Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zetor53400    2

No ja chce kupic z 50 kg na 20 arów i mieć na następny rok na 2 ha (chociaż nie wiem czy mi tyle uleci tego łubinu), i tak rozpocząć swoją zabawe z łubinem :(

west    45

ja też jeszcze w lutym kupowałem grochy i łubiny to kwalifikat chodził średnio po 2,5zł/kg teraz ceny są rzeczywiście kosmiczne gnoje chcą sie obłowić bo towaru niewiele i okazja nabić kasę. :(

pasio    1

Kupowaliście łubiny już zaprawione? Ja mam z Granum Zeusa w c2 i płaciłem 2,50zł/kg, ale nie zaprawiony..

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

Witam!! jest to mój pierwszy post wiec na początku chce się serdecznie przywitać. Czytałem temat od początku bo chce posiać w tym roku łubin żółty Lord na pasze dla zwierząt. Jednak mam pewien dylemat otóż doczytałem się gdzieś ze niewskazane jest siać łubin po oborniku i motylkowych a na jednym kawałku gdzie nie dałem rady zasiać oziminy została przyorana na zime gorczyca w poplonie. Może ktoś z kolegów podpowie czy to nie będzie kolidowało i czy nie wyskoczy nic nieoczekiwanego, dodam ze materiał biorę z centrali i nie mam ochoty potem go przyorać gdyż cena jest dosyć zaporowa 3,70kg. Pozdrawiam

Nie słyszałem żadnych przeciwwskazań. Raczej słyszałem to że dobrze ze w ost latach była siana roślina motylkowa. W glebie masz bakterie które żyją w symbiozie z korzeniami łubinu, ściągając azot atmosferyczny.

west    45

łubiny i grochy nie zaprawiają tez byłem zbulwersowany tym faktem taka kasa i bez zaprawy poworkowane po 25kg. Teraz wszystko trzeba wysypywać zaprawiać i ponownie workować paranoja

pasio    1

dokładnie, zamówiłem, myślę sobie, że będzie w "50" i zaprawiony a jak wróciłem do domu to był szok. Łubin przyjechał a nie zaprawiony. A kwalifikat;(. Zaprawię go tylko nitraginą.

Matteo    0

Nie słyszałem żadnych przeciwwskazań. Raczej słyszałem to że dobrze ze w ost latach była siana roślina motylkowa. W glebie masz bakterie które żyją w symbiozie z korzeniami łubinu, ściągając azot atmosferyczny.

Hejka gdzieś to wyczytałem ale wole zasięgnąć wiedzy kolegów co mają już z tym do czynienie. Co do bakterii to i tak zaprawie nitraginą bo jestem zdania jak coś robić to robić to dobrze a sieje dla paszy i na przyszły rok, cena w porównaniu z nasieniem niewielka ponad 30zł/ha. U mnie kwalifikat też nie jest zaprawiany i wydaje mi się ze to trochę bandytyzm gdyż cena jest dosyć wysoka ale biednemu rolnikowi zawsze wiatr w oczy!! pozdro

szymi4512    1

czym najtaniej pryskac łubin zółty od chwastow, poradzcie.

pisze po raz trzeci.. wedlug czego ustawic siewnik poznaniak ze stara przekladnia na siew łubinu

prosze odpiszcie

stasiex    23

1. Zawsze pryskałem Afalonem i również wcześniej pytałem o to samo - poczytaj wcześniej...

2. Zrób próbę kręconą i będziesz wiedział - norma wysiewu 150-180 kg/ha. Mam 19 redlic w Poznaniaku 2,7 więc nic Ci nie da, jak podam bieg (prawdę mówiąc to i tak nie pamiętam)

Matteo    0

Siemka szymi!! ja też dopiero zaczynam działać z łubinem wiec dużo czytam, większość radzi pryskać afalonem na 2-3 dzień po zasianiu, szczerze to sam nie wiem czym pryskać przeczytam jeszcze raz od początku i się zdecyduje. Co do siania to mamy poznaniaka starego rozmawiałem z teściem i mówił ze można zaślepić co drugi lejek i przestawić na górny wysiew ale jak to się robi to powiem ci jak zasieje, z drugiej strony kolega ma siewnik amazone i siał groch kiedyś to wie co i jak deklarował się pomocą i nie wiem czy nie skorzystam. Kupiłem dziś kfalifikat, nitragina jest jeszcze zaprawa tylko no i czekam oż obeschnie bo u nas jeszcze błotko na polach myślę ze pod koniec tygodnia albo w wielkim tygodniu wysieje reszta od nieba zależy. Wszelkimi spostrzeżeniami na pewno się podzielę!!! a jaką zaprawę kupiłeś???

szymi4512    1

ja zaprawiałem zaprawa w płynie "Sarox"

mam pytanie... czy łubin jest wrażliwy na mrozy i kiedy go najlepiej wysiewac;)

P.S co do tego Saroxa to niejestem pewnien ale chyba tak sie to nazywało... to taki różowy płyn strasznie brudzący, domyć rak nieidzie po tym :)

Gacuseks    2

Przyłączam się do pytania jednego z kolegów. Jak ustawić ,, Poznaniaka 2 ,, SO-43, do siewu łubinu. Myślę, że pewnie się da zasiać bez zmiany kółek wysiewających(przecież, ten drugi komplet kółek który jest w zestawie służy do wysiewu nasion drobnych, a łubin to drobny raczej nie jest).Interesuje mnie ustawienie przekładni i co ile zamknąć zastawki. Dziękuj i pozdrawiam.

pasio    1

Zastawki na 3 ząbek od góry, a przekładnie ABC to już musisz próbę kręconą wykonać!

stasiex    23

przecież, ten drugi komplet kółek który jest w zestawie służy do wysiewu nasion drobnych, a łubin to drobny raczej nie jest

Ale jest także 3 komplet do grubych :)

Nie pamiątam, żeby kiedykolwiek mój tato siał łubin w marcu - zwykle pierwsza dekada kwietnia. Jednak zaleca się jak najwcześniejszy wysiew.

Gacuseks    2

Jeśli jest trzeci komplet to wchodzę na przybudówkę i szukam, bo leży tam od nowości nieużywany nigdy zestaw kółeczek. Dzięki za info.

kryssr    50

Tak się składa że piszę inż na temat produkcji nasion łubinu wąskolistnego i odmiany nietermoneutralne trzeba siać wczesnie tzn jak można wjechać w pole ;), natomiast odmiany termoneutralne można opóźnić bez większych strat na plonie. wczesny siew też sprzyja mniejszemu porażeniu przez choroby. łubiny dobrze wytrzymują przymrozki, wąskolistny do -9 reszta do -8 chyba.

Huberto89    34

Jeśli jest trzeci komplet to wchodzę na przybudówkę i szukam, bo leży tam od nowości nieużywany nigdy zestaw kółeczek. Dzięki za info.

Podobno tych kółek nie trzeba zmieniać. Zasówa się tylko co drugą ścieżke a wysiewa się kółkami od zboża.

stasiex    23

Podobno tych kółek nie trzeba zmieniać. Zasówa się tylko co drugą ścieżke a wysiewa się kółkami od zboża.

Nigdy nie sialiśmy łubinu w szerokie rzędy - rządki co 14,2 cm (19 redlic w Poznaniaku 2,7 m). A kółka radzę zmienić.

Gacuseks    2

Kółka znalazłem. Pewnie jest trochę zabiegu żeby je zmienić ?

,,A kółka radzę zmienić'' - jakie argumenty za tym przemawiają ?

Huberto89    34

W zeszłym roku jeden rolnik siał bez zmiany kółek i co dróga ścieżka zamknięta. Łubin wyrósł całkiem ładny i dlatego my będziemy siać bez zmiany kółek wysiewających.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim