Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolniku360    69

mam pytanie trochę poza tematem a mianowicie na wiosnę chciałbym zasiać mieszankę którą skoszę i posieje jako poplon co byście doradzali zasiać i czy można mieszać np. łubin,peluszke i jeszcze coś może by dorzucić czy jak posieje razem to nie będzie to miało jakoś ujemnego znaczenia i co byście doradzili dodać do takiej mieszanki 

Moj kalif po oczyszczeniu wyszedł 2 tony z ha. Wynik nie jest zły. Troszke sie wysypało to poplonek juz rosnie. Ogolnie jestem zadowolony.

mój jest gorzki,  nie znam nazwy, ale jest z kategorii "niepękających strąków",

i rzeczywiście, kosiłem dość późno; bo około 17.08 i żaden strąk nie pękł i żadne ziarko nie wyleciało na ziemię... polecam

tomeq    6

Zebrałem łubin, który zaatakowała anrtaknoza. Część poszło w poplony i już widzę, że jest poskręcany i plamy się robią, czyli choroba wraca. I teraz moje pytanie, czy ten pozostały łubin mogę posiać na ziarno na wiosnę? Oczywiście oprysk od razu zapobiegawczo.

Wiadomość z agroFakt.pl

8691    1

nasion porażonych przez choroby nie powinno się wysiewać ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób

8Seba8    3

jaki nawoz polecacie pod łubin i kiedy go stosowac jesienia tak jak zalecaja czy wiosna ?

andrzej1988    102

to jest niemożliwe. Żółty zawsze słabiej plonuje od waskolistnego. 2 tony to już jest bardzo dobrze, rewalacja... a 6 ton?? Może to był groch bardziej realne chociaz tez ciezko. 6 ton to co najwyżej z 4 ha w sumie.

Edytowano przez andrzej1988

pic2ek    5

ja z 1,3 ha   przy 105 kg/ha   mam koło 1,5 tony słodkiego szerokolistnego. więc 6 ton to niemożliwe.

swoją drogą - po ile chodzi łubin w waszych okolicach? ktoś może coś słyszał?

20CBR12    56

Tak 6 ton jest możliwe z 1ha pod warunkiem że się naprawdę o niego zadba przypasuje rok i ten hektar będzie mieć 45000 metrów no i słuchacz jeszcze w to wszystko uwierzy innego przypadku nie znam i nie potrafię sobie wyobrazić żeby można było w inny sposób osiągnąć taką wydajność przy obecnej genetyce tej rozliny- choć potencjał tej rośliny jest nawet wiekszy lecz niestety poki co człowiek jeszcze nie nauczył się jak go wykorzystać

andrzej1988    102

ja z 1,3 ha   przy 105 kg/ha   mam koło 1,5 tony słodkiego szerokolistnego. więc 6 ton to niemożliwe.

swoją drogą - po ile chodzi łubin w waszych okolicach? ktoś może coś słyszał?

80zł-90zł w hurcie.

luki08    3

Mam zasiany łubin na poplon juz są strąki, jak myslicie da sie go jeszcze w tym roku wymlocic

MarcinMadry    1

Jest jakaś technika koszenia łubinu aby jak najmniej osypało się pod kombajn? Bo gościu który kosił mi, a robił to pierwszy raz bo nie mogłem znaleźć nikogo z sieczkarnia bo wszyscy już wyczyscili kombajny wydaje mi się ze dość dużo się osypało. Dodam tylko że był pryskany 15 dni przed zbiorem samym rondupem bez żadnego sklejacza, czy właśnie w tym jest przyczyna osypywania że nie było sklejacza?

20CBR12    56

Kolego sieje łubin już dość długo i nigdy mi się nie wysypal, problemem nie jest tu kombajn czy jego operator a odmiany, które się osypuja i zapewne właśnie taką miałeś, jak mogę coś poradzić to spróbuj następnym razem kosić wcześnie rano powinno się wtedy mnie osypywac jak jeszcze rosa będzie- powodzenia kolego

d4rek    16

Koszenie rano z rosa zdecydowanie polecam w stosunku do koszenia o 24-2 w nocy. Testowane na kalifie bez żadnych sklejaczy.

KRISS75    39

Nigdy tak nie kosiłem ale czy koszenie rano gdy jest rosa nie wpływa na wzrost wilgotności?Bo mnie się wydaje że tak.

Kolego 20CBR12 i d4rek możecie się do tego odnieść jeśli tak kosicie.

thor1984    7

Po łubinie będę siał żyto i zastanawiam się o ile procent mogę zmniejszyć nawożenie fosforem i potasem? 

20CBR12    56

Wiadomo że nie możesz kosić wody ale jak rośliny jeszcze sa wilgotne i bez problemów wchodzą w heder to raz a dwa łubin potrzzebuje bardzo dużo wody żeby zaczął kielkowac wiec by musiało z niego ciec żeby pojawil się problem, po za tym ja zostawiam go na noc zawsze na przyczepie pozniej rozładunek dmuchawa i jest suchy, nasiona mokre od wody nie są aż tak dużym problemem jak zebrane nasiona niedojrzałe tak że spokojnie można kosić, zresztą u mnie 100% tego co zabiorę idzie na poplony u mnie ii okolicznych rolników i nigdy nie ma problemu ze wschodami czyli jak dla mnie jest ok

8691    1

nawożenie potasem i fosforem nie powinno być mniejsze zaś azotem można zmniejszyć o ok. 20% gdyż to właśnie azot wiąże łubin

soltys48    472

Panowie czy łubin gorzki warto zasiać na VI klasie??Słodkie odpadają bo pole przy lesie i dziczyzna wyżre wszystko.....a pole w tej chwili to długoletni nieużytek i trzeba byłoby jakoś je doprawić

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Taurus83    89

to co chcesz tam siać w przyszłości skoro obawiasz się że łubin zjedzą? u mnie słodki bardziej wytłuką i zrobią legowiska niż zjedzą (zeus)

20CBR12    56

Też nie patrzę czy działki przy lesie czy nie, szkody może i zwierząta zrobią ale zawsze coś się zbierze

soltys48    472

oj Panowie to co chcę uprawić to obok jest tzw karmidło myśliwych 

miałem z drugiej strony owies to przesiewałem 3 razy

A na tej działce planuje siać tylko i wyłącznie żyto na kiszonkę a później proso i tak w koło, ale najpierw trzeba to jakoś do kultury doprowadzić

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim