Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Michal673    3

Panowie proszę o radę. Mam problem na działce około 1,5 ha z samosiewami żyta. Pryskałem już dwa razy dawką 1l leopardu + adiuwant i o ile jęczmień który mój sąsiad posiał na moim polu ładnie spaliło to żyta praktycznie nic nie wzięło. Warto jeszcze raz pryskać ? Zwiększył bym dawkę do 2l leopardu na ha. Dodam, że żyto już się kłosi. Nie jest go może strasznie dużo ale kiepsko to wygląda.

wmen    11

Witam.

24.04 posiałem na 5-6 klasie ziemi łubin żółty. Odmiana BARYT.

Dwa dni później opryskałem uprawę afalonem. Dawka 1,2l/ha.

Nie stosowałem przed siewem żadnych nawozów z wyjątkiem przyorania poplonu ozimego (żyto, owies, gorczyca).

W tym momencie roślinki mają po ok. 2cm wysokości.

Czy nawożenie powschodowo (oprysk roztworu wodnego lub rozsianie nawozu rozsiewaczem) potasem i fosforem przyniesie jakiś efekt?

Odświeżam

mateo105    1

panowie mam pewnien problem z perzem w łubinie poniewaz na jesieni pryskalem sciernie randapem i czesc go spalilo a troche jeszcze go zostalo a na dodatek niektore stare pedy odbijaja nowe liscie i na polu robi sie zielono i czy Leopard Extra 05 EC w dawce 3l na ha zalatwi go??

Wiadomość z agroFakt.pl

rolnik31    1

Witam

Zasiałem 1 raz łubin wąskolistny i mam pewien z nim problem liście końcówki ich usychają, robią się żółte, postępuje to od dolnych liści.

Czyżby to jeszcze skutki działania afalonu z commandem, oprysk odbył się na 2 dzień po siewie i poszło 0,15commanda i 1,3l afalonu na kawałek 1,2 hektara. Jak powschodził były niektóre rośliny porażone te co płytko były zasiane ale reszta roślin w porządku. Łubin siany 9  kwietnia. Łubin ma 6 liści i kolejne wychodzą. Te objawy postępują w głąb roślin tzn najpierw usychają, żółkną końcówki listków a potem całe liście i tak w górę rośliny.  Na niektórych roślinach widać że górne młode liście również w ten sam sposób reagują końcówki żółkną. Po  około 5 godzinach, od oprysku, spadł deszcz, padał  ok 1,5 dnia z początku ulewny potem spokojny deszczyk. Dzisiejsze oględziny zaskoczyły mnie gdyż właśnie większość roślin tak wygląda. Czego to mogą być objawy ? Cy to może te wahania temperatur ?    

post-163169-0-02215700-1463336500_thumb.png

robi57362    56
Napisano (edytowany)

koledzy czym zwalczyć fiolek trojbarwny w lubinie waskolistnym baron . dawno nie byłem na polu i żeby taki urusl to jeszcze nie widziałem . przed wschodem poszedł afalon 1.1 l i 0.1 command
do kolegi wyżej command go pali .

Edytowano przez robi57362

ogar118    62

Witam

Zasiałem 1 raz łubin wąskolistny i mam pewien z nim problem liście końcówki ich usychają, robią się żółte, postępuje to od dolnych liści.

Czyżby to jeszcze skutki działania afalonu z commandem, oprysk odbył się na 2 dzień po siewie i poszło 0,15commanda i 1,3l afalonu na kawałek 1,2 hektara. Jak powschodził były niektóre rośliny porażone te co płytko były zasiane ale reszta roślin w porządku. Łubin siany 9  kwietnia. Łubin ma 6 liści i kolejne wychodzą. Te objawy postępują w głąb roślin tzn najpierw usychają, żółkną końcówki listków a potem całe liście i tak w górę rośliny.  Na niektórych roślinach widać że górne młode liście również w ten sam sposób reagują końcówki żółkną. Po  około 5 godzinach, od oprysku, spadł deszcz, padał  ok 1,5 dnia z początku ulewny potem spokojny deszczyk. Dzisiejsze oględziny zaskoczyły mnie gdyż właśnie większość roślin tak wygląda. Czego to mogą być objawy ? Cy to może te wahania temperatur ?    

Wina cmmandu. 

rolnik31    1

I pytanie teraz- przeżyje on to ? Zastosować jakieś odżywki, opłaca się ? Zredukuje to w jakiś sposób plon?

Dziękuje za wszelką odpowiedź.  

Kos_pl    13
Napisano (edytowany)

koledzy czym zwalczyć fiolek trojbarwny w lubinie waskolistnym baron . dawno nie byłem na polu i żeby taki urusl to jeszcze nie widziałem . przed wschodem poszedł afalon 1.1 l i 0.1 command

do kolegi wyżej command go pali .

Diflufenikan radzi sobie z fiołkiem polnym, więc pewnie i z trójbarwnym. Dawka do ustalenia w zależności od ilości właściwych łubinu wąskolistnego - patrz ostatnie kilka stron. 4-5 liści łubinu to około 0,2l na ha koncentratu 500 g/l.

Edytowano przez Kos_pl

mateo105    1

panowie mam pewnien problem z perzem w łubinie poniewaz na jesieni pryskalem sciernie randapem i czesc go spalilo a troche jeszcze go zostalo a na dodatek niektore stare pedy odbijaja nowe liscie i na polu robi sie zielono i czy Leopard Extra 05 EC w dawce 3l na ha zalatwi go??

odswiezam

Kos_pl    13

Jasne że tak. Być może i trochę mniejsza dawka by wystarczyła z adiuwantem.

tomek83    15

I pytanie teraz- przeżyje on to ? Zastosować jakieś odżywki, opłaca się ? Zredukuje to w jakiś sposób plon?

Dziękuje za wszelką odpowiedź.  

Nic nierób u mnie było także żółto po chlomazonie ale teraz jest już zielono ani śladu.

jakub2812    9

U mnie miałem problem z pedrakiem, i łubin żółkl, podlalem go od robaka w deszcz mam nadzieje ze to coś da... pierwszy rok sieje łubin i dopiero raczkuje

pawlored    1
Napisano (edytowany)

Witam! Od ilu liści można pryskać łubin Gwarantem i ile go dać na ha? 1 litr czy 2 litry? Dodam, że planuję dwa zabiegi tym środkiem.

Edytowano przez pawlored

wmen    11

Witam.

24.04 posiałem na 5-6 klasie ziemi łubin żółty. Odmiana BARYT.

Dwa dni później opryskałem uprawę afalonem. Dawka 1,2l/ha.

Nie stosowałem przed siewem żadnych nawozów z wyjątkiem przyorania poplonu ozimego (żyto, owies, gorczyca).

W tym momencie roślinki mają po ok. 2cm wysokości.

Czy nawożenie powschodowo (oprysk roztworu wodnego lub rozsianie nawozu rozsiewaczem) potasem i fosforem przyniesie jakiś efekt?

Odswiezam

krzysztofsb    3

Czy ktos stosowal auksyny gibereliny i cytokininy w uprawie łubinu żoltego. Wedlug badan wzrost plonowania nawet 50%. łubin żolty najwiecej zrzuca kwiatow te substancie maja poprawic zawiazywanie strakow. W tym roku bede testowal zobaczymy jak wyjdzie. Co do preparatow to mysle nad Kelpakiem, Ascovigor, Aminovigor itd

Tomek545    0

Witam

ja siałem 29 marca i w tym samym dniu afalon 1L + command 0,25 też na 1,2 ha i muszę Ci powiedzieć że miejscami mam przypalony łubin, tak jak u Ciebie na zdjęciu ale ogólne rośliny się trzymają. Niestety nie pamiętam czy wtedy padał większy deszcz. W ziarnie które kupiłem były też domieszki bobiku i jeśli chodzi o niego to praktycznie każda roślina w 50 % jest żółta, choć cały czas rośnie..

andrzej1988    102

nie pryskajcie tym commandem. To jest takie dziadostwo aż szok. W Mojej okolicy tytoniarze to stosują. Wszystko wokół białe. Ja tego w ogole nie mam zamiaru stosowac

rolnik31    1

Też z początku nie chcialem dodać commanda, ale w mojej okolicy jest problem z przytulią więc go dodalem, potem wiadomo jest problem z środkami na nią, a niechce sobie pola i nasion zanieczyścić. Mam nadzieje że będzie żył ten łubin. Deszczyk przepaduje umnie od 3 dni więc troszke wilgoci bedzie teraz miec.

Tomek90    196

nie pryskajcie tym commandem. To jest takie dziadostwo aż szok. W Mojej okolicy tytoniarze to stosują. Wszystko wokół białe. Ja tego w ogole nie mam zamiaru stosowac

Wiesz ze dzwony biją, ale nie wiesz gdzie.

Ludzie od x lat stosują w doglebowce przy odchwaszczaniu rapu, są przebarwienia a nie przeszkadza to w plonach powyżej 5t.

bialy2005    193

Chlomazon to bardzo lotna substancja, trzeba uważac przy oprysku i używac dobrych dysz antyznoszeniowych. Te białe przebarwienia to blokada chlorofilu nie wpływa na rozwój zboża, maliny itp. odzyskuja swoja barwe po jakims czasie. W łobinie żółty czy rzepakach jest to dobry dodatek na przytulie rozszerzajacy spektrum działania innych środków.

andrzej1988    102

Wiesz ze dzwony biją, ale nie wiesz gdzie.

Ludzie od x lat stosują w doglebowce przy odchwaszczaniu rapu, są przebarwienia a nie przeszkadza to w plonach powyżej 5t.

to dlaczego gosciu w tamtym roku 8 ha zaorał malin, u mnie tak samo gosciu pociagnał commandem lubin az liscie spadaly. W tym roku ludzie nie daruja i dzis ma byc telewizja. Liscie robia sie białe a po czasie brazowieja i spadają. Dotyczy to bardziej producentow tytoniu bo dają końskie dawki ale przy nie umiejetnym stosowaniu i 0,25l mozna zrobic krzywde

bialy2005    193

no nie wiem jakie dawki u was daja ja stosujac 0,15 z doswiadczenia wiem że malinie nic nie było i oziminy także normalnie plonowały. Miałem sytuacje  ze lekko mi zniosło na młoda maline na sasiedniej działce i nic nie było w zbożach także.

andrzej1988    102

Moze dlatego że nie ma u was tytoniu to dawka 0,15 - 0,20l nic nie zrobi a w tytoniu są dawki od 0,6l do 0,8l ale co słyszałem to ludzie stosują 1l na ha i jest spustoszenie. ozime zboża jeszcze wytrzymują ale jęczmnien, łubin a szczegołnie malina są już strasznie narażone na taką dawke.

20CBR12    52

Gwarant 1l na ha dopiero jak będą pierwsze oznaki antraknozy w zależności od roku chwilę przed kwitnieniem lub w czasie kwitnienia drugi zabieg ewentualnie jak problem pojawi się ponownie w innym przypadku nie widzę potrzeby ochrony łubinu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim