Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

martinezo    16

czy ktoś uprawiał łubin zółty Mister lub Baryt który lepszy baryt niby bardzo wysoki rośnie

ja miałem w ubiegłym roku Baryt i nie wrósł specjalnie, plon ziarna też bez rewelacji. 

Wojtek026    9

Ile na hektar siać tego mistera nasiona z centrali, no i jak ustawiać starego poznaniaka kiedyś siałem na A3 na wysiewie normalnym ale jakoś wolno wychodził

Wiadomość z agroFakt.pl

RafaKdziela    152

Łubin czy groch bardziej wilgotny nie powinien się popsuć .Mój groch ,jak kosiłem też miał sporo ponad 15 % .A łubin dalej na polu czeka na dobre czasy .

I love salsa

4 tony z dobrym hakiem z hektara musiało być ;) zeus na 4 klasie drugi rok po oborniku po pszenżycie. Żadnych nawozów tylko oprysk na chwasty i potem na grzybki i robaki raz.

Edytowano przez 90210grzesiu

d4rek    16

Poczekaj jak zwazysz, ja w zeszlym roku na kosilem z 12m3 po przyczepach liczone, przewiane sprzedane 6t. W tym jak 3t z 2h to wszystko co dal tango, ale ursl wysoki az polegl po deszczach.

andrzej1988    102

Na wiosnę planuję robić łubin do centrali. Robił już ktoś tak? Zbyt mam zapewniony tylko nie wiem jak z ceną przy sprzedaży. Wiem że kupuję od nich elitę, sieje, zbieram i sprzedaje a oni robią kwalifikat.

d4rek    16

A nie bedziesz musial opryski robic zgodnie z przykazaniami wlaczajac reglonowanie?. Cene raczej muszapodac na wstepie zeby sie nie wpierdziwlic.

andrzej1988    102

A nie bedziesz musial opryski robic zgodnie z przykazaniami wlaczajac reglonowanie?. Cene raczej muszapodac na wstepie zeby sie nie wpierdziwlic.

Znajomy miał łubin do centrali i nie mogł go wykosic bo były nowe odrosty. Zadzwonił do nich czy moze przejechac glifosatem i pozwolili mu. Dwa razy byli po kontroli sprawdzac do rosnie u sąsiadów. Zadnymi odzywkami nie pryskał. Robił normalnie jak kazdy przecietny rolnik. Sporo mu sie osypało bo pozno kosił z racji tego ze musiały doschnąć te odrosty. Odmiana Heros. Ziarno drobne. Z etykiet wychodziło że 120 kg na ha wystarczy

jan34533    17

Długo poleży mi łubin o wilg 18%?

tydzień, po dwóch będzie pleśniał i to bardzo szybko

Łubin czy groch bardziej wilgotny nie powinien się popsuć----------------------przestań pisać durnoty i lepiej zamilcz

RafaKdziela    152

Znajomy miał łubin do centrali i nie mogł go wykosic bo były nowe odrosty. Zadzwonił do nich czy moze przejechac glifosatem i pozwolili mu. Dwa razy byli po kontroli sprawdzac do rosnie u sąsiadów. Zadnymi odzywkami nie pryskał. Robił normalnie jak kazdy przecietny rolnik. Sporo mu sie osypało bo pozno kosił z racji tego ze musiały doschnąć te odrosty. Odmiana Heros. Ziarno drobne. Z etykiet wychodziło że 120 kg na ha wystarczy

Chłopaku coś pomyliłeś .Chyba Reglone jechał ten łubin .Jak centrala zgodziła sie na oprysk glifosatem na zielonkawy łubin to przecież to nie nadaje się do siewu .Każdy o tym wie .

I love salsa

Matey    450

no nie wiem, jezeli wiekszosc pola doszla a jakies tam kawaleczki dostaly odrosty od suszy czy zwierzyny i nie zdazyly zawiazac straka i wytworzyc nasion to wg mnie nie ma to wielkiego wplywu na zdolnosc kielkowania

KS Falubaz

kryssr    50

Mam pytanie mianowicie chodzi o to zostalo mi troche ziarna z tamtego roku (czyste nie pryskane ) i moje pytanie brzmi czy za rok to ziarno bedzie sie naddawac do siewu ?? jaki jwst okres przydatnosci ziarna do siewu ??

zbadaj kiełkowanie przed siewem bo możesz się przejechać, ja kiedyś na koncówkę wziłem ze 100 kg dwuletniego bo było po niego bliżej i moje zdziwienie było spore jak powschodziło może z 50% :D podstawkę od kwiatka troche gazy czy ręczników czy czegoś co by wode trzymało 50 nasion i po tygodniu licz :) 

andrzej1988    102

Chłopaku coś pomyliłeś .Chyba Reglone jechał ten łubin .Jak centrala zgodziła sie na oprysk glifosatem na zielonkawy łubin to przecież to nie nadaje się do siewu .Każdy o tym wie .

Jakoś u mnie po glifosacie miałem ponad 90% kiełkowania

d4rek    16

W tym roku pojechane roundup flex 2.5l na 250l + 5kg siarczanu amonu, kielkuje bez problemu a był pryskany zieloniutki.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?