Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gwozd    101

To zasiej na małym obszarze jakąś paszową odmianę. Jeżeli zwierzyna ci zniszczy to nie będziesz za dużo w plecy a będziesz wiedział czy warto zasiać więcej. Możesz wziąść kwalifikowany materiał siewny i zasiać tyle żeby w następnym roku mieć dla siebie na siew, będzie taniej bo kwalifikat jest bardzo drogi

kali828    15

kwalifikat bende bral napewno, co odmianyto co mi polecacie najlepij 2 odmiany jedna paszowa a druga na poplon dzialka o pow 0,5ha piasek gleby lekkie

Wiadomość z agroFakt.pl

proxy8441    72

Witam. Jestem w dość niezręcznej sytuacji opryskałem Łubin Żółty afalonem tylko na jednym przejeździe przesadziłem z dawką łubin był czyściutki niestety roślina następcza to odczuwa tj pszenica ozima głównie to w tym miejscu słabo się rozkrzewiła. Czym mogę jej pomóc na wiosnę bo wiem że będzie stękać" i nie wyda plonu bo miałem podobnie po Guardianie w kukurydzy było krucho z pszenicą na tym stanowisku.

Kamilmkm    9

Wydaje mi się raczej niemożliwe żeby ten afalon miał teraz wpływ na pszenicę. Działa on dosyć krótko, szybko się rozkłada i musiałbyś zastosować jakąś ogromną dawkę (przynajmniej 3L/ha) po której z samego Łubinu by nic nie było. Zresztą nie wiem czy w ogóle Afalon działa na jednoliścienne bo na etykiecie nic na ten temat nie jest napisane.

Może Fosforu masz mało w ziemi albo pH niskie - ja bym tu szukał przyczyn.

Edytowano przez Kamilmkm

jack83    14

sieje ktoś łubin w mieszance z jarym pszenżytem??jak to wychodzi?musze coś wykombinować bo mi sie plan rol-środ popier**lił

bialy2005    193

ja mysle na wiosne zasiac taka mieszanke conajmniej 2,5ha. Zasiałem kiedys z owsem to nie było to głupie tylko ze pózno siane bo połowa maja to plonu nie było wielkiego ale urosło ładnie. mysle ze taka mieszanka bedzie dobra na pasze a jednoczesnie łubin poprawi troche stanowisko. Z owsem troche nie pasuje bo łubin pózniej dochodzi a z pszenzytem jarym jest idelnie.

bialy2005    193

ciekawa publikacja. ja pryskałem afalonem czy tam linurexem po siewie. Nie wiedziłem ze kiedys guardian i trophy był zarejestrowany w łubinie waskolistnym a to dobre środki napewno lepsze od afalonu choc i droższe.

jack83    14

zboża nie reagują na afalon??

ja zawsze robiłem mieszanki z peluchą ale mam takie kawałki gdzie pela napewno nie urośnie a łubin powinien

bialy2005    193

Z tej publikacji wynika ze bedzie mozan nieoficjalnie prysnac nowym herbicydem kukurydzinym o nazwie WING P dawka zalecana 4l ale jak widac z doswiadczen wynika ze wystarczy 3,3-3,5l ciekawe ile on bedzie kosztowął. Ale to na łubin w czystym siewie bo w miwesznce ze zbozem to chyba nie przejdzie ten numer. jak pisałem pryskałem łubin z owsem afalonem i było oki.

Edytowano przez bialy2005

wiesko    12

Ja sialem pszenzyto jare z wyka jara, termin siewu 3 dekada marca, zachwaszczenie bylo stosunkowo niewielkie bez pryskania, przed siewem obornik i NPK. Wysiew mniej wiecej 130 kg/ha pszenzyta i ok 15-20 kg/ha wyki jarej. Przed zbiorem desykacja okazala sie niezbedna poniewaz wyka nie chciala dojrzec. Wyka bardzo sie rozplemila a stosunek ziaren mniej wiecej wyniosl 60% pszenzyta /40% wyki. Bardzo dobre stanowisko po tej mieszance. Zytko hybrydowe ladnie sie pokrzewilo.

Przyszla wiosna chyba zmienie wyke na lubin zolty tak dla porownania.

Edytowano przez wiesko

proxy8441    72

jestem na 99% przekonany że to jednak ten afalon jest tego przyczyną gleba nawożona regularnie nawet obornikiem przedplony miały się dobrze tylko teraz zapamietałem ten przejazd i już wiedziałem że może byc problem i jest. Głównie słabo się rozkrzewiła i ma cienkie listki, tak samo było po Guardianie Complete Mix w kuku te same objawy na pszenicy bo wtedy poprawiłem jeden przejazd.

Jakie polecacie odmiany Łubinu na paszę? Miałem w tym roku Mistera kwalifikat plon ok 2t bez zaprawiania i bez nitraginy i w kolejnym równiez go zasieje ale na 1ha chciałbym kwalifikatu znowu kupić myslałem nad samokończącym Taperem tylko czy przypadkiem odmiany samokonczące gorzej nie plonują od tradycyjnych?

Polecacie zaprawiac nitraginą? Brodawek miał mnustwo.

Edytowano przez proxy8441

milanreal1    290

Jeżeli często siejesz strączkowe, na roślinach były brodawki to nie musisz zaprawiać nitraginą. Z reguły i teorii samokończące zawsze słabiej plonują, chociaż jak będzie dobre stanowisko to nie powinno być dużej różnicy.

Ja sialem pszenzyto jare z wyka jara, termin siewu 3 dekada marca, zachwaszczenie bylo stosunkowo niewielkie bez pryskania, przed siewem obornik i NPK. Wysiew mniej wiecej 130 kg/ha pszenzyta i ok 15-20 kg/ha wyki jarej. Przed zbiorem desykacja okazala sie niezbedna poniewaz wyka nie chciala dojrzec. Wyka bardzo sie rozplemila a stosunek ziaren mniej wiecej wyniosl 60% pszenzyta /40% wyki. Bardzo dobre stanowisko po tej mieszance. Zytko hybrydowe ladnie sie pokrzewilo.

Przyszla wiosna chyba zmienie wyke na lubin zolty tak dla porownania.

Nigdy nie dawaj obornika pod strączkowe bo nigdy Ci nie dojrzeją. Pod strączkowe można dać trochę azotu ale na start, dany w późniejszej fazie będzie opóźniał dojrzewanie, a obornik właśnie w lecie ma najszybsza mineralizację.

wiesko    12

Moze jest w tym cos prawdy nie podwazam z drugiej strony druga sytuacja wygladala tak ze dawalem obornik pod ziemniaki ok 1,5 ha wygnoilem, ziemniakow okazalo sie ze areal bedzie mniejszy ok. 1 ha. Na reszte poszedl lubin zolty tj. 0,5 ha do tego kolejne 2 ha lubinu na tym samym kawalku bez obornika. Caly czas monitorowalem przebieg wegetacji. Mozna bylo zauwazyc ze na oborniku wybujal i dluzej byl zielony ale im blizej terminu zbioru tym roznice (twardosc ziarna) byly coraz mniej zauwazalne. Doszly w prawie jednakowym momencie bez desykacji.

Edytowano przez wiesko

tomek175    1

witam planuje zasiac pszenice i pszezyto zoraz owies z łubinem lub grochem ( jeszcze sie zastanawiam ) i czy moge to opryskac po siewwie linurexem z comandem ? Czy moze zrezygnowac z comandu

gwozd    101

Comand bardzo ładnie wybiela zboża. Nie zniszczy a zrobi się białe, nie wiem czy to ma wpływ na plony ale wydaje mi się że ma. Najbardziej wrażliwy jest jęczmień, można powiedzieć że wystarczy pokazać się z butelką comandu na polu a już robi sie biały :D

tomas1    0

witam na wiosnę planuję zasiac jęczmien z wsiewką własnie łubinu a sądząc po wypowiedzi gwozda Comand się nie nadaje więc czym moge opryskac

gwozd    101

A dlaczego z jęczmieniem?? To tylko utrudni, nie lepiej osobno?

Takie mieszanki może można pryskać tymi herbicydami co jęczmień z wsiewką koniczyny lub lucerny. Jakimś chwastoksem?

milanreal1    290

Chwastox się nie nada, kiedyś próbowałem, łubinu nie spalił ale mocno przyhamował. Mieszanki zbożowo-strączkowe są strasznie niewdzięczne jeżeli chcemy odchwaszczać. Najlepiej by było żeby łan był dość zwarty aby ograniczyć możliwość zachwaszczenia. Czasami w fazie krzewienia można przelecieć bronami lekkimi. Jeżeli chodzi o odchwaszczanie chemiczne to wysoce ryzykowne.

gwozd    101

Dlatego pytam dlaczego z jęczmieniem. Nie lepiej posiać łubin w czystym siewie i skarmić go dodając w odpowiedniej ilości zborze a w następnym roku na polu po strączku posiać zborze? Zwyżka plonu i jego jakość gwaratowana

ogar118    62

o ile obniżyć dawke N po łubinie np w pszenżycie? łubin był zaprawiany nitraginą plonował ok 2t ha.

rafto    29

Siał ktoś łubin po łubinie ?? tzn dwa lata pod rząd siał łubin na ziarno ;) są jakieś przeciwskazania ?? ;) jak wygląda sprawa jeśli chodzi o dopłaty obszarowe ??;)

rolstudent    96

Przeciwwskazania są bo może się okazać ze nie dasz rady z chorobami grzybowymi, generalnie można próbować, dobra zaprawa, i ochrona od początku, Ale to nie daje gwarancji

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim