Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Niki20    6

Ma ktoś więcej informacji odnośnie łubinu wąskolistnego odmiany ZEUS. Chodzi mi o to czy ktoś go wykorzystywał jako pasza dla zwierząt? Z tego co wyczytałem to jest to łubin słodki, ale ma dość dużo alkaloidów, stąd moje pytanie...

jendrus001    0

Zebrałem 11ha Łubinu wąskolistnego Karo. Średnia wyszła około 2t/ha. Bez nawożenia i bez fungicydów. Interesuje mnie tylko stanowisko po nim i dopłata łubinowa dlatego nie dbam o plon. W Centrali gdzie go kontraktuje dostaje około 900zł/t także żadne pieniądze przy tak niskim plonie, ale i tak jestem zwolennikiem tej rośliny. Pulchność gleby utrzymuje się nawet przez dwa lata po zbiorze nasion łubinu. Można to odczuć w spalaniu ciągnika podczas orania lub zrywania ścierniska na którym rósł łubin. ŚWIETNA ROŚLINA POLECAM!

coolman111    54

Żuć przedsiewnie (przed uprawą agregatem) polifoskę uzyskasz lepszy plon :). Daję niedużo bo w granicach 150kg/ha i na IV kl w tym roku udało się zebrać 2,5t/ha. Fungicydów poza zaprawą nasienną też nie stosuje :).

Wiadomość z agroFakt.pl

jendrus001    0

Zauważyłem że zaprawienie nitraginą Nasion dużo daje. Obok sąsiad miał nie zaprawiany i dużo wolniej rósł. Ja najpierw w betoniarce zaprawiam go z Vitavaxem. Ziarno wędruje na przyczepę, rozpuszczam nitraginę z wodą i dodaje trochę cukru następnie mieszam to szuflą i staram się zaraz siać. Co do Chwastów.... Stosowałem kiedyś Afalon 1l/ha + Command 0,2l/ha. Niestety Command bardzo mocno go trzymał i łubin praktycznie stał w miejscu. Teraz pryskam Afalonem i jest normalnie. Potem dwa tygodnie przed zbiorem sprawdzam które miejsca na polu wymagają desykacji i tam tylko pryskam, ponieważ koszt Reglone w dawce 2,5l/ha siepie po kieszeni, a mi chodzi tylko o stanowisko i dopłatę. Kontraktuje przeważnie zawsze Karo bo opiera się dość dobrze antraknozie. Taki o to sposób znalazłem na monokulturę rzepak - pszenica - rzepak -..... sieję co roku 1/4 areału łubinu i 1/4 rzepaku także zawsze pszenica idzie po dobrym przedplonie i nigdy nie po zbożu. To takie moje spostrzeżenia lubie się dzielić doświadczeniami i niech wam też się dobrze wszystko udaje. Pozdrawiam

rafto    29

Sialiście kiedyś po łubinie pszenżyto, żyto w uprawie uproszczonej ? tzn po zbiorze talerzówka , przed siewem gruber na ok 10-15 cm i siew agregatem uprawowo siewnym, ziemia klasy V i VI łubin przed zbiorem randapowany.

Edytowano przez rafto

SipmaZ224    59

Ja zrobiłem pole po łubinie talerzówką, wygląda to jak po porządnym agregacie.

Łubin bardzo mocno spulchnił glebę. Chodząc po szczyrniu buty się zapadają.

Jak tam sypały Wasze łubiny wąskolistne?

Opiszcie kto i co stosował na chwasty i jak to podziałało.

Ja stosowałem Afalon 4 dni po siewie, niektóre roślinki łubinu zostały dość mocno porażone, a na polu zrobił się istny gąszcz od chwastów!

Niki20    6

Ja miałem posiany wąskolistny zeus i zebrałem ok 2,5t/ha.

Bez jakiegokolwiek nawożenia i bez żadnych środków chemicznych :)

ahten    13

Ja stosowałem Afalon 4 dni po siewie, niektóre roślinki łubinu zostały dość mocno porażone, a na polu zrobił się istny gąszcz od chwastów!

Najpierw poczytaj etykiete afalonu a dopiero stosuj. Najlepsze efekty daje przy stosowaniu odrazu po siewie do max 3 dnia. Najlepiej jak kilka dni bez deszczu po siewie. A jak jest wilgotno to kolo 4 dnia lubin moze juz kielkowac.

damianzbr    988

Sialiście kiedyś po łubinie pszenżyto, żyto w uprawie uproszczonej ? tzn po zbiorze talerzówka , przed siewem gruber na ok 10-15 cm i siew agregatem uprawowo siewnym, ziemia klasy V i VI łubin przed zbiorem randapowany.

Ja tak sieję od trzech lat. Po zbiorze łubinu najlepiej dwa razy uprawić bo później mogą być problemy z chwastami w ozimym. Że chyba masz jakiś sprawdzoną mieszaninę herbicydu, na oziminy przedwschodowo, ale to musi być mur beton, bo dziadostwo jak tylko śniegu nie ma wyłazi cały rok na okrągło skąd się da. Dlatego w tym roku robiłem poprawkę na wiosnę. A na jednym polu to jeszcze od jednoliściennych pszenicę w później fazie ratowałem i drogo to kosztowało (aksial) a owies głuchy w łubinie lubi się plątać.

• Like 1

PeterG14    114

Możliwe, ja na V klasie na 150 kg polifoski max miałem prawie 2t/ha to na IV powinno to być realne.

Rolnik1111    24

A przy takim braku nawożenia może być problem z niedoborem niektórych składników jeśli po łubinie zasieje się coś bardziej wymagajacego(Np:jakieś zboże) ?

gwozd    101

Teoretycznie potas i magnez może pobrać z głębszych warstw gleby gdzie zboże nie sięga a fosfor z form trudno przyswajalnych dla zbóż. No ale to tylko teoria. Na pewno z plonem nasion wywozi się sporo PMg i trochę K

g60dalk    3

U mnie łubin zaczyna kwitnąć zasiany na poplon 26.07 ciekawe czy będą strąki a może jeszcze się skosi :D

20CBR12    52

mnie  coś  w tym roku pokusiło żeby  rozsiać  poplon  rozsiewaczem do nawozów  a później przykryłem to  talerzówką...łubin mimo sporej wilgoci wschodził  ponad 3 tyg siany chyba 15 może 18 sierpień..teraz  ma dopiero pierwszą parę  liści właściwych... nie polecam na przyszłość :(

ogar118    62

ja w tym roku posiałem rozsiewaczem łubin wykę słonecznik i rzepik i później przejazd agregatem podorywkowym i wszystkie te rośliny powschodziły bardzo ładnie i równie dobrze rosną.  może za głęboko talerzowałeś. 

A co do siania strączku po strączku to odpada ponieważ rozwiną się wirusy atakujące bakterie wiążące azot i klops...

Niki20    6

20CBR12 prawdopodobnie trafiłeś w suszę :/ Łubin spokojnie powinien po talerzówce wzejść... Ja rozsianą lejkiejm grykę talerzowałem i bardzo ładnie rośnie...

Dokładnie, strączkowe muszą mieć co najmniej 4 lata odstępu między sobą bo może wystąpić antraknoza :/

Edytowano przez Niki20

20CBR12    52

zawsze przykrywałem łubin  zwykłą  broną i  było  ok - tylko  w tym roku coś  sobie wymyśliłem...suszy raczej nie  było a talerzowane było na 5cm więc niby głębokość odpowiednia jednak coś nie przypasowało ....

g60dalk    3

Ja tam już ze cztery lata sieję lejkiem na ściernisko potem kultywator+brona i jest dobrze a w tym roku drugie pole zrobiłem pod talerzówkę i bronowanie i też ładnie powschodził

Poznaniak    3

Czy łubin do siewu nie może być desykowany przed zbiorem?

Szukam odmiany słodkiej na 4 hektary -jeśli ma ktoś na sprzedaż po kwalifikacie lub kwatyfikat na zchodzie proszę o kontakt

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim