Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

groszek1    1

no gdzieś 6-8 właściwych liści miał i dawka 0,2 l/ha goshawk 500 sc, sporo chwastów zbielało i zahamowało rozwój ich. przeczytałem że on dział głownie nalistne i w niewielkim stopniu pobierany przez korzenie, następnym razem jak zajdzie potrzeba to prysnę jak będzie miał 4 liście a chwastów formie siewek to myślę że lepiej je zastopuje. jak na razie obserwujemy, łubin niedłogo zacznie kwitnąć a jest dość niski aby nie było jak w zeszłym roku bo jak za niski to bardzo dużo zostaje na polu :/ 

i jeszcze jedno, jak wyjdzie groch to w następnym roku będzie pół na pół, cna podobna plony powinny być większe kosztem dodatkowego insektycydu i fungicudy i łatwiejszego odchwaszczania. 

witam 

mógłbyś mi podać cenę goshawk 500 sc??

luki08    3

dla zainteresowanych łubin stan na dzis :)  moze jeszcze w tym roku go zbiore :blink: :rolleyes: :rolleyes:post-124805-0-63181800-1475174551_thumb.jpg

ws71    38

Mam nadzieje ze pod koniec pażdziernika moze bedzie nadawać się do zbioru????

Wiadomość z agroFakt.pl

wiesko    12

oj Panowie to co chcę uprawić to obok jest tzw karmidło myśliwych

miałem z drugiej strony owies to przesiewałem 3 razy

A na tej działce planuje siać tylko i wyłącznie żyto na kiszonkę a później proso i tak w koło, ale najpierw trzeba to jakoś do kultury doprowadzić

Z obserwacji w mojej okolicy zauważyłem że to gorzki najlepiej się udaje i to taki siany dosyć późno w okolicy końca kwietnia lub do połowy maja. Ziemię to mamy tylko VI klase.

TheMariko12    409

Witam

Chciałbym się zapytać, czy łubin biały będzie dobrym wyborem na nieużytek, który ma go doprowadzić do ładu ?? Chodzi o biomasę

marek28366    1

Chce na wiosnę zasiać łubin gorzki Karo, i moje pytanie czy potas i fosfor stosujecie pod orkę zimową czy wczesną wiosną pod agregat, dodam że gleba V-VI piaszczysta, czy nie zostanie nawóz wymyty przez zimę jak dam go pod pług?

adamson330    4

Kolego myślę ze lepiej na wiosnę pod agregat dać porządne NPK (np. Polifoskę 6), ewentualnie sól potasową i polidap (superfosfat według mnie za wolno działa).  Jeśli teraz posiejesz PK to na bank bardzo dużo potasu zostanie wypłukane. Fosfor jest mniej ruchliwy i tu by nie było problemu. Suma summarum i tak polifoska 6 wyjdzie taniej i będziesz miał mniej roboty. A te pare, parenascie kilo azotu na piaskach nie zaszkodzi. Łubik będzie miał lepszy start. Praktykowane w tym roku z Zeusem.

Edytowano przez adamson330

adamson330    4

Pytanie ile deszczu spadnie do wiosny, a mamy jeszcze 5 miesięcy. Na ciężkich i średnich glebach ma to sens ale na V, VI ja bym nie ryzykował, ale jak to mówią jest ryzyko jest zabawa :)

A tak swoja drogą handlował ktoś może z firmą Good grains z Gdańska? Mam zamiar sprzedać im łubin wąskolistny słodki Zeus. We wrześniu dawali 830 zł/t netto przy 24 tonach (loco gospodarstwo). Czy to uczciwa i sprawdzona firma?

Edytowano przez adamson330

milanreal1    290

W miesiącach zimowych pada średnio 30mm/miesiąc. To daje ok 150mm czyli potas wymyty na maks 12cm. Poza tym nie ma pługa który odwróci glebę o 180 stopni.

jan34533    16

A tak swoja drogą handlował ktoś może z firmą Good grains z Gdańska? Mam zamiar sprzedać im łubin wąskolistny słodki Zeus. We wrześniu dawali 830 zł/t netto przy 24 tonach (loco gospodarstwo). Czy to uczciwa i sprawdzona firma?

Ja im sprzedałem jeden transport ,zapłacili dobrze, było ok, można  powiedzieć normalnie

adamson330    4

Na pewno licząc na obiektywne opinie u źródła najlepiej i najpewniej się dowiadywać :) Ogólnie wydają mi się być poważna firmą, ale wole zapytać. Dzieki Pany za opinie. Jak by ktoś coś jeszcze wiedział o Good Grains to zapraszam do dyskusji.

Znalazłem tez gdzieś w necie telefon do WS Trade. Teraz się ciągle do mnie dobijają. Odbierali ilości nie cołosamochodowe (dawali 800zł+ vat). Zastanowił mnie jednak watek:

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/35509-ws-trade-z-pu%C5%82aw-opinie-firma-skupuje-zbo%C5%BCa-z-w%C5%82asnym-transportem/

I bądź tu mądry? A nie chce mi się tego na worki sprzedawać :)

marasp    7

Witam, 

w tym roku dwa razy siałem łubin,pierwszy raz lejkiem i go delikatnie z talerzowałem-nasiona miałem od dobrego znajomego,  drugi raz ręcznie i po siewie zabronowałem pole- ziarno było dzień wcześniej wymłócone, problem jest w tym że NIC nie wzeszło, czym to może być spowodowane???

d4rek    16

Dziwne u mnie po roundupie(glifoherb) 4l sciernika kalif skielkowal miejscami, dosuszanie 3l poszlo 100 % kielkuje

marasp    7

Wilgoci nie było w nadmiarze ale suszy też nie było, przy drugim siewie łubin był siany w mieszaninie z gorczycą i gryką (na poplon), gorczyca i gryka powschodziły a łubin nie. Z kim nie rozmawiam nikt nie wie o co chodzi.

20CBR12    52

Sam sobie kolego odpowiedziałeś gryka i gorczyca potrzebuje zdecydowanie mniej wilgoci i zdecydowanie innej głębokości siewu

marcinus    2

Witam mam  pytanie odnosnie przechowywania łubinu czy muszą być jakieś specjalne warunki ? słyszałem że może się sparzyć jak będzie w workach i już nie zejdzie spotkał się ktoś z tym ?

damianzbr    988

Ja siałem gorczycę z łubinem to gorczycy prawie nie ma, a łubin elegancki

Prawdopodobnie masz niskie pH i taki efekt. Ja zasiałem w tym roku z 50 ha poplonów i tam gdzie pH w normie gorczyca piękna, a tam gdzie pH bieda to i gorczyca wyginęła sam łubin został.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim