Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

grala13    7

z tego co kojarze,to w 2011 było mniej ,niecałe 400zł a teraz prawie 600 wiec chyba sie opłaca siać motylkowe i strączkowe

zbyszek8201    22

karol2 oprysk po wałowaniu, pryskasz i zostawiasz, co do opłacalności to dopłata jest zachętą ,lecz żeby się opłacało trzeba uzyskać te min 1.5 -2tony a to nie łatwe. no i tą monokulturę łamiemy to też fakt i stanowisko jest dobre pod roślinę następną.

karolr2    180

Ja tylko pół hektara na nieużytku żeby go do normalnego stanu doprowadzić chociaż jak mi wypali to może na drugi rok będzie więcej.

Wiadomość z agroFakt.pl

Igor1979    2

Witam. Efekt wałowania łubinu po siewie będzie bardzo korzystny w przypadku suchej lub krótkiej wiosny tak jak może to być w tym roku. Mamy długą zimę i po niej szybko może przyjść lato. Wysokie temperatury wysusza wierzchnią warstwę gleby i ziarno będzie miało problemy z równymi wschodami. W przypadku dobrych warunków atmosferycznych, jak napisano wcześniej, korzystny efekt wałowania nie będzie taki widoczny. W przypadku upraw na glebach o wysokiej kulturze także wałowanie może być zbędne. Natomiast na nieużytku osobiście zalecam lekkim wałem. Co do oprysku to jak najbardziej po wałowaniu. Warto też pomyśleć o zaprawieniu nasion nitraginą - koszt do 40 zł/ ha i pytanie jakie następstwo jest przewidywane po łubinie bo w opcji, że nie będą to rośliny ozime polecam poplon, przykładowo gorczycę na zieloną masę. Obecne odmiany łubinu są koszone wcześnie (oczywiście nie wiem jaka planujesz siać) i następna roślina spokojnie jeszcze wyrośnie dając dobry plon zielonej masy. Będzie tez czas na ewentualne wyregulowanie ph na nieużytku, choć nie powinno ono być zbyt niskie. Na następny rok masz super stanowisko do uprawy (kukurydza na ziarno, burak cukrowy, pszeniczka).

Edytowano przez Igor1979

karolr2    180

Mam już kupione dwie odmiany jedna to mister a druga zeus brane w centrali. Wysieje po 40kg jednej i drugiej, chce zobaczyć która lepiej się u mnie sprawdzi. Po łubinie chce zasiać żyto hybrydowe. Zastanawiam się czym go zasiać są dwie opcje jedna to siewnikiem do nawozów typu (KOS) a druga to siewnikiem do zboża typu stare dwa siewniki konne zespawane do kupy. siał ktoś może tak chodzi mi o to czy w tym siewniku konnym trzeba zatkać pierwsze lejki bo siać tak jak zboże to chyba będą za gęsto rzędy. Jaki oprysk stosujecie po siewie bo podobno już linnoruex już wycofali i afalon też bo pytałem dzisiaj.

eresik1996p    0

Czy Ktoś mógł by mi powiedzieć jak się zaprawia łubin nitraginą? Planuje posiać w tym roku 0,5 ha łubinu żółtego odmiany mister żeby mieć na jesieni na polon pod ziemniaki, tylko jestem w tym temacie całkiem zielony, czu mógł by mi Ktoś doradzić?

Tomasso    8

Ja osobiście nie zaprawiałem nitraginą łubinu a siałem też odmianę mister, na próbę na słabej lekkiej ziemi 5tej klasy beż żadnych nawozów i oprysków wyrósł ładny ale sporo zielska było wiec na koniec randapowałem, ale za mało odczekałem bo żyto siałem na tym polu, i nie był do końca dojrzały i kombajnista jak kosił to strąki nie wymłócone na polu zostały i zebrałem coś jedynie ponad tonę trochę. Ale za to żyto było bomba na tym stanowisku w porównaniu do zbożowego przedplonu

zbyszek8201    22

Czy Ktoś mógł by mi powiedzieć jak się zaprawia łubin nitraginą? Planuje posiać w tym roku 0,5 ha łubinu żółtego odmiany mister żeby mieć na jesieni na polon pod ziemniaki, tylko jestem w tym temacie całkiem zielony, czu mógł by mi Ktoś doradzić?

wymieszaj w betoniarce

Igor1979    2

Zaprawianie nitraginą jest proste. Zawartość opakowania rozpuszcza się z niewielka ilością wody, chyba 0,5l i miesza się z tym błotkiem, bo taki to ma wygląd materiał siewny. Zaprawianie można wykonać w betoniarce albo jak jest ziarna mniej to w jakimś pojemniku. Ja robiłem to w skrzyniopalecie plastikowej mieszając łopatą. Na opakowaniu z nitragina jest wszystko dokładnie opisane. Nitragina to szczepy bakterii wiążących wolny azot z powietrza i pomagają one głównie lepiej rozwijać się i wzrastać roślinom w początkowych fazach rozwoju. Wpływają pozytywnie na plonowanie i jakość łubinu.

Karolr2 jak będziesz siał łubin na ziarno to proponuję siewnik do zboża gdyż ziarno jest wtedy wysiane na podobna głębokość i wschody są równomierne. Ma to wpływ na stosowanie późniejszych zabiegów chemicznych gdyż rośliny są w takiej samej fazie rozwoju. Różnie też sytuacja przedstawia się ze wschodami jak mamy mokrą wiosnę lub suchą bo ziarno jest wymieszane z gleba na różną głębokość. Siewnik zbożowy zapewnia optymalne rozsianie ziarna, no przecież do tego został skonstruowany. Jak chcesz na zielona masę to można rozsypać siewnikiem nawozowym ale ja tak w zeszłym roku zrobiłem z poplonem i trafiłem w suchą pogodę. W efekcie niektóre rośliny miały wysokość 10-15 cm a niektóre ziarna dopiero kiełkowały. A jak coś było źle wymieszane z glebą i leżało na powierzchni ziemi to ptaki sobie żerowały beztrosko. Zdecydowanie polecam siewnik do ziarna. W opcji siania grubego ziarna siewnikiem starego typu z tego co pamiętam to należy przestawić wałek na wysiew górny i zamknąć co drugą redlicę.Chyba mam gdzieś jeszcze instrukcje obsługi takiego siewnika więc jak znajdę ją to sprawdzę i napiszę dokładnie co i jak. A może próbę kręconą warto zrobić? Jeżeli chodzi o oprysk to co roku się to zmienia więc najlepiej będzie zasięgnąć języka w sklepie ze środkami. Oni mają całą listę środków pod konkretne rośliny dopuszczonych do sprzedaży. Czasami bywało tak, że coś wycofywali a za chwile pojawiał się inny zastępczy o innej nazwie ale z tym samym składnikiem aktywnym i zasadami stosowania. Zmieniane były dodatki i co moim zdaniem bardzo ważne klasa toksyczności.

Mam też pytanko co do łubinu odmiany Sonet. Podobno jest wrażliwy na opóźniony termin siewu. Chcę taki łubin zasiać w tym roku a narazie warunki pogodowe nie pozwalają. Czy ktoś miał już taką sytuację i wie jak ta odmiana reaguje na opóźnienie siewu? Czy warto czekać czy tez zmienić odmianę do wysiania?

Edytowano przez Igor1979

kali828    15

panowie kupilem Kalifa mialem w planie go posiac ale moj region zamojszczyzna zasyapana sniegiem dzis dostalem wazna misje nakopac chrzanu do ,,koszyczka,, na polu jest 2 sztychy sniegu wiec z siania lubninu w najblizszym czasie nici ..... mysle ze jeszcze ze 2 tyg zanim rusze w plole

jest wiec pytanie czy material z centrali wytrzyma do nastepnej wiosny ?????? Bo troche szkoda mi go sic na zielona mase mial byc na ziarno

Rolnik1973    1275

Ja tamten rok siałem mister po 25 kwietnia i urusł aż się położył i ładne strąki były. Wykoszony ok 10 sierpnia bez pryskania.

dyczko0    22

No a ja kupiłem 6 ton Lorda z centrali, pocieszam się tym, że w badaniach jest mało wrażliwy na opóźniony siew chociaż liczę po cichu że w przyszłym tygodniu sobota/niedziela wjadę w pole zasiać, bo już śnieg schodzi i się cieplej robi.

Poza tym zaprawiam go Nitraginą (paczuszka na ha), Vitavax 200 FS (400 ml na ha) i do tego dorzucę sporą dawkę jakiegoś nawozu donasiennego aby dostały kopa na starcie. Wysiew planowany był na 100 roślin na m2 ale chyba zwiększę do 110 z racji tych wszelkich opóźnień.

Pod korzeń amofoska 4-12-20 w wysokości 250kg, po siewie Afalon 1l + 0,15l Commandu, później odżywki i SMg ze 2 razy, no i Gwarant profilaktycznie na antraknozę.

Zobaczymy ile uda się wyciągnąć z takiej kombinacji.

Rolnik1973    1275

Ja dałem 100kg na 0.61ha lubofoski 4-12-12 i się położył, w tym roku dam 100kg polifoski8 na 0.80ha tyle że to piaskowe pole i mam nadzieję że ustoi. Bo mordęga kosić leżący jak nie można użyć nagarniacza.

gwozd    101

Uprawiam łubin od 7lat i powiem że jest to trudna roślina, znacznie mniej przewidywalna od zbóż. Opóźnienie siewu wpływa w ten sposób na łubin że będzie więcej masy wegetatywnej, liści a mnie nasion. nawozy PK na pewno nie powodują wylegania. Zawsze daje 100kg soli potasowej i 100kg superfosfatu wzbogaconego i baron nigdy się nie wyłożył. Do tego insol do strączkowych i 2x siarczan Mg pierwszy raz jak pryskam od jednoliściennych.

Zaprawiam vitavaxem plus jakiś nawóz donasienny, nigdy nie zaprawiałem nitraginą. Często sieje w terminie trochę opóźnionym że wzgledy na to że w niższej temperaturze command może go uszkadzać. Norma wysiewu 180-200kg/ha w zależności od opuźnienia, trochę dużo ale to właśnie ze wzgledu na przytulie. Niestety prawie co rok muszę dosuszać, tylko raz musiałem stosować gwarant.

Czy uprawiał ktoś odmianę REGENT? Poproszę jakieś komenterze do tej odmiany, czy dobrze znosi opóźnienie siewu?

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Termin optymalny to 20 III do 10 IV, o ile da się jeszcze opóźnić to nie wiadomo, zależy to w dużym stopniu od samej pogody.

kali828    15

do 10 kwietnia to na napeno w pole nie wjade

we wtorek chcialem dojechac do lasu to C 360 nie dala rady bo sie zawiesila i T 25 ratowal sytuacje

gwozd    101

To zależy od odmiany, czy niewrażliwa na opóźnienie siewu. Optymalny termin to chyba wtedy gdy krokusy kwitną tak gdzieś łyszałem. Chyba nigdy nie siałem wcześniej jak 10kwietnia ale dokładnych dat nie pamietam. Raz zasiałem dosyc wcześcnie przyszło ochłodzenie, przymrozki i deszcz i tak dostał od commandu że łan przeżedzony plon niski i zachwaszczenie wtórne, eh ta przytulia. W zeszłym roku zasiany coś koło 20kwietnia może nawet po, plon około 2,5t. Najgorzej jak przy opóźnionym siewie będzie sucho

karolr2    180

Zaprawianie nitraginą jest proste. Zawartość opakowania rozpuszcza się z niewielka ilością wody, chyba 0,5l i miesza się z tym błotkiem, bo taki to ma wygląd materiał siewny. Zaprawianie można wykonać w betoniarce albo jak jest ziarna mniej to w jakimś pojemniku. Ja robiłem to w skrzyniopalecie plastikowej mieszając łopatą. Na opakowaniu z nitragina jest wszystko dokładnie opisane. Nitragina to szczepy bakterii wiążących wolny azot z powietrza i pomagają one głównie lepiej rozwijać się i wzrastać roślinom w początkowych fazach rozwoju. Wpływają pozytywnie na plonowanie i jakość łubinu.

Karolr2 jak będziesz siał łubin na ziarno to proponuję siewnik do zboża gdyż ziarno jest wtedy wysiane na podobna głębokość i wschody są równomierne. Ma to wpływ na stosowanie późniejszych zabiegów chemicznych gdyż rośliny są w takiej samej fazie rozwoju. Różnie też sytuacja przedstawia się ze wschodami jak mamy mokrą wiosnę lub suchą bo ziarno jest wymieszane z gleba na różną głębokość. Siewnik zbożowy zapewnia optymalne rozsianie ziarna, no przecież do tego został skonstruowany. Jak chcesz na zielona masę to można rozsypać siewnikiem nawozowym ale ja tak w zeszłym roku zrobiłem z poplonem i trafiłem w suchą pogodę. W efekcie niektóre rośliny miały wysokość 10-15 cm a niektóre ziarna dopiero kiełkowały. A jak coś było źle wymieszane z glebą i leżało na powierzchni ziemi to ptaki sobie żerowały beztrosko. Zdecydowanie polecam siewnik do ziarna. W opcji siania grubego ziarna siewnikiem starego typu z tego co pamiętam to należy przestawić wałek na wysiew górny i zamknąć co drugą redlicę.Chyba mam gdzieś jeszcze instrukcje obsługi takiego siewnika więc jak znajdę ją to sprawdzę i napiszę dokładnie co i jak. A może próbę kręconą warto zrobić? Jeżeli chodzi o oprysk to co roku się to zmienia więc najlepiej będzie zasięgnąć języka w sklepie ze środkami. Oni mają całą listę środków pod konkretne rośliny dopuszczonych do sprzedaży. Czasami bywało tak, że coś wycofywali a za chwile pojawiał się inny zastępczy o innej nazwie ale z tym samym składnikiem aktywnym i zasadami stosowania. Zmieniane były dodatki i co moim zdaniem bardzo ważne klasa toksyczności.

Mam też pytanko co do łubinu odmiany Sonet. Podobno jest wrażliwy na opóźniony termin siewu. Chcę taki łubin zasiać w tym roku a narazie warunki pogodowe nie pozwalają. Czy ktoś miał już taką sytuację i wie jak ta odmiana reaguje na opóźnienie siewu? Czy warto czekać czy tez zmienić odmianę do wysiania?

Dzięki za wyczerpującą odpowiedz. Jeszcze tylko takie pytanie na ten kawałek 0,4ha mam przygotowane dwie odmiany Zeus i Mister dwa worki po 50kg wysiać wszystko czy tak jak wcześniej pisałem obie po 40kg czy np. jednej 50kg a drugiej 30kg i jak coś to której więcej . Myślę że siew będzie miedzy 10.04 a 15 04 śniegu już prawie nie ma na tym kawałku teraz czekam aby zamróź puściła żeby zaorać. Ja raczej nie będę stosował żadnych nawozów tylko opryski na chwasty i choroby jeśli wystąpią

damianzbr    988

Czy ktoś uprawiał łubin stosując uproszczenia? Wpadłem na genialny pomysł, tzn. to się okaże czy genialny by zamiast orki wiosennej zastosować uprawę tak do 20cm, agregatem dwu belkowym, dokładnie to UNIA Kos z odkręconymi podcinaczami bocznymi. Następnie uprawa agregatem talerzowym, a jeśli będzie mało resztek po zimie to nawet i bez tej uprawy tylko sam siew agregatem uprawowo siewnym, talerzowym z siewnikiem o redlicach także talerzowych.

wiesko    12

W tym roku wszystkie jare bede chcial robic metoda uproszczona. Najpierw gruber na ok 7-8 cm, po dwoch dniach na ok. 15 cm i za jakis dzien gora dwa siew agregatem. Jestem ciekaw efektow. Orka na wiosne u mnie to zabojstwo- same piachy w uprawie.

damianzbr    988

W ubiegłym roku miałem tak zrobiony owies. Nie zauważyłem spadku plonu. Minus to nadmierne zachwaszczenie. Było też część bez grubera tylko sam siew bezpośredni i też wszystko ok, porównania nie mam do tego gruberowanego ponieważ pola oddalone o 10 km i inna gleba.

Rolnik1973    1275

A ja siałem po zimowej orce to brona- nawóz- kultywator z wałkiem - siew po wschodach oprysk fusilade forte na chwasty - zbiór. Z 50kg nasion urosło 16 worki po ok 50kg ale nie ważone.

Huberto89    34

Z tą uproszczoną uprawą było by ok gdyby nie chwasty. U nas zawsze pod łubin była orka zimowa a po siewie pryśnięte afalonem i chwastów było sporo. Choć może to dlatego że wcześnie siałem było zimno i łubin długo wschodził zanim zakrył ziemię to oprysk już przestał działać i narosło chwastów. Bo innego wytłumaczenia nie mam.

Igor1979    2

Karolr2 tu masz charakterystykę posiadanych odmian:

http://www.wodr.konskowola.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=106:nowe-odmiany-ubinow&catid=50:roliny-strczkowe&Itemid=121

Od Ciebie zależy na jaką się nastawisz, jakie zastosujesz proporcje, której chcesz mieć więcej materiału siewnego i na co go wykorzystasz?

Rozmawiałem sobie wczoraj ze znajomkiem i pokazał mi ulotkę dotycząca uprawy grochu. Jest tam opisane jakie zabiegi chemiczne i jakimi środkami należy stosować. Był tam duży wybór różnych preparatów (zaprawy, śr. chem. do ziela i robactwa). Groch także jest rośliną motylkową i wszystkie substancje można wykorzystać w uprawie łubinu. Ulotkę tą można dostać w ODR, ARiMR i centralach nasiennych - polecam lekturę. Co do siewnika to sprawdziłem i potwierdzam siew górny i co drugą redlicę, rozstaw wysiewających co 20 cm. Skoro masz dwa siewniki połączone to masz parzystą liczbę redlic? W instrukcji oryginalnego siewnika jest 17 redlic i przy siewie łubinu skrajne są otwarte i wysiewa 9 redlic. W twoim przypadku będziesz chyba musiał wziąć poprawkę na to, że z jednej strony ostatnia redlica będzie zamknięta i przy powrocie siewnika odległość między rzędami wysiewającymi będzie dwa razy większa.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim