Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Glifosatu osobiście nie stosuję do łubinu czy też zbóż , po sąsiedzku widziałem efekty takiej desykacji :P , a w zeszłym roku to miałem kilka kontroli i sam rejestr był nie raz sprawdzany pod każdym kątem.

Z ty stosowaniem wedle siebie ,pisaniu jednego i robieniu czegoś innego to naprawdę pojechałeś, po czasie wychodzą różne cyrki, np, w owocach są przekroczone dopuszczalne steżenia środków szkodliwych, antybiotyki w mięsie itd

Szkoda, że uczciwość jest Tobie obca :(

ogar118    62

Ja stosuje glifosat w łubinie juz 2 lata, kiedyś sąsiadowi zabrakło na poplon i przyjechał dokupić mój po glifosacie ostrzegałem go że mogą być cyrki z kielkowaniem ale posiał mimo to i później jak go pytałem czy wyrosło mu coś stwierdził że wszystko było ok. Desykcje przeprowadzam kiedy większość stronków jest brązowa... Również widziałem różne wyniki badań i różnica między wspomnianym środkiem a reglone wynosiła ledwie kilka %. Po sąsiedzku to ludzie sieją 250 kg pszenicy zasilają dolistnie saletrą amonową i zabiegi ochrony roślin robią o 13, trzeba mieć swój rozum i dobrze przemyśleć co się robi... A co do rozmowy wyżej to tak się zapytam czym mamy ten łubin pryskać skoro co chwile coś wycofują a nowych środków brak? Trzeba jakoś sobie radzić...

Wiadomość z agroFakt.pl

bialy2005    193

reglone czy basta to koszty i tyle. reglone 2,5-3l po 80zł/l a basta 2,5l po 100zł/l, a Glifosat 60zł/ha przy dawce 4l

bialy2005    193

huragan, tajfun, kiler itp. 270-280zł brutto 20l. Narzepak kupiłem 60l Huragan-a po 273zł /20l daje to niecałe 55zł przy 4l/ha

milanreal1    290

reglone czy basta to koszty i tyle. reglone 2,5-3l po 80zł/l a basta 2,5l po 100zł/l, a Glifosat 60zł/ha przy dawce 4l

No bez przesady, reglone 1,5-2l daje już dobre efekty, poza tym rynek zamienników też chyba całkiem spory.

• Like 1

bolec777    0

Witam, chciałbym dowiedzieć się czy stosuje się oprysk na równe dojrzewanie łubinu i kiedy go stosowac?

g60dalk    3

tak ja zawsze stosuje do tej pory szedł 360SL a w tym roku zastosuje Reglone choć drogo wychodzi ale porównam sobie czy jest jakaś różnica

Egzo    1

Ile strąków maja wasze łubiny? I kiedy w przybliżeniu planujecie desykacje?

g60dalk    3

U mnie jest spora rozbieżność w ilości strąków od 10 do nawet 40stu na jednej roślince, a desykacja jak tak dalej pójdzie to za 10-14 dni tak to na dziś wygląda

romanrat    0

Witam wszystkich.

Glifosaty to substancje działające systemicznie, a więc wnikają do nasion i mogą ( niekoniecznie muszą ) upośledzać kiełkowanie. Natomiast Reglone czy Basta działają kontaktowo a więc nie dostają się do nasion. Ja od lat uprawiam łubiny jako materiał siewny kwalifikowany i zawsze stosuję Reglone w momencie gdy ok. 70% strąków jest brunatnych - nie suchych!. Glifosaty stosuję na rzepak.

koszos1    1

kiedy pryskacie swoje łubiny round*pem?? ja myślę że koło środy będe jechał jak bedzie pogoda, ko łubin wąskolistny już zrzucił liście, a poza tym pewnie bym nie pryskał gdyby nie ziellsko w nim bo równo dojrzewa, niestety mam sporo chabra który kwitnie w najlepsze

a jeszcze pytanie czy jest jakas karencja od zastosowania środka roundup do momentu zbioru? dodam że łubin przeznaczam na paszę i nie chce aby oprysk zaszkodził trzodzie chlewnej, a nie doszukałem się nigdzie zeby działanie przenosiło sie na nasiona, tylko działa na rośliny i chwasty

g60dalk    3

40strąków to chyba na 1m2

Tu mam zdjęcie roślinki co ma akurat 35 strąków wyrwana zaraz z brzegu pola nie chciało mi się szukać akurat tej co ma 40 strąków :)post-65333-0-11018800-1405263318_thumb.jpgpost-65333-0-33807900-1405263364_thumb.jpg

lukasz222    2353

Dzisiaj byłem sprawdzić swojego Mistera i zadowalać się specjalnie nie ma czym. Jakieś 50% wyległo, ale to z pewnością w dużej mierze wina zbyt gęstego siewu, będzie nauka "na zaś". Poza tym mimo doglebowego zastosowania Afalonu i Fusilade przed kwitnieniem chwasty rosną w najlepsze miejscami zagłuszając łubin (pole po TUZie). Na skrajach pola widać, że czubki roślin komuś bardzo smakowały, zaś na jednym uwrotniku pokazała się antraknoza, ale tym się nie przejmuję bo reszta pola czyste (nie pryskałem zapobiegawczo). Dobrze, że to tylko 0,3 ha więc tragedii nie ma, ostateczny osąd się postawi po zbiorze.

U mnie stronki jeszcze zielone, ale listki już powoli zaczynają zanikać. Co do ilości strąków to mają między 10 a kilkanaście na głównej łodydze. Miałem desykować Reglone ale chyba wezmę Round*p, skoro po antraknozie i tak nasiona nie nadają się jako materiał siewny. Jak tam Wasze łubiny żółte, wybarwiają się już czy też jeszcze zielone?

Edytowano przez lukasz222

seba07101    0

Tu mam zdjęcie roślinki co ma akurat 35 strąków wyrwana zaraz z brzegu pola nie chciało mi się szukać akurat tej co ma 40 strąków :)post-65333-0-11018800-1405263318_thumb.jpgpost-65333-0-33807900-1405263364_thumb.jpg

co to jest za odmiana? ile dawałes pod korzeń? i na jakiej klasie ziemi rośnie jeśli można wiedzieć ?

g60dalk    3

Odmiana Karo(gorzka) materiał siewny kwalifikowany C1 pod korzeń poszło 100 kg polifoski plus siane 21.03 160 kg/ha zaprawione Vitavaksem i nitraginą opryskane Linurexem i dwa razy na grzyba. Klasa ziemi V.

seba07101    0

ja mam mistera tez materiał kwalifikowany.pod korzeń dałem tez prawie 100 na ha ale tarnogramu.nie zaprawiałem tylko pryskałem raz linurexem jutro wstawie zdjęcie ale twój ładny jest.;)

g60dalk    3

Łubin sieję od 5-ciu lat raz się udaje raz nie często to przypadek. A z nawożeniem i nitraginą to spróbowałem po raz pierwszy czytając posty forumowiczów które ewidentnie uzupełniają moją skromną wiedzę ;)

Powiem tak , w zeszłym roku siałem pierwszy raz łubin 2,5 h na próbę zanim trafiłem na to forum oczywiście moja wiedza była mała całą plantację zaatakowała antraknoza padał deszcz nim wjechałem z gwarantem było już za późno widząć jaki będzie zbiór nie inwestowałem już w reglone opryskałem gallupem zbór był 1 tona z 2,5 h nasiona wykorzystałem w tym roku w dawce trochę powyżej 170kg na hektar (łóbin był chyba już z cztero letni bo też miałem od kogoś żółty mister) i jest piękny wrzucę jutro zdjęcia też będzie w granicach 30 strąków na roślinie i zero ataku grzyba w tym roku , stosowałem dwa razy zapobiegawczo Banko ta sama substancja czynna co w Gwarancie tyle że połowe tańszy, także nie wiem jak się odnieść do tego , że jak ziarna były rok wcześniej porażone to nie można nimi siać, i tak samo glifo ? tak jak obiecałem zdjęcia na tej roślinie ponad 40 strąków przy drodze wyrwana

http://i59.tinypic.com/2ilbmlf.jpg

http://i60.tinypic.com/16a759i.jpg

Edytowano przez rolniczek098

koszos1    1

ktos już kosił łubin? ja wczoraj próbowałem i wilgotność 20-28%, niby wszystko wygląda ładnie suche, ale zdarzają się strąki zielone, których kombajn nie odwieje, dlatego wczoraj też pryskałem glyfosem na dosuszenie, ogólnie dużo leci przed hederem, pomimo tego że motowidła chodzą bardzo wolono

macie jakies sposoby na zmniejszenie strat plonu przy zbiorze??

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Najprostszy to koszenie bardzo późnym wieczorem, a nawet nocą czyli gdy roślina jest już wilgotna od rosy, a nasiona są nadal suche.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim