Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    62

W fazie liścieni łubiny wyglądają następująco:

Żółty- liścienie chropowate, małe

Wąskolistny- Liścienie chropowate, małe, łodyga zabarwiona na czerwono

Biały- liścienie gładkie połyskujące dużej wielkości, liście właściwe mają białą obwódkę z "włosków"

rafto    29

@proxy8441 A czy afalon itp nie trzeba stosować do 3 dni po siewie ?? u mnie tak dolało że kałuże stoją gdybym też opryskał Łubiny to miałbym duży problem i myślę że szybko w pole nie wjadę żeby zasiać groch i go od razu opryskać dobrze że jest jeszcze czas ;)

proxy8441    72

tak, ale obawiałem się deszczy i dobrze zrobiłem bo troszeczkę pokropiło dokładnie ile litrów/m2 przyszło nie wiem nie sprawdziłem ale jestem pewien że środek przemieściłby się, planowany oprysk jutro byle by sie wiatr uspokoił...

Wiadomość z agroFakt.pl

seba07101    0

rafto dobrze pisze ze do 3 dni a najlepiej zaraz po siewie teraz to mi sie wydaje ze nic to nie da ?

proxy8441    72

da tylko czym później tym większe obawy o fitotoksyczność. Narazie skutecznie wiatr uniemożliwia oprysk.

rolnikzmusu musisz zrobic próbę i stopniowo regulowac raczej nie bedziesz musiał nic kombinowac z wysiewem np średnim czy zmniejszonym tylko powinno dac rade ustawić taką normę jak do łubinu w granicach 150kg bez regulacji tryb, ja siałem poznaniakiem bez problemowo łubin jak i rzepak.

Edytowano przez proxy8441

marcin2057    20

witam czy ktoś siał łubin poznaniakiem 2,7 metra ? jak go nastawić do łubinu ?

Ja zawsze sieję poznaniakiem 2,7m i ustawiam tryby na siew normalny i ustawienie skrzyni B 2

rafal12    1

według mnie co lejke ponieważ skoro zalecane jest wysianie na metr kwadratowy 100 nasionek to tak bedzie bardziej równomiernie niż co drugą leje

rafto    29

@seba07101 chodzi o to że po zastosowaniu afalonu, commandu lub innej do glebówki po 3 dniach istnieje duże prawdopodobieństwo że zostaną uszkodzone siewki . Zadziała na chwasty dobrze ale i roślina główna też ucierpi. Nie dość że gleba musi być wilgotna to jeszcze nie może mocno padać w ciągu kilku dni.

Smola    0

dodajecie do afalonu command? na łubin waskolistny? jak tak to w jakich proporcjach? ja planuję 1 l Afalonu + 0,1 Commndu?

proxy8441    72

ja nie dodaję Commandu, wogóle wszystko na to wskazuje że pożegnam się z doglebówką bo jutro znowu ma ostro wiać a w powietrze nie warto pryskac. Co te 12cm bardzo ładnie się łubin rozwija, miejsca ma dużo do dyspozycji, lepsza przewiewność łanu co za tym idzie zdrowotność.

Witam ,

Ja osobiście do afalonu nie dodawałem Commandu , i co do warunków atmosferycznych to pryskałem jak było sucho jak pieprz z tym , że opaduw nie było przez kilka dni a zabieg wykonywałem wieczorem , efekt był taki że pole było wolne od chwastów. oczywiście to było w tamtym roku w tym zamierzam jutro wsiać .

Mam też pytanie jaki nawoz donasienny byście polecili tylko taki który zmixować mogę vitavaxem i nitraginą ?

Edytowano przez rolniczek098

marcin2057    20

Zakupiłem dziś łubin Karo z centrali lecz nie ma podanej siły kiełkowania, ani MTZ i teraz nie wiem ile mam go wysiać, nie jest zaprawiony Vitavaxem i mam pytanie czy zaprawiać go i zaszczepić nitraginą, będe go siał na IV i V klasie na której od dawna nie były siane strączkowe, a może ktoś ma odsprzedać vitavax i nitraginę bo potrzebuję na 1ha i łubinu mam 150kg ?

Matey    431

Wlaśnie nie wiem co jest z tymi informacjami na materiale siewnym, widziałem jęczmień jary bez MTZ, ale z siłą kiełkowania na szczęście. Wiadomo że do ustalenia wysiewu potrzeba nam MTZ jak i siły kiełkowania, ale myślę ze jak wysiejesz te 150kg na hektar to będzie dobrze. Zaprawiaj napewno, nitragine zamówisz u producenta to jutro, max pojutrze powinna być.

Ja commandu nie stosuje, ale jak koledzy wcześniej pisali to nie więcej niż 0,2l/ha (chociaż czasami i te 0,2 może być za dużo)

juras390    2

mam poznaniaka nowszego typu i bede siał łubin co lejke a jak z dociskiem redlic ustawic jak na zborza czy bez docisku jak na rzepak przed siewnikiem idzie agregat uprawowo-siewny z wałem packera

Smola    0

bo właśnie nie wiem co robić czy dać te 0,1 commandu i 1 l afalonu? czy zastosować sam afalonon w zalecanej dawce 1,25 - 1,5 l? bo zawsze jest problem z zachwaszczeniem wtórnym.

proxy8441    72

Zakupiłem dziś łubin Karo z centrali lecz nie ma podanej siły kiełkowania, ani MTZ i teraz nie wiem ile mam go wysiać, nie jest zaprawiony Vitavaxem i mam pytanie czy zaprawiać go i zaszczepić nitraginą, będe go siał na IV i V klasie na której od dawna nie były siane strączkowe, a może ktoś ma odsprzedać vitavax i nitraginę bo potrzebuję na 1ha i łubinu mam 150kg ?

w takim razie zakupiłbym nitraginę, inwestycja nie duża a będą z niej spore profity, u mnie Perkoz w tym roku miał podany komplet informacji natomiast Mister nabyty tuz przed siewem miał tylko MTN brak czystości i zdolności kiełkowania. Nie wiadomo czy z tym problemem udawac się w stronę PIORiN czy hodowcy lub centrali nasiennej kto odpowiada za te informacje chyba centrala nasienna.

mam poznaniaka nowszego typu i bede siał łubin co lejke a jak z dociskiem redlic ustawic jak na zborza czy bez docisku jak na rzepak przed siewnikiem idzie agregat uprawowo-siewny z wałem packera

Trudno powiedziec jak masz ustawić, zalezy jak zboża wysiewasz jak na 3-4cm to tak jak na zboża, poprostu zobacz jak głeboko redlice idą w czasie siewu i wyregulujesz.

Dziś opryskany łubin żółty Afalonem na 3 dzień po siewie zobaczymy z jakim skutkiem dla chwastów i rosliny uprawnej.

Matey    431

zależy, jak będzie mokro to łubin który leży na wierzchu tez powschodzi

damazy1    0

czy ktoś siał łubin graf w mieszance z pszenżytem jarym i owsem

czy ktoś siał łubin graf w mieszance z pszenżytem jarym i owsem

marcin2057 koło poddębic vitavax mają dostępny od ręki w cenie 47 zł litr , poza tym radzę użyć środka gwarant bądź inny na grzyba typu antryknoza ,oczywiście w czasie wegetacji już,

w zeszłym roku zlekcewarzyłem tą chorobę nim sie kapłem , że to antryknoza i potem zanim przestało padać było już za późno efekt był taki że z 2 h miałem plon 1T

mam pytanie otóż jakich środków desykacji łubinu poza reglone (bo drogi) stosowaliście i jakie później były wschody ?

Edytowano przez rolniczek098

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim