Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
HANK    2

chyba za sucho było bo rośnie pasami na śladach lub między śladami ciągnika

agrolublin    29

Siał ktoś z was łubin bezpośrednio w sciernisko po qq? Bo chce w następnym roku posiać łubin klasa IV,V pasowo lub bezorkowo tylko agregat i siew.Ma to sens ?

damianzbr    994

Pasowo to raczej nie bo nie ma czym pryskać i nie wytrzyma presji chwastów. Kiedyś raz zasiałem w szerszym rozstawie i mi się to nie podobało. Później siałem 110 szt/m2 i też średnio było. W tym roku dowaliłem 220 kg/ha drobnych ziarenek to nic chwasta nie było. Ale też i porządnie w tym roku opryskałem czymś czym nie powinienem. A w sumie plon rekordowy nie był ale to przez suszę czerwiec/lipiec bo łan wyglądał obiecująco, aż po cichu liczyłem na 3,5 t, a wyszło nie całe 2.

Wiadomość z agroFakt.pl

andrzej1988    102

Chetnie kupię Łubin Regent z okolic Zamościa Biłgoraja. Najlepiej żeby był oczyszczony i bez połówek. Potrzeba mi tak na 1 ha. Planuje spróbować posiać coś samokonczącego.

d4rek    16

Po 90 mozna sprzedac, ja trzymam do wiosny na siew ponizej 120 nie sprzedam tym bardziej, ze podnosza doplaty do wysokobialkowych na nasiona.

andrzej1988    102

Ja mam wystawiony po 120 zł i są odzewy. Nawet ktoś dzwonił i chce kupić tone na siew.

Stosował ktoś w tym rok Sencor Liquid w łubinie wąskolistnym przedwschodowo zaraz po siewie?? Czekam na opinie, bo w planach mam chęć zastosować 3l Boxer + 0,25l Sencor.

Edytowano przez andrzej1988

kryssr    50

Stosowałem i łubinu nie pali. Chwasty na dołkach rosną, u mnie z rdestami problem. W tym roku chlomazon i metrybuzyna (0,15 clomazonu 480 i 0,25 sencoru liquid) 

Edytowano przez kryssr

koczas    60

Ale chyba masz na myśli łubin żółty? Bo to istotne aby pisać, w wąskolistnym raczej chlomazon nie przejdzie. Ja na wąskolistny boxer 3+pendigan 2 i powinno być dobrze. Ewentualnie pomyślę, aby ten pendigan zamienić na Wing P.

andrzej1988    102

Ale chyba masz na myśli łubin żółty? Bo to istotne aby pisać, w wąskolistnym raczej chlomazon nie przejdzie. Ja na wąskolistny boxer 3+pendigan 2 i powinno być dobrze. Ewentualnie pomyślę, aby ten pendigan zamienić na Wing P.

koszt wychodzi około 190 zł na ha ale powinno pomóc. W miare czysty łubin to już duży sukces

Rolex3  coś około 430,49 zł

Edytowano przez andrzej1988

koczas    60

Ta mieszanka dała sobie radę w tym roku, naprawdę było prawie, że czysto. Zresztą zanosi się, że ostatni rok uprawy tego badziewia, więc nie ma co oszczędzać, żeby chociaż chwastów nie narozsiewać :D

andrzej1988    102

Ja jeszcze sie zastanawiam czy nie posiać grochu. Cena podobna a wydajniejszy jest no ale  i troszke bardziej wymagajacy niz łubin. Narazie myśle. Do wiosny jeszcze daleko. Teraz troche mam juz martwy sezon to szukam opini o dobrych mieszankach na łubin. Musi zniszczyć przytulie, rdest plamisty, kolankowy, rumian,komose.

kosa29    2

witam czy jest jakiś herbicyd który zwalczy perz właściwy w łubinie wąskolistnym ? nie chodzi mi o oprysk dysekacji

d4rek    16

kosa jezeli siejesz 1 raz policz koszty oprysków i po ile sprzedaż, ja sieje rozgałęziający się spokojnie radzi sobie z zielem a i tak muszę desykowac żeby zebrać bo odbija bez randapowania. Taka moja sugestia, bo jak sam pierwszy raz sialem to chciałem isc w koszty a teraz wiem swoje - oczywiscie kazdy robi wedle uznania.

czy Myślicie że zasianie łubinu (żółtego taper) na polu po gryce to dobry pomysł? pomyślałem że może mniej chwastów by było?

marcinus    2

Czy przechowywanie łubinu wymaga jakiś większych starań niż zboża chodzi mi np o wilgotnosc ?

Michal673    3

Cześć. Ma ktoś może namiary na handlarza który skupuje te nieszczęsne białe złoto w mazowieckim ? Rzecz jasna chodzi mi o łubin.

andrzej1988    102

Garwolin 511 443 626. tu zadzwon. A tak przy okazji to może ktos ma namiary kto skupuje łubin w okolicach Zamościa z odbiorem. Bym tez podzwonił popytał chociaz z wiosny napewno ktos coś jacyś rolnicy troche kupią

Taurus83    89

wziąłem w dzierżawę parę hektarów łąk/nieużytków. trawa skoszona latem i przegniła. w tamtym tygodniu to stalerzowałem no i może zaoram jak bedzie pogoda. pryskane glifosatem nie było. pytanie brzmi czy na takim polu można by zasiać łubin słodki(zeus). chodzi mi o presje perzu i innych chwastów. czy istnieje oprysk którym by można prysnąć w okresie wzrostu łubinu na ten perz. wiem że są środki na chwasty przedwschodowo i po, ale co z perzem?

koczas    60

Oficjalnie fusilade, nieoficjalnie wszystkie targi, leopardy, eleganty itp. Musiałbyś to zrobić na 2 razy, ale powinieneś ten perz zwalczyć, tylko czy nie zagłuszy on łubinu do momentu oprysku to druga kwestia.

Taurus83    89

w tym roku opryskałem koniczynę leoapardem. bardzo mocno ją przytłumiło. stosowałes w.w. środki w łubinie?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?