Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Matey    450

Przy mojej mieszance chaber trzyma, chociaż nie w 100% bo cos sie w lanie trafi, ale chabru na polach mam pelno

KS Falubaz

koczas    60

boxerem przedwschodowo ? stompa odpuszczę na razie, chyba że będzie dużo jednoliściennych to polecę nim później

Stomp to pendimentalina, działa głównie na dwuliścienne z przytulią gobrze sobie radzi. Ta mieszanka tylko przedwschodowo. Stomp troszkę chabra popieści ale mocno średnio.

Co do commandu w wąskolistnym, ten patent nie przejdzie-chlomazon tylko w żółtym. Nie wiem jak wam ten afalon trzyma ale ja odkąd pamiętam czy ziemniaki czy łubin jak się próbowało nim prysnąć to absolutny jakikolwiek brak reakcji, niby wilgoć itp. Dla mnie to woda święcona, ale nie krytykuję tylko oceniam na zasadzie swoich doświadczeń, sporo się tego sprzedaje więc coś w nim musi być.

Wiadomość z agroFakt.pl

Rafik87    14

tez nie jestem zadowolony z afalonu na waskolistny ale innego srodka w moich okolicach raczej nie maja

marian892    8

Koledzy czy trzymać się obsady na m2 czy wagi ziarna
Zalecana obsada odmiany Tango wynosi 90-100 sztuk na m2 ale MTZ wynosi 148.39 gram
Czyli jest drobne ziarno
I jak do tego podejść

mickas092    333

Obsada, posiejesz za gęsto to będzie kupa masy jedynie - miałem porównanie w tym roku. Sam posiałem 210 kg/ha czyli jakieś 1/3 więcej niz zalecana obsada - rósł jeden badyl i po ok 5 strąków na roślinie, sąsiad 160 kg/ha czyli mniej wiecej w zalecanej obsadzie i łubin miał ładny krzaczasty - nasiona brał ode mnie.
Posiałem tak dlatego że pole w sumie uprawiałem drugi rok i stwierdziłem że jak będzie lipa to po prostu za talerzuję jak będzie zielony. Co prawda ja miałem inną odmianę bo Kalifa, dlatego niech inni napiszą jak im wychodził gęsty vs. rzadki siew. 

lukasz27    2

witam czy ktoś wie jak zwalczyć samosiewy rzepaku w łubinie wąskolistym ?

sprzedam kombajn fortschritt E 517

RafaKdziela    152

Obsada, posiejesz za gęsto to będzie kupa masy jedynie - miałem porównanie w tym roku. Sam posiałem 210 kg/ha czyli jakieś 1/3 więcej niz zalecana obsada - rósł jeden badyl i po ok 5 strąków na roślinie, sąsiad 160 kg/ha czyli mniej wiecej w zalecanej obsadzie i łubin miał ładny krzaczasty - nasiona brał ode mnie.

Posiałem tak dlatego że pole w sumie uprawiałem drugi rok i stwierdziłem że jak będzie lipa to po prostu za talerzuję jak będzie zielony. Co prawda ja miałem inną odmianę bo Kalifa, dlatego niech inni napiszą jak im wychodził gęsty vs. rzadki siew. 

To zależy ,bo ja miałem łubin samo kończący i siew poniżej 250 kg na hektar na słabej ziemi mija się z celem .Najlepiej od 280 do 300 kg.

I love salsa

ogar118    62

Koledzy czy trzymać się obsady na m2 czy wagi ziarna

Zalecana obsada odmiany Tango wynosi 90-100 sztuk na m2 ale MTZ wynosi 148.39 gram

Czyli jest drobne ziarno

I jak do tego podejść

Jaką masz zdolność kiełkowania?

Samokończącego sieje się 100-110 nasion na metr, nie wiem jakie parametry musi mieć materiał aby taka ilość wysiewu była uzasadniona. 

RafaKdziela    152

Tango będę siał 250 kg na hektar .W te wszystkie piękne głoszenie reklam ,że siać trzeba ok 160 kg to nie u mnie .W tym roku wyjątkowo na glinie będę siał łubin .To samo jest z siewem kukurydzy czy pszenicy ,,,,trzeba siać gęsto .

I love salsa

marian892    8

Siła kiełkowania 85%.
Materiał kwalifikowany ale powiem szczerze że dawno tak drobnego łubinu nie widziałem

pszycha1    6

W poprzednim sezonie odchwaszczałem STOMP AQUA dość drogo wychodzi, ale efekt był.

W przypadku presji jednoliściennych też warto coś zastosować: Fusilade Forte 150 EC, Agil, lub inne generyki zawierające odpowiednie substancje aktywne.

ogar118    62

marian moim zdaniem powinieneś wysiać w granicach 155-160 kg. I wracając do twojego poprzedniego wpisu zawsze siej na nasiona ma metr. 

To powiedz mi co zyskuje hodowca "wmawiając" rolnikowi że lepiej będzie wysiać 100 ziaren na metr a nie 200? Bo jak dla mnie tylko traci. 

pszycha1    6

łubin lepiej zasiać nawet o 20% więcej niż norma, mniej zawsze gorzej bo tu jedno ziarnko jedna roślinka przy 100% sile kiełkowania. Uwaga na MTZ, bo przy grubych nasionach i kiepskich wschodach to i 250kg może być mało.

20CBR12    56

łubin lepiej zasiać nawet o 20% więcej niż norma, mniej zawsze gorzej bo tu jedno ziarnko jedna roślinka przy 100% sile kiełkowania. Uwaga na MTZ, bo przy grubych nasionach i kiepskich wschodach to i 250kg może być mało.

Kolego to po co te normy w ogóle są? Gdyby tak było jak uważasz to już sama norma była by o 20% wyższa, dane hodowcy poszczególnych odmian nie biorą się z powietrza tylko są poparte badaniami i doświadczeniami a Ty twierdzisz że i tak wiesz lepiej?

RafaKdziela    152
20CBR12 kolego tylko zrób poprawkę ,że łubin ,który jest brany do doświadczeń jest bardzo wysokiej klasy ,a nasze kwalifikaty to już inna bajka .Wiem ,co mówię ,bo też same warunki siedliskowe danej działki mogą być diametralnie różne .Co do tych kwalifikatów ,to bardzo często widzę ,gdzie i jak rosną .Zapewniam Cię ,że moje plantacje lepiej wyglądają .W żniwa może być kłopot ,jak tego nie uwzględnimy i zamiast zbierać dobry plon będziemy mieli na działce herbapol .Piszę ten przykład z doświadczenia .

I love salsa

ogar118    62

W tym roku 6 raz kwalifikat będę siał i do tej pory nigdy problemów z jakością materiału nie miałem. Jeżeli ziemia jest zaniedbana i technologia produkcji kończy się na siewie to choćby materiał siewny spadł z nieba to i tak guzik z tego wyrośnie. Poza tym nie ma się co oszukiwać bo pewnie lwia część osób siejących łubin nie przykłada się do tej uprawy w żaden sposób. Ja przynajmniej nawet nie próbuję porównywać swoich działek z działkami wielu okolicznych rolników bo dzieli je przepaść.  

witt25    2

ja widziałem jaki hr smolice mają łubin bo niedaleko mieszkam to powiem że wole swój siać dajcie spokój do chwastów ludzi najeli żeby ręcznie wyrwać a na reklamach taki piękny mają śmiech na sali ;)

ur330    2

Panowie mam do was ważne pytanie. Mam łąkę którą muszę zaorać i chciał bym to zrobić następująco. W kwietniu opryskać randapem po o koło 3 tyg od oprysku przelecieć to talerzówką i zaorać a następnie zasiać łubin na poplon. I czy będzie się to kwa likować do dopłat do roślin wysokobiałkowych czy tylko dopłaty bezpośrednie będą przysługiwać do tej uprawy. Może ktoś z was miał do czynienia z podobną sprawą.

koledzy jedno opakowanie nitraginy na 200kg łubinu wystarczy czy 2 opakowaniami zaprawic?Racz czytam ze na 100kg opakowane a raz ze na 1 ha z tym ze norma wysiewu około 200kg/ha 

20CBR12    56

Ja zawsze daje jedno opakowanie nitraginy na 200kg nasion w łubinie żółtym/tylko taki sieje/ i jest ok- zawsze jest bardzo dużo bakterii brodawkowych przy korzeniach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?