Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

mawit06    6

Doglebowy oprysk na chwasta teraz wg. mnie mija się z celem,nitragine kurier przyniósł rano. vitavax 200 kupiony ten sam skład co sarox t 500 fs tylko mniej substancji a znalazłem że sarox chroni siewki przed rizoktoniozą i fuzariozą (zalecenia dla soi)

juras390    2

kiedy siejecie łubiny bo ja bede siał pierwszy raz tylko ze niewiem kiedy i jeszcze ten dziwny poczatek wiosny

proxy8441    72

juras

Łubin teoretycznie wytrzyma te -5st mrozu ale co będzie jak przyjdzie większy to każdy z nas wie, wszystko teraz zalezy od pogody Łubiny zaleca się siac wcześnie w marcu ale oby pogoda w kolejnych dniach i tygodniach sprzyjała.

Panowie, co myślicie, siać, czy czekać?? Mógłbym spokojnie, jak pogoda sie utrzyma zasiać w czwartek ewentualnie piątek. Łubin i peluszkę, tylko nie wiem co z opryskiem naglebowym, gdyby przyszły jakieś mocniejsze mrozy?? Nawóz rozsiałem w sobote, dałem 200kg Yary 6-12-24 i 50 kg soli potasowej na hektar. Nasiona zaprawione Vitawax-em.

Ja osobiście chcę zasiać koło piątku może, Łubin i Owies, a co z opryskiem to jest dobre pytanie, wiadomym jest fakt że chwasty będą wschodzić tylko jak np Afalon zadziała gdy w nocy są spadki temp do 0st czasami przymrozek lekki a czasami po +5st. Na ulotce nie ma żadnej wzmianki o przymrozkach ale niby można w zależności od gatunku pryskać powschodowo tylko trzeba się liczyć z fitotoksycznymi objawami. Ja planuję zabieg własnie Afalonem co byście poradzili i

kiedy siejecie?

Dziś zamówiony Mister po 300 brutto i chciałem zapytać jakie korzyści daje zaprawa Vitavaxem bo na opakowaniu ma napisane że bierze tylko zgorzel siewek. A z oprysków na łubin żółty polecacie tylko Afalon/Linurex + Command czy mozę jest cos godnego uwagi jeszcze?

to płaciłeś podobnie tylko że mnie zamiast Mistera przywieźli Perkoza samokończącego ale mają wymienić ja 310zł br

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony.

Sprzedam zgrabiarkę taśmową SIP EKSAKT-3 cena 1199zł || Śrutownik bąk 7,5 kW, wirnik pionowy, boczny wylot, od góry zasypywany, niski, mało używany cena 1499zł

Wiadomość z agroFakt.pl

kissmy...    57

bakteriofagi zniszczą Ci bakterie brodawkowe w glebie a tego nie chcemy

a kiedy pojawią się bakteriofagi? wskażcie mi proszę czy jeśli miałem strączkowe wyłącznie na poplon (łubin, który zdążył zakwitnąć i był przyorany wiosną) to konieczne jest szczepienie nitraginą czy też bakterie brodawkowe zdążyły się dostatecznie rozwinąć

proxy8441    72

bakteriofagi to poprostu wirusy atakujące bakterie, bakteriofagi mogą występowac powszechnie w glebach, ale również szkodniki jakim jest oprzędzik równiez niszczą bakterie brodawkowe. Każda roslina współzyje tylko z określonym gatunkiem bakterii dlatego ważne jest że wtedy jako poplon miałes łubin i teraz znów planujesz zasiac łubin tylko że w plonie głównym a ile lat przerwy zastosowałeś? Nadmierna chemizacja powoduje zubożenie gleb w bakterie brodawkowe, bakterie brodawkowe znajdują się w glebie w większej ilości po uprawie danego gatunku, dobrze jest zaprawić/zaszczepić nasiona nitraginą ponieważ wprowadza się do gleby szczepy bardziej aktywne i wirulentne. Po fazie całkowitego zamierania rośliny część bakterii brodawkowych ginie a część zmienia się w formy przetrwalnikowe które "oczekują" w glebie na gatunek straczkowy i zakażają korzenie samożutnie i tworzą się brodawki.

Sprzedam zgrabiarkę taśmową SIP EKSAKT-3 cena 1199zł || Śrutownik bąk 7,5 kW, wirnik pionowy, boczny wylot, od góry zasypywany, niski, mało używany cena 1499zł

Egzo    2

Sorry pierwszy rok planuje uprawiać łubin zółty i mam prośbe czy ktoś mógłby mi powiedzieć (najlepiej z doświadczenia) jakie ujemne skutki ma niezaprawienie nasion Vitavaxem ponieważ ja znajduje ze on działa tylko na zgorzel siewek który w niezaprawionych nasionach zapewne mozę sie pojawić ale niewielkim stopniu ;p Moje pytanie wynika z tego że zaprawienie nasion na hektar to koszt o ile dobrze licze 60zł? A do tego miałbym chyba z tym mały problem ;p

Edytowano przez Egzo

gwozd    101

Koszt tej zaprawy to 42,80zł http://rolno-ogrodni...x-200-fs-1l na 100kg nasion daje się 350ml co kosztuje jakieś 15zł, reszta zależy od tego jaką normę wysiewu przyjmiesz.

Ujemne skutki mogą być takie że właśnie zgorzel siewek może wystąpić w większym nasileniu

W etykiecie z 1998r jest jeszcze uwzględniona fuzarioza i antraknoza http://chomikuj.pl/kemot76/etykiety+*c5*9brodk*c3*b3w+ochrony+ro*c5*9blin/VITAVAX+200+FS,560814742.pdf

czego już nie ma na etykiecie z 2008r

Edytowano przez gwozd

Egzo    2

Dzieki za odp. Faktycznie żle policzyłem :P Teraz musze sprawdzić czy mieszalnik nie bedzie cioł mi nasion łubinu

kissmy...    57

Każda roślina współżyje tylko z określonym gatunkiem bakterii

miałem łubin a teraz sieję groch - czyli szczepić?

proxy8441    72

szczepić, choć bakterie zakażające groch mogą się znajdowac w glebie ale bym zaszczepił. Kiedy siejecie Łubiny? Sieje ktoś w tym tygodniu czy czekacie na połowe marca?

Michal225    13

Ja czekam może trochę deszczu spadnie mam badzieje .... chce tak do 20-25 się wyrobić do zasiania 75 ha :)

Edytowano przez Michal225

Egzo    2

proxy8441 dotarł ci juz Mister? Mój przyjechał przed chwila ale strasznie drobny (MTN 1000 nasion 124,7g) do siewu to chyba lepiej? Zrobie mu próbę kiełkowania bo na papierze 92% ,ale jestem zdziwiony bo myślałem że łubin jest dużo grubszy

ps. Ojciec mówi ze taki to on miał kiedys poślad :P

Edytowano przez Egzo

proxy8441    72

proxy8441 dotarł ci juz Mister? Mój przyjechał przed chwila ale strasznie drobny (MTZ 1000 nasion 124,7g) do siewu to chyba lepiej? Zrobie mu próbę kiełkowania bo na papierze 92% ,ale jestem zdziwiony bo myślałem że łubin jest dużo grubszy

ps. Ojciec mówi ze taki to on miał kiedys poślad :P

nie doszedł, znaczy mnie mają wymienić bo przywieźli Perkoza, oglądałem etykiete ale teraz Ci już nie przytocze dokładnej MTN, przed każdym siewem zawsze robie próbę kręconą to jest podstawa jutro napisze jaka MTN. Jak Ci tak ojciec powiedział to pewnie tak było czyli spodziewajmy się drobnego co?

Seba chyba chodzi Ci o odmiane Łubinu Żółtego MIster o której właśnie piszemy, no dobra odmiana, tradycyjna.

rafto    29

@egzo pewnie że lepiej, bo mniej kg wysiejesz ;) ja w tym roku też mam tak drobnego mistera, sonet dużo grubszy ;)

krol9    3

U mnie mister kiełkowanie 92% a MTN 119g , jeszcze tak drobnego nie widziałem.

proxy8441    72

no jeśli chodzi o łubin to musze przyznac rację ale np w odmianach mieszańcowych zyta czy rzepaku u populacyjnych również płaci się za jednostke a jednostka zawiera daną ilośc nasion która jest przeznaczona na daną powierzchnię czego nie ma np w łubinie więc można zdecydowanie zaoszczędzić na materiale gdy jest drobny bo za dany ha "grubych nasion" zapłacimy więcej a "drobnych" mniej bo dana ilość nasion mniej zważy a płacimy za masę a nie jednostkę.

Egzo    2

krol9 ile planujesz wysiac na ha?

Ja w sumie cały materiał siewny kupiłem kwalfikowany to do dopłat trzeba wysiać minimum 150kg na ha to chyba bedzie optymalna ilośc na wysiew? Choć to wyjdzie okolo 120 roslin/m2 ;p

Edytowano przez Egzo

koczas    59

Panowie wybaczcie mi brak wiedzy ale zadam wam jedno nie za mądre pytanie. Dziadek wymyślił sobie, że będzie siał łubin na jakiejś swojej działeczce hektarowej, i teraz mój wujek właściciel pola prosił mnie o pomoc co to za typ łubinu bo nie wiadomo co wpisać w kwitach o dopłaty z UE. Łubin ten kwitnie na taki fioletowy kolor, a nasiona są takie brązowawe z plamkami jaśniejszymi. Mam nadzieję, że nie zdenerwuję was zbytnio, z tą uprawą nie miałem nigdy do czynienia.Jak coś takiego fachowo się nazywa?

rafto    29

@koczas We wniosku o dopłaty bezpośrednie piszesz tylko że łubin, nie ma obowiązku pisania jaka odmiana ;)

koczas    59

Ale chyba trzeba podać czy łubin żółty, biały, wąskolistny czy coś tam, wujo gadał?

ogar118    62

ja mam baryta i masa jest 113 gram siła 95 i jak ustale sobie 100 roślin na metr to wychodzi jakies 118kg na ha

A co do dopłat do materiału to dzwoniłem nawet do arr i mówie że to co oni mają ze minimum 150 kg na ha to się nie sprawdza przy obecnej technologi to koleś powiedział ze w życie hybrydowym też tak było że min chyba ponad 100 kg na ha trzeba było wysiewać i po iluś latach telefonów rolników to zmienili... no ale jak policzę sobie że na areał który chce obsiać 2 ha na materiale zaoszczędze w ten sposób 192 zł a agencja urwie mi 0,4 ha z tego areału ( z dopłaty 64 zł) to tak czy inaczej jestem 128 zł do przodu...

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?