Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
S-Piotr    48

łubin źle znosi świeżo wapnowane pole,w publikacjach na temat uprawy łubinu też o tym było napisane.

Patryk122    8

Witam Panowie, udzieliłby ktoś konkretnej odpowiedzi jaki można zastosować herbicyd na dwuliścienne powschodowo w łubinie żółtym odmiana Mister, zdaje sobie sprawę że środek nie będzie miał takiego spektrum zwlaczania jak ten przedwschodowy ale coś dać trzeba, niestety po siewie opady nie pozwoliły wejść z afalonem :mellow:

ogar118    62

legato 500 sc 0,2l/ha w fazie 5-7 liści albo metron 700 sc 2 litry na ha w fazie 2 liści (lub środek zawierający metamitron)

Tylko to wszystko nie ma rejestracji w łubinie...

Wiadomość z agroFakt.pl

Matey    431

Panowie, a jeśli oprysk afalon+senkor był wykonywany na suchą glebę to mogę spodziewać się że oprysk nie podziała?

proxy8441    72

ksiązkowo nie powinno sie pryskać przedwschodowo na sucho glebę bo środek powinien się "Chwycić" gleby inaczej może wiatr przenieść glebe i spowoduje to nasilenie środka w danym miejscu i poparzenie roslin, nie wspominając o obniżeniu działania, ale jak np deszczyk lekki popada na zastosowany oprysk na suchą glebe wtedy juz jest ok.

Matey    431

Trafił się tydzien bez deszczu i akurat wtedy pryskaliśmy. Czyli wychodzi na to że będzie kiepsko :(

radi103    1

Do ile dni po siewie mozna stosowac afalon? dzisiaj posiałem facelie i jak konczyłem to juz zaczeło padac.( wiem ze to temat o łubienie ale w faceli to na pewno nikt by mi nie odpowiedział) Jutro ma spasc u mnie ponad 30 l/m2 wody wiec nie wiem kiedy to opryskam...

Nie radzę pryskac faceli.Ja w tamtym roku zasiałem na poplon facelie,oprykałem afalonem 1l/ ha facelia wzeszła zrbiła się czerwona i taka uz została do jesieni.

proxy8441    72

będzie dobrze środek zadziała w takim stopniu jaki mu zapewniłes agrotechniką.

Jak tam Łubiny na wierzchu? Opóźniony termin siewu wiąze sie z gorszą zdrowotnością Łubinu spodziewajmy się nasilenia antraknozy.

Darkos795    4

Na wierzchu.I to dosłownie, bo po siewie deszcz sporo wymył z ziemi.Ale jest wilgotno,więc kiełkuje ładnie.Większośc ma ok 2 cm wysokości .

lukanio89    2

proszę o w miarę szybką odpowiedź;/ chodzi o to czy we wniosku o dopłaty bezpośrednie jeśli uwzględnie rośliny strączkowe albo motylkowe w plonie głównym to mogę je przyorać na poplon... nie korzystam z programu RS...stanowisko to ugór... i i chciałbym tam wprowadzić deko masy organicznej...a podobno do roslin motylkowych są wyższe dopłaty niż do zbóż i chodzi tylko o to;p plon główny - muszę to skosić na zboże czy moge z niego poplon zrobic;>??

gwozd    101

Z tego co wiem w plonie głównym to zawsze może coś nie wyjść i trzeba będzie przyorać ;) Strączkowe są zawodne ;[

Mój wąskolistny ma po 2liście i walczy z herbicydami. Przez te spore opady deszczu szczególnie command go gnębi. Dostał tylko 150ml/ha a na tym samym polu kiedyś pomyliłem się i dostał 250ml i był całkiem niezły, na zakładkach do żniw była goła ziemia B) pogoda tylko była inna. Tak się zastanawiam czy nie dałoby się czymś mu pomóc? Jak zareagowałby na tytanit + siarczan Mg?

jendrek    119

proszę o w miarę szybką odpowiedź;/ chodzi o to czy we wniosku o dopłaty bezpośrednie jeśli uwzględnie rośliny strączkowe albo motylkowe w plonie głównym to mogę je przyorać na poplon... nie korzystam z programu RS...stanowisko to ugór... i i chciałbym tam wprowadzić deko masy organicznej...a podobno do roslin motylkowych są wyższe dopłaty niż do zbóż i chodzi tylko o to;p plon główny - muszę to skosić na zboże czy moge z niego poplon zrobic;>??

Poczekasz do żniw i zamiast kombajnem wjedziesz pługiem, a kto ci sprawdzi czy wcześniej skosiłeś ;)

lukanio89    2

Poczekasz do żniw i zamiast kombajnem wjedziesz pługiem, a kto ci sprawdzi czy wcześniej skosiłeś ;)

no niby tak ;) ale czy może ktoś powiedzieć jak to wygląda dokładnie od strony prawnej :wacko:

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nikogo nie interesuje co zrobisz z plonem, czy go zaorzesz, czy skosisz to Twoja sprawa i Twój nakład.Tak jak nikt nie sprawdza czy ktoś zebrał rzepak, czy mu go grad wymłócił.Masz tylko przestrzegać dobrej praktyki rolniczej i tyle.

kadman    0

Dzisiaj byłem z tatą oglądać łubin i ładnie wygląda tylko na poprzeczniku zauważyłem pogryzione liścienie i mlode listki gryzły je takie szare robaczki z tego co szukałem w internecie jest to oprzędzik szary jaka jest szkodliwość tego szkodnika i ewentualny próg szkodliwości łubinu jest niecały 1 ha.

zbyszek8201    22

lukanio89-od strony prawnej to jest tak że ma być dana uprawa w plonie głównym ,czyli żebyś nie zaorał go np w czerwcu i posiał np kukurydzy. tak jak koledzy ci piszą-nikt ci dokładnie tego nie sprawdzi. wyczekaj max ile się da i zaorasz,zawsze można się tłumaczyć że antaktanoza tak ci go załatwiła i poszedł na przyoranie[gdybyś miał kontrolę przed żniwami].

gwozd    101

łubin najlepiej przyorać jak zawiąże strąki, ma wtedy najwięcej azotu a już ilość zielonej masy praktycznie nie zwiększa się

mawit06    6

Podstawowe pytanie, jakich ma sąsiadów czy przypadkiem zdjęć nie zrobią i nie podp..ą. Kolega wyżej dobrze pisze, najlepiej zaorać gdy ziarna w strąkach są małe.

eresik1996p    0
Napisano (edytowany)

szkoda, czyli mi nie wypali skosić go i wsiać na poplon :(

A czy jest jeszcze coś z roślin strączkowych co zdąży jeszcze urosnąc i dojżeć do żniw żeby wsiać na poplon pod ziemniaki???

Edytowano przez eresik1996p

kali828    15

czy to normalne ze pierwsze litski robia sie zolte ?????

jak zdaze to wzoce zdjecia

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Wrzuć zdjęcia oraz napisz czym i w jakiej dawce pryskałeś, to może wiele wyjaśnić.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim