żeby brać dopłatę ST i nic praktycznie nie robić koszty ponosimy tylko w pierwszym roku a przez kolejne cztery tylko  minimalne

oczywiście to się tylko opłaci na bardzo słabych ziemiach bo będą tylko same dopłaty bez plonu praktycznie.

oczywiście jest jeszcze taki plus że z automatu jest się zwolniony z zazieleniania

Kobys    30

@matey rok w rok łubin ? haha, logiczne że nie ale przez ten rok zorganiujze sobie już miejsce, transport. no i co można po łubinie posiać ? raczej ozimą

Matey    427

łubin zostawia dobre stanowisko, ja sieje pszenżyta ale tylko dlatego że mam gleby w słabej kulturze i troche zajmie mi czasu żeby doprowadzić je do normalnego stanu, tak to siałbym pszenicę

Kobys    30

Ja sieję pszenice ale teraz potrzebuje zmianowanie, gleby to 2,3,4,5 klasa więc raczej lepsze

matava    19

Jeja, ale te dopłaty to dziadostwo, kiedy się to skończy. Całe stada baranów bez pojęcia o rolnictwie rzucają się teraz na strączki bo dopłaty, a są to uprawy stosunkowo trudne i zawodne. Ale wiecie co jest najgorsze. Że spora część spośród nich nie zamierza nawet zbierać plonu. Czyli po prostu kasę zwinąć i nic nie wyprodukować. I jak tu ma być dobrze w kraju.

ziemniak127    1

Napiszę tutaj bo bardzo niewiele wiem o uprawie łubinu i jeśli moje przemyślenia okażą się po prostu głupie, to jeden niepotrzebny post będzie przeszkadzał w mniejszym stopniu niż niepotrzebny temat ;)

Posiadam niewielką łąkę, z racji tego, że leży na drugim końcu wioski tylko koszę ją na siano i sianokiszonkę dla bydła. Normalnie jest ona co kilka lat obsiewana mieszanką zbożową z wsiewką i po zbożu znowu jest ładny materiał na paszę. W tym roku już trawa była słaba, ale z powodu wypadków losowych nie zdążyłem zaorać na zimę. I plan mam taki: Na wiosnę przejechać to parę razy talerzówką i bronami i posiać mieszankę traw + koniczyna czerwona + łubin. Po prostu ominąć zboże w płodozmianie. I tak sobie myślę, że w pierwszym roku łubin ostro da w górę przygłuszając resztę, po czym skoszę go i zbeluję na kiszonkę. W ten sposób łubin mi znika z pola i ewentualnie jak pogoda pozwoli to skoszę na drugi pokos to co dalej będzie rosło. Później na następny rok mam normalną koniczynkę z trawą.

Co o tym myślicie? Ma to sens?

tlewandowski    39

Jeja, ale te dopłaty to dziadostwo, kiedy się to skończy. Całe stada baranów bez pojęcia o rolnictwie rzucają się teraz na strączki bo dopłaty, a są to uprawy stosunkowo trudne i zawodne. Ale wiecie co jest najgorsze. Że spora część spośród nich nie zamierza nawet zbierać plonu. Czyli po prostu kasę zwinąć i nic nie wyprodukować. I jak tu ma być dobrze w kraju.

tak samo było z sadami ekologicznymi i w nowym prow też będą podobne historie tylko bardziej ukryte bo opinia społeczna może tego już nie wytrzymać

muszą jakąś furtkę  zrobić dla swoich bo hektarów  na kupili i trzeba spłacać a jeszcze musi coś zostać w kieszeni przecież

a strączkowe faktycznie nie są łatwe w uprawie niema praktycznie środków trzeba kombinować wydajności małe i jak będzie dużo towaru na rynku to cena poleci na dół

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się