Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Patryczek96    5

Czyli na nic nie patrzeć i siać na to łubin? dodam, że aktualnie pole jest po orce zimowej i widać już dość dużo perzu. Chciałem to uprawić broną talerzową, ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo tylko rozmnożę perz. Może zamiast talerzówki agregatem dwa razy?

stempos1980    38

Kolego w moich stronach na talerzówkę mówią SADZARKA DO PERZU. Uprawkę agregatem i siej chyba że chcesz się pobawić to agregat potem brona zbieranie perzu i znowu uprawka i siew 

Matey    431

samokonczący sieje sie 110 ziaren na m2. Sonetu wyjdzie np wiecej nic Regenta bo Regent jest drobniejszy. Trzeba znać siłe kiełkowania i MTN. Jak to jest kwalufikat to na fakturze albo na worku wszystko jest napisane wystarczy podstawić do wzoru

no ja o tym wiem, pytam tylko czy ktos sial łubin w obsadzie 120 roslin, bo zeus np zalecany jest na 100 roslin na metrze

Wiadomość z agroFakt.pl

ogar118    62

Od lat sieję 90 roślin odmian tradycyjnych, polecam.

pszycha1    6

Ja Karo będę sial 200 na ha. Niby powinno się mniej Ale ze względu na wątpliwe działanie Afalonu po siewie w ten sposób mam większą pewność że łan będzie czysty.

jeśli z centrali to przy MTN 180g  i sile kiełkowania 85% to norma

Afalon bardziej uszkadza łubin niż chroni jeśli nie trafisz z pogodą, lepiej sprawdza się STOMP AQUA. 

Karo z własnego rozmnożenia sieję na poziomie 220-250kg w zależności od czystości - siew siewnikiem (rzutowo rozsiewaczem więcej, spokój z chwastami ale mniej zawiązanych strąków)

Ponawiam  pytanie

Jakie nawożenie stosujecie przed siewne pod łubin słodki odmiana Regent ?

pisma naukowe  mówią o 50-70kg fosforu i 70-90kg potasu tylko wszystko zależy też od zasobności

osobiście raz dałem ok 50k fosforu i 70 potasu na ha

łubin do początku kwitnienia "oko się śmiało" przyszła choroba i po łubinie, nagle dzikiej wiki narosło i zrobił się problem

ale na drugi rok pszenica była taka, że z przyczepami nie nadążyłem jeździć

teraz jeśli coś sypę pod łubin, to tylko pod ten, który będę zostawiał na plantację nasienną ok 100kg siarczanu magnezu i 20-30 fosforu oraz do 60kg potasu na ha.

Panowie, chciałem zasiać w tym roku łubin gorzki Karo, ale jedno pole jest bardzo dużo perzu (juz wychodzi-zielono na polu sie robi) jest szansa posiać tam łubin? Jakis środek da mu radę jak będę pryskał 1 liścienne?

proponuje kultywator, dwa dni poczekać spróbować włókować zawsze można coś wyczyścisz

ale gdy wzejdzie i będzie miał pierwsze liście, a perz juz bedzie dobrze widoczny (4-6 liści) to coś na jednoliścienne : Agil, Fusilade Forte, Labrador

pszycha1    6

Jasne,

a czy np, polifoska 8 w dawce 150 kg/ha będzie optymalnym wyborem ??

jeśli to zostało to siej, azotu nie wiele więc nie powinno zaszkodzić łubinowi

jan34533    16

jeśli to zostało to siej, azotu nie wiele więc nie powinno zaszkodzić łubinowi

nie powinno       ...........na pewno?

azot w łubinie to więcej straty jak pożytku, nawet taka ilość , nie doradzaj złośliwie

Matey    431

na jakiej podstawie twierdzisz ze sladowe ilosci azotu dostarczone w nawozie maja zly wplyw na łubin? do dzis literatura podaje dawki startowe na łubin

RafaKdziela    141

azot w łubinie to więcej straty jak pożytku, nawet taka ilość , nie doradzaj złośliwie

Co do łubinu to może faktycznie coś jest na rzeczy ,ale co do grochu to jest zupełnie inna bajka .Znam gościa ,co pod groch stosuje obornik i zbiera 5 ton z hektara nie daje już nic więcej NPK.

ogar118    62

Do 30 kg N można podać aczkolwiek nie widzę opłacalności w tym zabiegu. W każdym razie nie jest to błąd a i dawka 8 kg N to śmiech na sali. 

Co do łubinu to może faktycznie coś jest na rzeczy ,ale co do grochu to jest zupełnie inna bajka .Znam gościa ,co pod groch stosuje obornik i zbiera 5 ton z hektara nie daje już nic więcej NPK.

W grochu faktycznie warto by podać startowo z 30 kg/N wynika to z dynamiki wzrostu początkowego która jest dość intensywna w porównaniu do łubinu a bakterie muszą mieć czas aby zasiedlić korzenie.

Co do obornika pod strączek:

-silnie ograniczamy główny atut roślin strączkowych czyli wiązanie azotu.

-jest tyle roślin które zareagują zwyżką plonu a nie spadkiem na podanie obornika.

-obornik jest błędem w uprawach bobowatych z jednej prostej przyczyny w czerwcu czyli w momencie kwitnienia azot z obornika zacznie się silnie uwalniać w wyniku mineralizacji a roślina w tym okresie powinna zacząć inwestować w części generatywne tymczasem w skutek luksusowej dostępności azotu nadal będzie pompować składniki w organy wegetatywne. Efekt jest prosty do przewidzenia. Dlatego w każdej instrukcji uprawy roślin bobowatych jest wskazówka "w czwartym roku po oborniku". 

MarcinMadry    1

Chce zasiac pierwszy raz łubin waskolistny na nasiona. Czy łubin trzeba pryskac od razu po siewie czy później ? i jakie są niedrogie środki na chwasy dwuliscienne, które polecacie....

marcinus    2

jeśli z centrali to przy MTN 180g  i sile kiełkowania 85% to norma

Afalon bardziej uszkadza łubin niż chroni jeśli nie trafisz z pogodą, lepiej sprawdza się STOMP AQUA. 

Czy ten oprysk Stomp aqua można stosować w łubinie wąskolistnym będe siał regent samokończąca,cz tylko żółtym ?

RafaKdziela    141
ogar118 kolego wiedza książkowa ,a praktyka to czasami dwie różne bajki Ja będę robił ,jak ten znajomy z grochem i będę stosował obornik .Oczywiście z umiarem ,bo co za wiele to nie zdrowo .W piątek zasiałem groch i opryskany już jest na chwasty .Dziś ,jak pogoda się utrzyma sieję łubin .

Matey    431

Kiedy najpóźniej po siebie pryskaliscie doglebowo? U mnie jak nie wiatr to opad 7-9mm i chyba nie uda mi sie w tym tyg wyjechać z opryskiwaczem, a w pon bedzie czwarty dzien od siewu

martinezo    16

ja siałem w środę łubin żółty a wczoraj wieczorem robiłem odchwaszczanie

ogar118    62

ogar118 kolego wiedza książkowa ,a praktyka to czasami dwie różne bajki Ja będę robił ,jak ten znajomy z grochem i będę stosował obornik .Oczywiście z umiarem ,bo co za wiele to nie zdrowo .W piątek zasiałem groch i opryskany już jest na chwasty .Dziś ,jak pogoda się utrzyma sieję łubin .

Z takimi argumentami nie da się dyskutować. 

Co do oprysku, afalon + command w żółtym największy odstęp jaki miałem to 8 dni i nic się nie działo złego. 

Matey    431

Dzieki koledzy, ja w tym roku postawiłem na inna mieszankę, arcade+command, jaki efekt bedzie to zobaczymy

maxi93    2

Witam  w czwartek posiałem łubin i nie zdarzyłem opryskac bo wiało, dzisiaj pada desz ale pod wieczor ma przestac czy moge po deszczu pryskac afalonem ? i do ilu po siewie dni mozna pryskac afalonem ?

Patryczek96    5

Panowie wiecie coś o dopłatach bza ten rok dla łubinów, słyszałem, że do gorzkiego ma być bardzo mała, a do pastewnego wysoka, prawda to?

stempos1980    38

We wniosku masz rozpisane co i jak.jest dopłata do łubinu zebranego na ziarno na pasze.już niema dopłaty do łubinu na przyoranie

Nowy81    22

Dzieki koledzy, ja w tym roku postawiłem na inna mieszankę, arcade+command, jaki efekt bedzie to zobaczymy

Jakie dawki? Stosował ktoś to?

maxi93    2

Czy jest jakis oprysk na chwasty w łubinie po wschodowo ?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim