Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
SAUTER    4

Na waskolistny stosują max 0,20l Legado (diflufenikan) w fazie 4-5 liści (dwuliscienne), Jednoliscienne to Supero, targa. Podobno cos jeszcze jest powschodowo na łubin waskolistny tylko nie wiem co. Kolega posiał i nie zdazyl opryskac bo pojechal w delegacje i taki jego znajomy ktory ma SOR powiedział że sciagnie taki srodek ktory mozna stosowac powschodowo w łubinie. Zapomniał jaki to srodek. W poniedziałek ma dzwonic do niego.

Te 4-5 liści to chodzi o te małe listki zaraz po wschodach czy może chodzi o te listki igiełki mój ma ok 5 cm i nie wiem czy mogę już pryskać?

mateo105    1

panowie posialem łubin i opryskalem go od chwastow przedwschodowo ale mam problem poniewaz jest sporo perzu ktory odbija po randapie stosowanym na scierni  na jesieni i mam pytanie czy leopard 05 ec zwalczy go doszczetnie w dawce 3l na ha?

Wiadomość z agroFakt.pl

matisz    16

Ja na owsik na dniach pryskałem Fusilade 1l/ha ,czekam na efekty ;)

1490    5

Witam w jakiej fazie łubinu pryskałeś na owies głuchy

Pablo1    0

witam,ponawiam pytanie, stosowaliście może AGIL w wąskolistnym na głuchy? dość tanio wychodzi

Pablo1    0

akurat nie było supero i gościu zaproponował agil,popryskamy zobaczymy

Witam

Mam problem ,iż mój łubin wąskolistny prawdopodobnie Zeus został zahamowany , ma poskręcane liście i na ogół słabo wygląda i wydaje mi się że jest to spowodowane ulewnym deszczem który przyszedł po oprysku Boxer 3l/ha + Pendigan 2l/ha kl. ziemi IIIa-VI Siany 17.03 Wygląda tragicznie . Jak mu pomóc ???

andrzej1988    102
Napisano (edytowany)

Może za bogato było z tym opryskiem no nie wiem.. U mnie Kalifi ładnie rośnie i jest zieloniutki. Dawałem 3,15l Boxera na ha a miejscami nawet sie nałozyła lanca i wychdziło ponad 6 l na ha. Po jakims czasie tez przeszedł mocny deszcz ale skutków ubocznych nie zauwazyłem a u sasiada ktory stosował afalon na spadzie pola łubin mu spaliło a mi po boxerze nie. Moge stwierdzic że boxer jest bezpieczny dla łubinu chyba że ta pendimetalina zrobiła chaos.

Edytowano przez andrzej1988

No słyszałem dobre opinie na tą mieszaniną a u mnie problem z chwastami jest . I nwm co teraz na innym kawałku sianym 01.04 nic zero uszkodzeń i wyprzedził ten siany wcześniej . Chyba ta pendimetalina po deszczu zrobiła zamieszanie albo za płytko posiany choć wątpię bo redlice dociśnięte .

Michal673    3
Napisano (edytowany)

Kolego to nie wina tych środków, tyko tego, że po oprysku spadł tak jak mówisz obfity deszcz. U mnie co prawda po trochę mniejszej dawce 2,5l boxera+ 1l pendiganu jak na razie czysto od chwastów dwuliściennych, tylko mam problem z samosiewami zbóż ale z tym poradzi sobie leopard. Na pewno też nie było powodem to, że za płytko posiałeś bo u mnie też była taka sytuacja mój siewnik słabo kryje tam gdzie redlica idzie za śladem ciągnika i łubin był na wierzchu i 50/50% nasion skiełkowało. Mój siany koło 8 kwietnia ma 3-4 liście i o dziwo na najsłabszym kawałku, zacienionym na którym rosły już sosny jest najładniejszy.

Edytowano przez Michal673

andrzej1988    102

mogło to byc że za bogata mieszanina. U mnie na rozoraniu tez łubin był na wierzchu i boxer nic nie uszkodził. Wschody były dobre

Michal673    3

Nie chcę się sprzeczać, ale według mnie powodem jest tylko obfity deszcz. Zauważ, że kolega posiał łubin na innym kawałku w późniejszym terminie i na pewno opryskał taką samą mieszaniną i tam nie ma przypaleń.

adam77tc    3

Tanio i dobrze to wychodzi supero

w jakiej dawce stosujesz SUPERO na owies głuchy w łubinie?

Jaki konkretny herbicyd na łubin powschodowo? (jeśli byłaby możliwość żeby rzodkiew świrzepe zniszczyła to by było super)

masz może już sposób na tę rzodkiew ???

mam podobny problem

Rolex3    0
Napisano (edytowany)

Panowie jak myślicie można mieszać leopard (na perz 2l/ha)+ adiuwant z odżywką plonvit motylkowe? I czy faza 4 liści będzie właściwym momentem na oprysk?

Edytowano przez Rolex3

farmervip    78

Panowie zapytam  tym temacie bo w innym ciężko o konkretną odpowiedź, potrzebuje opryskać wykę jarą na chwasty jednoliścienne, głównie chodzi mi o samosiewy zboża, doradzi ktoś coś dobrego?

Kos_pl    13
Napisano (edytowany)

Panowie jak myślicie można mieszać leopard (na perz 2l/ha)+ adiuwant z odżywką plonvit motylkowe? I czy faza 4 liści będzie właściwym momentem na oprysk?

"Środek stosuje się nalistnie po wzejściu chwastów. Chwasty jednoroczne są najbardziej wrażliwe na działanie środka od fazy 2 liści do początku krzewienia, chwasty wieloletnie (np. perz właściwy) w fazie 4-6 liści."

Witam

Mam problem ,iż mój łubin wąskolistny prawdopodobnie Zeus został zahamowany , ma poskręcane liście i na ogół słabo wygląda i wydaje mi się że jest to spowodowane ulewnym deszczem który przyszedł po oprysku Boxer 3l/ha + Pendigan 2l/ha kl. ziemi IIIa-VI Siany 17.03 Wygląda tragicznie . Jak mu pomóc ???

A stosowałeś jakiś adiuwant, który by ograniczał przemieszczanie środka w głąb gleby?

Ja przed wschodami opryskałem łubin wąskolistny Regent mieszaniną Winga P 462,5 EC 2,5l/ha (a miejscami i 3l/ha, pendimetalina 250 g/l + dimetenamid 212,5 g/l) + Ipiron 450 SC 1l/ha (linuron 450 g/l). Dodawałem też jeszcze 1,5l/ha Atopolanu (olej parafinowy 76%). Niedługo po opryskaniu też padało, tyle że może nie ulewnie, ale dość długo. Z łubinem wszystko jest w porządku.

Z chwastów to do poprawki będzie/jest rzodkiew świrzepa.

Edytowano przez Kos_pl

Paaatryk    5

posiałem Łubin 1 raz, więc nie mam zbyt dużej wiedzy na temat uprawy tej rośliny stąd moje pytanie... łubin wąskolisty KALIF ,  siany 26.03, oprysk Afalon 1,25l/h 29.03 ( na lekko wilgotną glebę ), chwastów na polu nie ma, problem mam z samosiewami zboża, jak mogę zwalczyć je w Łubinie ?

Matey    431

pierwszym lepszym środkiem na jednoliścienne

andrzej1988    102

posiałem Łubin 1 raz, więc nie mam zbyt dużej wiedzy na temat uprawy tej rośliny stąd moje pytanie... łubin wąskolisty KALIF ,  siany 26.03, oprysk Afalon 1,25l/h 29.03 ( na lekko wilgotną glebę ), chwastów na polu nie ma, problem mam z samosiewami zboża, jak mogę zwalczyć je w Łubinie ?

Supero chyba najtaniej wyjdzie. Dawka 1l na ha i sprawa załatwiona chyba że masz perz to wtedy dawka 3 l na ha

1490    5

Witam a mnie polecili na jednoliścienne LABRADOR 05 tylko nie wiem w jakiej fazie łubinu popryskać

farmervip    78

Powiedzcie mi jak łubin żółty radzi sobie na piaszczystych glebach? mam zamiar posiać w tym tygodniu i tak się zastanawiam czy to dobry pomysł :wacko:

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim