Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
beret1990    24

wiem że cwaniakuje, ale pole graniczy ze mną i myślę tu o przyszłości. Na wielki zysk nie liczę w tym roku tylko na zwrot kosztów. 

szwagier24    5

Piękny okaz tego chabra .Takie okazy mogą spokojnie zgłuszyć łubin .Dwa lata wstecz miałem tak samo .To był problem do żniw z niebieskimi kwiatkami .Najlepiej pole agregatem talerzowym dobrze uprawić .Ewentualnie spalić chemicznie .

na szczęscie tego łubinu jest tylko 2 hektary więc trzeba bedzie podziałać manualnie z tym habrem.

jaki oprysko powschodowo zastosować?

Wiadomość z agroFakt.pl

robi57362    56

Witam zasialem dzisiaj lubin baron 200 kg na hektar. Na szostej klasie . Zamierzam prysnac go stompem aqua pryskac jutro czy czekac na jakies opady . Dodam ze z wieszku popiół a kilka cm w glab jakas tam wilgoc jest

pszycha1    6

na szczęscie tego łubinu jest tylko 2 hektary więc trzeba bedzie podziałać manualnie z tym habrem.

jaki oprysko powschodowo zastosować?

powschodowo to nic nie zrobisz, można ryzykować diflufenikan  w mniejszej dawce

Witam zasialem dzisiaj lubin baron 200 kg na hektar. Na szostej klasie . Zamierzam prysnac go stompem aqua pryskac jutro czy czekac na jakies opady . Dodam ze z wieszku popiół a kilka cm w glab jakas tam wilgoc jest

pryskaj bo masz tylko 5 dni

KlimekPL    123

wiem że cwaniakuje, ale pole graniczy ze mną i myślę tu o przyszłości. Na wielki zysk nie liczę w tym roku tylko na zwrot kosztów. 

Ale o jakiej przyszłości myślisz? Jak dzierżawić pole to masz mieć prawo zasiać co ci się żywnie spodoba a nie to co ci narzuci właściciel, żeby mógł sobie za siedzenie na d*pie czysty zysk zebrać patrząc jak niszczysz swój sprzęt na jego polu. Do mnie też jeden znajomy zadzwonił, że mógłby mi oddać swoje pola, nawet ciekawa propozycja bo utrzymane w dobrej kulturze, gnojone a na kilku hektarach była ostatnio saradela ale od razu zaznaczył, że dopłaty będzie chciał nadal brać, zaproponowałem, żeby chociaż 1/3 mi zostawił abym na kombajn miał ale nawet na to nie chciał przystać więc odpuściłem. :) Nie ma co się napalać moim zdaniem. No i tak jak mówiłem. Żeby łubin dał ci jakiś zysk to musisz go uprawiać na zadbanym stanowisku, w dobrej kulturze, bez śmiecia i bez chwastów. Tak to tylko koszta bo zielsko a zwłaszcza perz po prostu wyprze łubin z uprawy i tyle będziesz z tego miał. Praktykowane w moich stronach.

8Seba8    3

wlasnie zakonczony oprysk łubinu sianego w sobote po poludniu afalonem 1l/ha. Wyjechalem rano ale niestety za mocno wiało a po 22 akurat fajnie spokojnie sie zrobilo 

Patryk122    8

8seba8 czemu zastosowałes taką małą dawkę, jeśli na etykiecie jest od 1,25 do 1,5 l/ha?

robi57362    56

Opryskany lubin 2.6 litra na hektar stompem aqua. A na srodku pasek nie opryskany bo zabraklo . Ah biednemu zawsze wiatr w oczy.

maniek998    0

Czym można pryskać łubin żeby później bez obaw można siać żyto lub pszenżyto

milanreal1    290

A zapytam inaczej, jest jakiś środek zastosowany w łubinie który może wpływać negatywnie na wzrost zbóż? Oczywiście chodzi mi o doglebowe.

Dalforsiak    0

Witam łubin regent opryskany taką mieszanką: 1,5 litra afalonu + 2 litry boxera + 1 litr pendiganu. Aż sam jestem ciekaw co z tego będzie.

Dzisiaj posiane 1.10 ha pole bylo czyste i dobrze uprawione. Tydzien temu dalem wapno plus potafoske. Teraz mam zamiar opryskac tym afalonem do poniedzialku. Moze i wczesniej byle bylo trochu mokro. A potem co dajecie na łubin jakie dalsze zabiegi?

Nowy81    22

Oby się mylili zapowiadają ochłodzenie i mrozki...?

pszycha1    6

wszystko możesz siać po afalonie

Oby się mylili zapowiadają ochłodzenie i mrozki...?

u mnie już powschodziła jak by poszło -5 na całą noc to może być problem, ale podobno w fazie siewki wytrzyma nawet do -9. dlatego zaleca się siać już po 15 marca

maniek998    0

Ja na jednym polu to nie wiem kiedy zasieje. :( tak mokro a jeszcze ma podać. Do kiedy można opóźnić siew i czy jest jakiś środek na chwasty powschodowo?

pszycha1    6

Ja na jednym polu to nie wiem kiedy zasieje. :( tak mokro a jeszcze ma podać. Do kiedy można opóźnić siew i czy jest jakiś środek na chwasty powschodowo?

wg. zaleceń do 15 kwietnia

powschodowo to tylko od jednoliściennych

dwuliścienne brak zarejsestrowanych środków, można próbować innymi nap DDF w zmniejszonej dawce, lub tymi do grochu i bobiku, ale tu trzeba wykonać testy

jan34533    16

. Do kiedy można opóźnić siew i czy jest jakiś środek na chwasty powschodowo?

B O X E R 800 EC

B O X E R 800 EC

pro-fenikan 500 sc

pszycha1    6

B O X E R 800 EC

z tym boxerem to chyba powschodowo nie jest to wskazane

cytat z farmera:

"Co ważne dla rolników dodatkowo, dnia 5 sierpnia 2015 r. Boxer 800 EC uzyskał kolejne rozszerzenie o 33 nowe uprawy warzywne, zioła oraz rośliny ozdobne – czyli zastosowania małoobszarowe. 

Najważniejsze z nich to uprawy bobiku, grochu pastewnego (peluszka), łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego, łubinu białego i soczewicy. (Bobik należy wysiewać na głębokość nie mniejszą niż 7 cm, groch i łubin na 3-5 cm). Środek aplikuje się wówczas do 5 dni po siewie. Zalecana dawka to 3-4 l/ha."

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim