Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
nojsze    44

Masz szansę z odmianą Kalif biały wąskolistny przy dobrych wiatrach \październik zbór może 5q z ha a nie tonę , w latach moejej młodości uprawialiśmy łubin ,,Emir" plony jak się nie wysypał około 3-3,5 tony nikt nie pryskał na grzybówki zachwaszczenie jak zawsze brak cherbicydów , Afalon do kitu i zero ratunku. Nadwyzka bezpośrednia która mi wyszła za rok 2012 w łubinie ,,Mister" to -1630 zł . Tak więc lepiej kupić od tych co koniecznie chcą uprawiać lub robią to dobrze , fungicydy na antraktozy to też loteria i własna kombionacjha subst. czynnych. na własne ryzyko.

Na poletku doświdczalnym kalif, Mister , pozostał kalif mister pomimo dwukrotej ochrony fungicydowej padł kalif przy ochronie ok bez na dośw. 15% niższy plon.

Daruj sobie chłopie siew na nasiona tylko zielony nawóz

szymon09875    118
Napisano (edytowany)

eresik1996p

Ja bym na twoim miejscu zasiał ten łubin i zostawił. Przed orką z talerzować i orka zimowa i potym bedziesz miał ładne ziemniaki

Edytowano przez szymon09875

kali828    15

po siewie byl pryskany linurexem roslinki maja okolo 20 cm sa cale zielone ale dolne pierwsze liski zolkna i opadaja nie

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W tej fazie rozwoju to normalne, te pierwsze listki wykonały już swoje zadanie.Wszystko jest w najlepszym porządku.

kzarczyn    0

Witam

W tym roku został mi kawałek terenu po zaoranej łące i zasiałem tam łubin wąskolistny.

Problem jest z tym że łubin praktycznie od początku żółknie. Górne listki są żółte, dolne lekko zielone.

Na rogach pola, które jest delikatnie niżej łubin jest cały zielony.

Pole raczej eksperymentalne, ale łubunu szkoda.

Ktoś ma jakiś pomysł dlaczego żółknie i jak go uratować?

damianzbr    992

Czym zwalczyć samosiewy żyta w łubinie. Wiedziałem że rośnie ale nie przypuszczałem że aż tak dużo. Żyto już się wykłosiło czy jest jeszcze sens z tym walczyć?

proxy8441    72

jezeli nie chcesz miec nasion zyta w łubinie bez doczyszczania jest jeszcze sens wg mnie powinien go graminicyd wziąć" np Targa, Agil itp

jak tam Wasze łubiny???

z tego co zaobserwowałem chyba plonu w tym roku nie będzie, słabos ię rozwija, powoli nie ma porównania z rokiem ub gdzie to już mój był 20 kwietnia na wierzchu a początkiem czerwca kwił wtedy miał warunki w tym roku czas pokaże co wyda narazie słabo i powoli rośnie jest lichy poprostu jak Wasze?

• Like 1

gwozd    101

Słaby jest, rzadki. Comand nieźle go uszkodził. Stosuje ktoś na łubin wąskolistny stomp??

dyczko0    22
Napisano (edytowany)

Ja siałem łubin żółty Lord 18 kwietnia, obsada ok. 60 - 80 roślin na m2.

Według mnie, gęsty, ładny i dosyć bujnie rośnie.

To, że będzie kwitł później niż zwykle to nie znaczy od razu, że będzie słabszy.

Co do commandu to lepiej dać troszkę mniejszą dawkę i nie uszkodzić łubinu, w najgorszym wypadku będzie trochę mniej chwastów. Mi w dawce 1l Afalonu i 0,1 Commandu ładnie trzyma chwasty a łubin nie jest przypalony nawet na uwrociach i klinach. Za ok. 10 dni będzie w fazie pąkowania. Z tym , że pakuję trochę kasy w ten łubin, także musi mi oddać.

Edit : jak wróci mi aparat z gwarancji to wrzucę fotkę

Edytowano przez dyczko0

gwozd    101

0,1 commandu powstrzyma przytulie? Kilka lat temu na tym polu ta sama odmiana wytrzymała 0,25comandu i uszkodzenia były mniejsze jak teraz przy 0,15. W zeszłym roku taka dawka była w porządku, tylko pogoda w czasie wschodów była inna

ponawiam pytanie o stomp w łubinie wąskolistnym

dyczko0    22

Czy powstrzyma przytulie to ciężko powiedzieć w tej chwili. Z tymi doglebowymi jest taka historia że działają różnie. Zależności od pogody. Pole mam dosyć czyste a przed żniwami i tak leci round*p.

gwozd    101

Daje comand tylko ze względu na przytulie. Glifosatu wolę nie stosować bo często sprzedaje na poplony. Zresztą już raz kosiłem jak było dużo przytuli. Pól hektara ponad godzinę, gdzie normalnie hektar idzie w godzinę, a ile strąków pękło w czasie tego rozrywania. Można powiedzieć że wszystkie rośliny na polu były ze sobą połączone

ogar118    62

a są jakieś inne środki na antraknoze w łubinie żółtym poza sarfunem gwarantem amistarem ?? tebukonazol nadał by się??

gwozd    101

W zasadzie wszystkie które zawierają substancje czynne z wymienionych przez ciebie. Kiedyś czytałem o jakimś doświadczeniu gdzie używali alertu którego jednym ze składników jest karbendazym czyli to co a sarfunie. Jest jeszcze brawo, może jeszcze sarfun pro. Sprubój z tebukonazolem i doświadczenia opisz na forum dla innych :)

Kamilmkm    9

Amistar Opti pewnie też by ładny efekt dał, zawiera substancje z amistaru i gwaranta, tylko cena 200zl/ha.

A co to za choroba w łubinie wąskolistnym, pełno takich brązowych kropek na liściach jak od długopisu? Nawet z 10 takich kropeczek na jednym listku jest, rozmieszczone są równo na całym liściu. Szkoda że zdjęcia nie zrobiłem zaprezentować te objawy.

Łubin ma jakieś 15cm wysokości ale taki gdzieś się właśnie teraz marny zrobił, jasny, tydzień temu pryskałem agilem od jednoliściennych i zdecydowanie lepiej wyglądał, może to przez te deszcze i chłód.

Igor1979    2

Witam. W jakiej fazie rozwojowej roślin łubinu należy wykonać oprysk od antraknozy?

Matey    431

Ponawiam pytanie dotyczące terminu oprysku od antraktozy + jeśli ktoś mógł by wrzucić fotke jak to wygląda byłbym bardzo wdzięczny. Bo jak dobrze rozumiem antraktoze można rozpoznać po poskręcanych roślinach? czy jest jeszcze jakaś zmiana zabarwienia?

nie wiem czy się nie myle, ale podczas kwitnienia łubin potrzebuje ładnej pogody, jeśli będzie dość zimno i deszczowo plon będzie niższy, mógłby ktoś mnie w tym elemencie oświecić?

Co najlepsze na jednoliścienne w łubinie żółtym (jest troche perzu)?

gwozd    101

Sprawdź sobie na necie zdjęcia antraknozy. Gdzieś teraz zaczyna się na to sezon. Łubin jest samopylny to deszcz w czasie kwitnienia raczej nie zaszkodzi, w czasie kwitnienia potrzebuje wody żeby nie zrzucać zawiązków strąków, ważne żeby była pogoda w czasie dojrzewania.

Na jednoliścienne kupiłem supero (zamiennik targi). Jeszcze nie zdążyłem opryskać z powodu deszczu. Z etykiety wynika że na perz potrzeba 4l a na jednoroczne 1l. Odżywkę i siarczan Mg też przydałoby się dać.

Supero 05 EC 1l- 42.75zł

Insol 6 (strączkowe) 1l- 9,5zł a daję się 2l/ha

tylko kiedy będzie można wjechać...

Igor1979    2

Witam. Wczoraj obejrzałem łubin i widać było pąki kwiatowe. Poszedł na nie prewencyjnie Gwarant i w sklepie gdzie kupowałem środki mówiła sprzedająca, że już zaczęto pryskać łubiny. Wilgotność, zagęszczenie roślin i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Na łubinie pamiętam jak zobaczyłem objawy antraknozy kilka lat temu to wyrastające strąki były poskręcane i miały ciemno brązowe plamy. Wtedy to już jedynym lekarstwem był pług :)

dyczko0    22

Ja pryskałem zapobiegawczo łubin podczas rozety 6-7 liści, Gwarant 500 SC do tego 10kg/ha SMg, 1 kg nutrimixu i 1 kg bormixu i 1l Basfoliaru

Jak tylko pojawią się pąki w ok. 40 - 50 %, poprawka, Gwarant 500 SC, 10kg/ha SMg, 1kg nutrimixu, 2 kg bormixu i 1l Basfoliaru.

A co będzie w żniwa to się okaże za dwa miesiące :)

Krzychu18    4

Czy stosował ktoś afalon w łubinie żółtym na piachach VI-VIz??????, bo niby nie można nim pryskać na piachach.

Edytowano przez Krzychu18

zetor6011    1

Ja słyszałem że afalanem pryska sie jak łubin odrazu po siewie bo jak powschodził to może go spalic :)

Edytowano przez zetor6011

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim