Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Ansja    343

Płatność do roślin strączkowych od 2017r.przysługiwać będzie do uprawy łubinów,soi, grochu pastewnego oraz bobiku. Wsparciem objęte będą powierzchnie upraw, z których dokonano zbioru ziarna. Płatność będzie miała charakter degresywny z wyższą stawką do pierwszych 75 ha uprawy i niższą w przypadku pozostałych powierzchni.

Płatność do upraw paszowych obejmie natomiast takie gatunki jak esparceta, komonica, koniczyny, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela i wyka i będzie przysługiwała maksymalnie do 75 ha. Z płatności wyłączone zostaną uprawy przeznaczone na zielony nawóz (przyoranie).

d4rek    16

Macie racje, chyle czola - mea culpa

Wiadomość z agroFakt.pl

RafaKdziela    141

Kris za jaką roślinę ta płatność ?.Za drobno nasienne będzie niższa ..seradela ,wyka etc.

marek28366    1

jak będziesz siał łubin na ziarno w 2017 to może być około 670zł./ha oczywiście jak się nic nie zmieni.

z koperty finansowej na strączkowe na 2017 przeznaczono więcej na ziarno niż na pasze w stosunku 75% do 25% stąd taki wynik.

KRISS75    39

@RafaKdziela podałem średnią kwotę którą wyczytałem w necie(nie mogę wkleić linku do strony)

@marek28366 ja tam podchodzę do tego ostrożnie.Wszystko zależy od ilości obsianych hektarów.Kiedyś też miało być jak się nie mylę 1200zł do ha i wyszło dużo mniej.

marek28366    1

kriss75 miejmy nadzieję, że tym dopłaciarzom co workiem łubinu obsiewali hektary trochę się ukruci przez to, że teraz trzeba będzie to skosić na ziarno a jemu nie będzie się to opłacało.

20CBR12    51

Dajcie spokój co jakiś czas Bruksela wyskakuje z takimi pomysłami jak np wysokie dopłaty do wysokobialkowych i zawsze znajdą się cwaniaczki które będą to wykorzystywać, co nie zmienia faktu że na ten sezon zanosi się że będzie stosunkowo niska dopłata do łubinu

XTRO    160

czym odchwaszczacie łubin słodki ?

mickas092    325

,Afalon przedwschodowo 1,25 l/ha, potem coś na samosiewy owsa np supero 1 l/ha.

KRISS75    39

@20CBR12 co masz na myśli pisząc niska dopłata do łubinu?

Ja w tym roku też dołożę do Afalonu Sencor.

@Matey jaką dawkę stosujesz?

Matey    431

1,5+0,25-0,3 nawet 

20CBR12    51

Nie chciałem dosadnio pisać o tych pseudo plantatorach więc tak napisałem że to właśnie w wyniku działań tych ostatnich będą obniżone dopłaty gdyby wszyscy uczciwie siali i zbierali lubin pewnie doplata została by kilka stowek do ha większa

XTRO    160

sencor też przedwschodowo czy po ?

Matey    431

przedwschodowo 

KRISS75    39

No cóż,cwaniactwa nie da się wytępić.

@Matey dzięki za informację.

witt25    2

Ja łubin żółty afalon plus command. Miałem kontrolę to w szoku byli ze taki czysty po zbiorze byli we wrześniu i wiadomo trochę się zgubi bizonem ale i tak wyrósł i zero chwasta

XTRO    160

przedwschodowo 

mówisz o tym sencorze zwykłym nie liquid ?

a on przytulie z tego co widzę to nie bierze?

Matey    431

Zabij mnie ale nie jestem pewien, robiłem liquidem tak na 90%, przytulii nie miałem zadnej w łanie. Z etykiet wychodzi że ani afalon ani sencor przytulii nie biorą

koczas    54

@XTRO pryśnij boxer 3 litry i stomp 2 litry i będziesz miał najpewniejsze rozwiązanie, poza chabrem jest naprawdę ok.

node3mer    12

Ma ktoś doświadczenia w walce z oprzędzikiem w łubinie? W moich stronach rolnicy 'unijni' sieją łubin na dopłaty, nawet nie koszą a to dziadostwo zjada mi moją uprawę. 

Czy jak opryskam Fastac albo bi58 to zabezpieczy to na jakiś czas łubin przed szkodnikami z okolicy.

Sytuacja jest na tyle poważna że zastanawiam się czy w ogóle nie zrezygnować z uprawy łubinu.

ogar118    62

Główna szkodliwość oprzędzika polega na zjadaniu brodawek korzeniowych przez larwy. Aby uniknąć larw należy wykonać zwalczanie osobników dorosłych w momencie pojawienia się żerów zatokowych na liściach. Zwykły pyretroid powinien załatwić sprawę ewentualnie jak masz taką presję to bi, dursban albo proteus ale to już większy wydatek. 

@XTRO pryśnij boxer 3 litry i stomp 2 litry i będziesz miał najpewniejsze rozwiązanie, poza chabrem jest naprawdę ok.

Właśnie chaber... Ma ktoś na niego jakiś patent? bo ja na razie w żółtym jedynie goltix widzę ale to cena dość wygórowana. Podobno metrybuzyna z senkoru go kładzie ale jak to jest w praktyce, może ktoś testował?  

XTRO    160

boxerem przedwschodowo ? stompa odpuszczę na razie, chyba że będzie dużo jednoliściennych to polecę nim później

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim