Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
20CBR12    52

Panowie, mogę opryskać łubin na jedoliścienne i Mg z mikro? siany 11 maja, aktualnie ma 20cm.

attachicon.gifłubin 1.jpg

attachicon.gifłubin 2.jpg

Siany w maju a o niego lepiej wygląda od mojego z marca..z tym że mój już kwietnie

Kos_pl    13
Napisano (edytowany)

Jaki miałeś plon tego łubinu ? czy stosowałeś jakis oprysk ?

1,2-1,8 t z ha w zależności od pola. Bez nawożenia, bez oprysków fungicydami czy na insekty, ph gleb - 4 lub minimalnie ponad 4. Tylko w herbicydy wtedy zainwestowałem - przedwschodowe i potem na jednoliścienne. Ph gleby było bardzo słabe, więc starałem się za wiele nie inwestować. Na najkwaśniejszych kawałkach i łubin się bardzo męczył.

Edytowano przez Kos_pl

RafaKdziela    141
Kos_pl kolego  u mnie była podobna sytuacja .Na działce ,gdzie siałem groch w tym roku ,na części rośnie łubin ,bo niskie ph w granicach ph4 jest zbyt niskie na groch .Znajomy agronom mi powiedział siej łubin ,bo łubin dobrze znosi niskie ph .Tak zrobiłem i jest oki .Okaże się ile sypnie .Odmiana Tango.

Wiadomość z agroFakt.pl

Patryczek96    5

Panowie, co jest z moim łubinem, wybiórczo dziś znalazłem kilka takich krzaczków. Jakim środkiem najlepiej pryskać? Prosze o szybką odp, bo liczy się czas, z góry dzięki.

post-136561-0-87543600-1496928799_thumb.jpg

post-136561-0-29449300-1496928802_thumb.jpg

pszycha1    6

prawdopodobnie początek antraknozy, najlepiej amistarem jak chcesz szybko zatrzymać ale drogo wyjdzie

zjawisko występują plackami czy tylko pojedyncze rośliny?

Patryczek96    5

tylko pojedyncze rośliny, nie ma tego dużo, trzeba trochę pochodzić po polu żeby je znaleźć, te rzuciły mi się dzisiaj w oko, na skraju pola. Na drugim kawałku to samo, też gdzieniegdzie występują. Co radzicie?

kowal1234    1

tylko pojedyncze rośliny, nie ma tego dużo, trzeba trochę pochodzić po polu żeby je znaleźć, te rzuciły mi się dzisiaj w oko, na skraju pola. Na drugim kawałku to samo, też gdzieniegdzie występują. Co radzicie?

Kolego pryskaj bo rozniesie ci się to po polu i z plonu nic nie będzie ja pryskałem w środę zamiennik amistaru( tazer cena litra 140 zł ) w dawce 0,7l na ha + tebukonazol  (50zł) w dawce 1l  zamiast tebukonazolu lepszy byłby chyba gwarant ale miałem w domu tebukonazol

Safir coś pomoże na antraknozę czy nie badzo? Pytam bo akurat mam w domu a szkoda mi wydawać kasę na coś innego.

Patryczek96    5

Dzisiaj poszło 2l Gwarantu +15kg siarczanu magnezu, a dodatkowo na jednym kawałku do tego doszło 3kg OSD Potas + Ekolist 1l (zostało więc wrzuciłem). zobaczymy efekty tej mieszanki, jak na razie łubin bardzo gęsty.

rolnik31    1
Napisano (edytowany)

Panowie czy po przekwitnięciu łubinu mogę go opryakać na jednoliścienne środkiem targa super? Czy nie ryzykować?
Co panowie sądzicie o tym?

Edytowano przez rolnik31

Patryczek96    5

Panowie czy po przekwitnięciu łubinu mogę go opryakać na jednoliścienne środkiem targa super? Czy nie ryzykować?

Co panowie sądzicie o tym?

Przyłączam się do pytania, bo mam ten sam dylemat.

rexreed    0

Witam Czym można zwalczyc chabra ?

Witam Czym mozna zwalczyc chabra  ? pozdrawiam

BENNY82    34

W moim łubinie pojawiają się roślinki które jakby zaczęły usychać i tracą listki,czym jest to spowodowane?

wyrwij ze 2 rosliny i obejrzyj korzenie czy z nimi wszystko wporządku? ale najprawdopodobniej antrakoza się zaczyna.

co do roślin z drugich zdjęć to uszkodzenia mechaniczne robale lub sarny ślimaki itp...

robi57362    56

Witam Czym można zwalczyc chabra ?

Witam Czym mozna zwalczyc chabra ? pozdrawiam

Z tego co pamietam to niczym

matetar94    1

Panowie mam pytanie czym przeprowadzić desykacje łubinu zółtego aby nasiona nadawały się do siewu. Czy ktoś przeprowadzał desykacje glifosatem, jak to wpływa na późniejsze kielkowanie nasion ?

1410    9

W zeszlym roku psiknelem glifosatem i jest OK/

andrzej1988    102

Ja dawałem około 4 l na ha. Możesz zejść nawet do 3 l na ha stosująć jakiś zwilżacz np Superam.

matetar94    1

Tak zrobie dam 3 l i może siarczan amonu . Mam nadzieje że koledzy nie robicie mnie w balona i mi ten łubin poźniej wykiełkuje.

andrzej1988    102

ja tak pryskałem i kiełkowanie ponad 90 % tylko nie pryskaj jak nasiona jeszcze zielone

1410    9

Ja pryskalem albo 3 albo 4 ltr.i wschody byly jak i kwalifikatu.

1490    5

witam chciałbym posiać łubin po zaoranej pszenicy mam amazone d 7 special 2 2.5 m podpowie ktoś jak ustawić coby około 200 poszło

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim