Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

proxy8441    72

jutro lub pojutrze gdy opryskam p. jednoliściennym, to po upływie ok. tygodnia dam fungicyd Funaben, Karben lub Amistar . Pryskaliście już p. jednoliściennym?

ogar118    62

a który środek jest najtańszy?? i ile to wychodzi na ha??

janczar810    247

mam pytanie mam mase powoju w łubinie wąskolistnym wczoraj opryskalem Tera super od owsika. A teraz ten niesczesny powój czym zwalczyc ogolnie dwuliscienych jest sporo prosze o jakąs nazwe handlową jakiegoś srodka o ile taki istnieje :(

Wiadomość z agroFakt.pl

Siwy7406    46

Wielkiego wyboru niemasz jeśli chodzi o zwalczanie powschodowe dwuliściennych chwastów w łubinie jedyny sprawdzona substancja aktywna to metamitron nazwa handlowa Goltix, Metan, metron 700sl ale czy zwalcza pooj to niewiem brak danych . Unie ten chwast nie występuje. Uprzedzam , że jest to nie tania chemia i trudno dostępna ja ledwie wyczarowałem gdzieś tam 25l za kposzmarną kasę 5l za 734zł brutto a na ha potrzeba 4-5l.

DamianO1996    2

U mnie na plantacji łubinu pełno głuchego owsa. We wtorek opryskałem łubin środkiem Supero 05 EC. Z tego co słyszałem, to w rzepaku niektórzy nim niszczą jednoliścienne chwasty.

Kamilmkm    9

A jak jest ze środkiem Legato, bo ktoś niedawno pisał że w Belgi stosuje się go w łubinie wąskolistnym.

Można go więc stosować w dawce 150-180ml/ha? Nie zaszkodzi to łubinowi?

Pryskałem linurexem ale teraz sporo drobnych chwastów się pojawia, a to Legato 500 sc nawet całkiem tanio by wyszło zastosować.

dralo5    3

Panowie a jakby zastosować goltix w mniejszej dawce tj. 1l +adiuwant? Przecież na buraki się stosuje przeważnie 1 l/ha. To w łubinie inny chwast że zalecają 4-5 l/ha?

szmergiel    195

witam.kupie lubin na poplon,podajcie cena,interesuje mnie ilosc ok 500kg,piszcie na PW

Siwy7406    46

Zrób próbę i pochwal się wynikami ale moim zdaniem 1l to zamało daj chociaż 2-2,5l +adiuwant. W burakach w ilości 1,2-1,5l stosujesię go w mieszaninach z innymi herbicydami np Betanal czy kemifarm, Samego zaś też w ilości 5l.

proxy8441    72

kurcze rozpadało się wczoraj burza przeszła a dzis od południa znów kropi, deszcz dobry tylko z zabiegami stoimy.

MECHANIZATOR    156

My na wąskolistny zastosowaliśmy Metafol 1,3 l/ha + Olemix 0,75 l/ha, a na żółty i biały Metafol 1,0 l/ha + Olemix 0,5 l/ha oprysk na wąskolistny wykonany dokładnie tydzień temu a na białym i żółtym w ubiegły poniedziałek - przejeżdżałem dzisiaj i już widać efekty rdest i chaber żółknie a to najważniejsze

bialy2005    193

jest artykuł w top agrar majowym w którym jest wzmianka włąsnie o legato 500sc w łubinie w dawkach 0,15-0,2l na ha podobno skuteczny :)

MECHANIZATOR    156

Też słyszałem o legato w łubinach ale ponoć trzeba uważać z owsem niby w kolejnym roku

proxy8441    72

dzis opryskałem Agilem tylko mam małe pytanie bo chwastnica jednostronna dopiero co wschodziła na jednym kawałku miała ok. 3-4cm tak połozona na ziemi pytanie czy nie za mała była pow. asymilacyjna? Środek ją zwalczy pomimo tak wczesnego stadium?

gwozd    101
Napisano (edytowany)

Tez czytałem o legato. czy próbował ktoś?

Mysle co by tu zmienic. W tym roku dałem 1l afalonu i 150ml comandu. Łubin ma 4 liście, nieuszkodzony, przytuli nie widac ale komosa i owies głuchy wychodzi. Poczekam, jak owsa będzie duzo to dam supero jak łubin będzie miał 8-10 liści

Zastanawiam sie nad możliwością desykacji roztworem saletry amonowej...

Edytowano przez gwozd

ogar118    62

No ja wczoraj opryskałem Sarfunem 0,7L ha stosował ktoś Sarfun? Daje ktoś z was jakieś mikro na łubin??

pronarek80a    1

dzisiaj na moim łubinie zobaczyłem niewielkie ubytki na liściach ( tak jak by go coś podjadało) co to może być ?? robaków żadnych nie zobaczyłem !

Polowy    2
Napisano (edytowany)

Kolego ja mam to samo. Pryskałem aby Linurexem (ale to zapewne nie ma z nim nic wspólnego). W jakiej odmianie to u ciebie jest? Ja mam w wąskolistnym. Dodatkowo u mnie podejrzewam zające podgryzają łubin aż zostaje sama łodyga. Po śladach jakie zostawiły wszystko za nimi przemawia.

Edytowano przez Polowy

robert983    23

Witam u mnie też zauważyłem to samo,jak by coś zjadało listki, tylko że ja podejrzewam mrówki robaków i tropów zająców nie widziałem.Łubin słodki żółty.

MECHANIZATOR    156

dzisiaj na moim łubinie zobaczyłem niewielkie ubytki na liściach ( tak jak by go coś podjadało) co to może być ?? robaków żadnych nie zobaczyłem !

oprzędzik

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim