Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Darkos795    4

Pytałem Kryssr-a,bo też siałem pierwszy raz na ziarno,żeby mieć na poplony,a część na ziarno za rok.Co do oblaty

wania górnych kwiatów to zajrzę jutro.U mnie śr. i czw.ładnie popadało.Ja siałem albo ostatniego marca,albo

pierwszego kw.nie pamiętam.

atomik    145

łubin opryskany roundapem nie wschodzi, na nasiona żeby równo doszedł pryska się reglone !

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Wiadomość z agroFakt.pl

DEVID    1

Ja łubinek zasiałem 04.04 ale tym razem zasiałem dwie odmiany biały (zeus) i ta starsza co mam już 3 rok co kwitnie na niebiesko oba wąskolistne słodkie 2 dzień posiewie pogoniłem go linurexem na chwasty i niepryskam juz nawet na dojrzewanie chyba że jest bardzo suchy rok i wtedy nie równo dojrzewa na gorkach już strzela a na dołkach zielony jak opryskasz randapem sprawdz jak byś sprzedawał do siewu czy siał wschodowość desykacja bardzo ogranicza wszchodowość czasami nienadaje się dosiewu ja mam odmiane samokończoca i z chwastami po Linurexie spoko pozatym dodatkowe zabiegi kosztuja wiec po co przeplacac pozdrawiam

Polowy    2

No to opowiedziałeś nam swoją historię łubinu a teraz czas aby ktoś odpowiedział na moje pytanie czy to antraknoza ?

Edytowano przez Polowy
cytowanie poprzedniego posta

rolstudent    98

słuchajcie chłopaki, sprawdzaliście obsadę roślin na m2 oraz ilość strąków na roślinie i ilość nasion w stronkach

u mnie to trochę złe wygląda roślinek jest sporo bo aż 90

ale strąków na roślinie tylko 5 i to po 5 ziaren

Huberto89    34

Ja oglądałem uprawę dziś i przez tą suszę trochę mało strąków się nawiązało a nowe kwiaty pousychały i opadły.

Wielkiego zbioru w tym roku znowu nie będzieangry.gif

kissmy...    57

mam problem z komosą na jednej działce, osiągnęła już blisko 2m wysokości i pokrywa prawie cały obszar pola, czy w takich warunkach uda się zebrać łubin (sonet) czy raczej to przyorać?

kissmy...    57

no właśnie jest, inaczej nie byłoby dylematu, zasadniczo to była moja najlepsza plantacja (największa obsada ze względu na dobre wschody) niestety to jest grunt II klasy i po opadach komosa miała dobre warunki do wzrostu, na szczęście nie jest zbyt gęsta - jednak zajmuje cały obszar działki, a trochę mi szkoda tego łubinu

bialy2005    195

koedzy ja mam inny dylemat posiałęm około 20 maja miesznke łubin z owsem bo nie iwedizłem co tam posisc teraz łubin dopiero przekwitł owies napełnia grona. Wszytko bardzo ładne dosc czysto od chwastów a dylemat polega na tym ze nie wem czy to zostawic na ziarno czy moze teraz skosic to i zrobic kiszonke ?

andrzej612b    89

Zastanawiałem się czy napisać w tym temacie , od dawna sieje mieszankę owsa z łubinem , na dziś jedyną wadą tej uprawy jest brak dodatkowych dopłat , natomiast ma wiele zalet , przykładowo - owies spełnia tu role fito sanitarną i ochronną przed chorobami , jednocześnie przyspiesza dojrzewanie łubinu i wykorzystuje lepiej azot , jest mniejsze zachwaszczenie w tej mieszance , nigdy nie stosuję w tej uprawie herbicydów chyba że tuż przed zbiorem i tu jest taka potrzeba , raz na na cztery lata - randap lub reglone , wydajność zbliżona do mieszanki zbożowej , termin zbioru podobny , nawożenie prawie żadne , gleba 5 - 6 klasa .

PeterG14    114

Panowie ! Słyszeliście już gdzieś o takim czymś jak przerabianie łubinu gorzkiego w słodki ?

kryssr    50

Trzeba pryskać 7 dni przed planowanym zbiorem,tak? Siałeś ten łubin później na poplon,miał gorsze wschody?

Normalnie go w tym roku posiałem na plongłówny i normalnie powschodził. Jak pryśniesz na zielony strąk to wiadomo że nie powschodzi bo nasiono wyschnie a nie dojrzeje.

W tym roku też niedługo będę pryskał. Na górkach już strąki w większości brunatne.

Teoretycznie na dojrzewanie powinno się stosować Harvade 250SC

Edytowano przez kryssr

atomik    145

ja pryskam reglone po roundapie się nie nadaje do siewu ziarno

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

mrpawlak101    5

mi nie zależy na tym ze ziarno nie bedzie się nadawało do siewu ja go bede używał jako dodadku do paszy dla trzody chlewnej B)

kryssr    50

nie rozumiem. Reglone pali chyba nawet szybciej, a chodzi o to żeby zarodek nie był martwy chyba ?? Roundup wychodzi taniej i około 3 litrów na ha jak nie ma dużego zachwaszczenia. no i nie ma okresu karencji.

Darkos795    4

Właśnie cena Reglone trochę mnie powaliła 82 pln za litr,a potrzebne 2l.na ha.Tylko że ja mam sporo zielonych

strąków,przy reszcie brązowych.A przy lesie w cieniu to zieloniutko.Tak że zostaje Reglone.Sądze że ok. wtorku

środy będę pryskał.Pozdrawiam.

rolstudent    98

Panowie ! Słyszeliście już gdzieś o takim czymś jak przerabianie łubinu gorzkiego w słodki ?

można to zrobić prostym sposobem moczenia ziarna w gorącej wodzie, niestety nie wiem ile powinno moczyć się takie ziarno, a raczej śruty z ziaren łubinu,

PeterG14    114

Ja słyszałem,że gotuje się go w parowniku, następnie wrzuca do małych worków i zanosi się do rzeczki bądź strumyku ( byle woda nie stała w miejscu )na dwie doby i gotowe.

rolstudent    98

wystarczy ze są tylko moczone, przy żywieniu bydła bezpieczne jest skarmianie nie moczonego ziarna do 2 kg na dobę

alkaloidy rozkładają mikroby w żwaczu

przy żywieniu innych gatunków moczenie przez dobę

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim