Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

witt25    2

ja w zeszłym roku posiałem mistera od razu opryskałem na drugi dzień lało ale oprysk nie zaszkodził nasionom ale strach był dopóki nie wzeszedł

Edytowano przez witt25

oloolosz    2

wiit25 pryskałes legatem? wtym pierwszym linku jest opisane ze uzywa sie w niemczech difulfenikan plus izoproturon

rolniku360    69

Jak myślicie do kiedy maksymalnie mogę się wstrzymać z siewem łubinu ? 

Jak zasieje w 1 dekadzie Kwietnia nie będzie źle będzie to łubin żółty przepraszam za tak głupie pytania lecz pierwszy raz sieje łubin 

Wiadomość z agroFakt.pl

andrzej1988    102

Skoro masz perznic nie zrobisz, posiej 100-150 kg lubinu zeus,kalif cos niesamokonczacego i dsykacja przed zbiorem perz zalatwisz i ubin zbierzesz. Moim zdaniem doplata bedzie minimum 400 wiec nie stracisz ...

Podejrzewam że dopłata napewno nie bedzie nizsza niz teraz bo duzo ludzi zrezygnowało z uprawy łubinu bo sie przeliczyli

andrzej1988    102

Mnie kusi zastosować Snajper w dawce 1 l na ha. jeden gociu tak stosował i nie miał uszkodzen w łubinie. A tam tez diflufenikan

witt25    2

to jak nie miał uszkodzeń to sprawdzony że można pryskać. a co mówisz snajper lepszy od afalonu z commandem?

andrzej1988    102

najbardziej boje sie tego commanda a afalon?? Niby w tamtym roku nie było tragedi po nim. Troche przepuscił rumianu. Przytuli nie było.

Rolex3    0

Dzięki za odpowiedzi. Łubin już kupiłem zaraz po ostatnich żniwach Regent samokonczacy. Na dopłaty to za bardzo nie liczę, różne z tym może być. Podstawa dla mnie w tym momencie to jak najmniej stracić na tym łubinie doprowadzić pole stopniowo do kultury.

A jakby wsiac w to co jest, prysnac zaraz po afalonem a potem w fazie podajze 3 liscia prysnac jeszcze raz na jednoliscienne?

krilan06    65

Koledzy dwa dni temu zasiałem łubin, dzisiaj chcę prysnąć afalonem, jaka musi być minimalna temperatura do oprysku?

witt25    2

andrzej1988 ale w łubinie żółtym można dodać commanda, nie stosować w wąskolistnym chyba że na własne ryzyko

Marcincc360    55

@Macio  No nie wiem czy nie za duża dawka.. :D W sklepie mówił mi że gdzie cięższa ziemia to dac można 1-1.1 litra a wlasnie na konkretnym piasku 0.9 Sam już nie wiem zobaczymy jakie będą efekty jak urośnie :D

Gdy Ci smutno, gdy Ci źle weź URSUSA przejedź się!!!
Poszukuje ciężkiego ursusa może być nie na chodzie byle by miał przedni napęd.:)
Kupię przedni napęd do szóstki !!!! :D

andrzej1988    102

podobno nieoficjalnie tez mozna pryskac expert met... Szukałem i nie moge znalezc. Ile expertu na ha sie daje na łubin? Wie ktoś?

macio9554    19

@Marcincc360 Za późno, wczoraj poszło 1,3l/ha linurexu ale z tego co wiem to afalonu można stosować około 1,5 litra także te 1,3 litra linurexu według mnie jest ok 

d4rek    16

podobno nieoficjalnie tez mozna pryskac expert met... Szukałem i nie moge znalezc. Ile expertu na ha sie daje na łubin? Wie ktoś?

Ja sie zastanawiam nad Arcade 880, na innych forach ktos testowal na pewno dam Boxera 3l jak nie dowiem sie wiecej o arcade. Substancja aktywna ta sama prosulfokarb i domieszka metrybuzyny ktorea jest w expercie tylko ze w litrze jest 80g, wiec dawka 3l nie wiem czy nie zawysoka bedzie. Narazie gdybanie w ramach rozwazan bo boxer wydaje sie sensowny koszt 100zl a i tak desykacje bede musial robic.

soltys48    471

Panowie doradźcie 

mam możliwość wzięcia ponad 7 ha ziemia dość dobra przeważnie IV a tylko pole strasznie zaniedbane, wapna nie widziało xxxxx lat, jesienią częściowo  było przygotowane pod siew oziminy(zapewne żyta jak przez ostatnie 5-6 lat)i zostawione bo obowiązki pod sklepem były ważniejsze, reszta jest tylko podorana.Planowałem nic nie orać tylko gruber i siew zestawem uprawowo-siewnym.Teraz tylko pytania:

-jaką odmianę(po świętach zacznę intensywnie szukać)

-dawka ha

-dawać PK?

-jak późno mogę go posiać żeby chociaz koszta się zwróciły

-jaki sprawdzony środek na jedno i dwuliścienne, bo pole rodzi chwasty niemiłosiernie 

Dodam tylko,że chciałbym aby było jak najwięcej masy zielonej ponieważ w razie jakiegoś niepowodzenia przeznaczę go kiszonkę bądź poplon

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

Matey    448

Jak chodzi o masę zieloną to coś z odmian rozgałęziających się, np żółty mister. W zeszłym roku siałem kwalifikat 130 kg/ha (chociaż powinienem 120) i pięknie pokrył całe pole. Co do nawożenia ja u siebie nie stosuje pod łubiny i wychodzę na tym nieźle, mikstury na chwasty masz podane kilka stron wcześniej, przeważnie ludzie stosują afalon z commandem. Teoretycznie im wcześniej posiejesz tym wcześniej zbierzesz, ale jeśli chcesz go ciąć na kiszonkę to wówczas i w czerwcu możesz go posiać, spokojnie zdąży zakwitnąć

Na Twoim miejscu odpuściłbym nawożenie, posiał tego mistera, oprysk na chwasty + potem ewentualnie jednoliscienne w zaleznosci od potrzeby no i oberwacja czy grzyba nie ma

KS Falubaz

ogar118    62

Na takie warunki glebowe to bardziej nadał by się wąskolistny, ale jak na masę to chyba żółty tradycyjny był by najlepszy. Zasadnicze pytanie czy warto tam dawać PK? zapewne kwas straszny to tylko będą straty fosforu i kiepsko dostępny potas. A łubin ma zdolność zakwaszania rizosfery i pobierze składniki niedostępne dla innych roślin.

Wypowiem się na temat żółtego bo mam w nim doświadczenie a inni niech zabiorą głos w sprawie wąskolistnego.

Ilość wysiewu 80 roślin wychodzi gdzieś 100 kg na ha materiału z centrali ze 150 własnego.

Odmian Baryt albo mister

Myślę, że teraz to już jak najprędzej maks koniec 1 dekada kwietnia.

Co do środków jak ma być czysto to chłopaki robią jakieś mieszaniny senkoru z afalonem albo z boxerem i wigiem p. NA jednoliścienne Agil u mnie się sprawdza.

soltys48    471

Wolałbym go jednak zebrać na ziarno bo i tak kupuje na paszę, Co do ph to na szybko sprawdzaliśmy z kolegą takim jakimś przenośnym ustrojstwem i jest 4,2!!!!Więc macie rację PK odpuszczę, o herbicydach ciut poczytałem i zorientuje się u mojego dostawcy co mogę kupić, pozostaje tylko termin siewu, bo jeśli mam to uprawiać to najpierw umowa na piśmie i zgłoszona w starostwie, bo właściciele to taki typ ludzi,że zasieję i mogę tego nie zebrać ^^

Co do koszenia to wolałbym jakby dość późno nadawał się do koszenia, kombajn mam swój jednak zrobiło się sporo ha dla niego/dla mnie i chciałbym to rozciągnąć w czasie.....

I jeszcze jedno czy wapno posodowe nie zaszkodzi mu jeśli rozsieję i za bardzo nie wymieszam tego??Mam pryzmę wapna i z myślą o następnej uprawie sypnąłbym ze 2,5-3t/ha tak jak dawałem jesienią na inne uprawy

KOLOR POTĘGI JEST TYLKO JEDEN............................NIEBIESKI!!!!!!!!!!!!!!

3000 postów

mam nadzieję, że  chociaż w części z nich pomogłem

ogar118    62

pH 4,2 przy założeniu, że jest to gleba lekka to musisz dać 2,5 CaO żeby przejść do poziomu wapnowania wskazane. Moim zdaniem nie powinno zaszkodzić. Tylko po żniwach przydało by się porządne wapnowanie....

Co do terminu zbioru od paru lat łubin żółty sieję w okolicy 10 marca a zbiór zawsze odbywa się na sam koniec żniw. 

oloolosz    2

Ja sie zastanawiam nad Arcade 880, na innych forach ktos testowal na pewno dam Boxera 3l jak nie dowiem sie wiecej o arcade. Substancja aktywna ta sama prosulfokarb i domieszka metrybuzyny ktorea jest w expercie tylko ze w litrze jest 80g, wiec dawka 3l nie wiem czy nie zawysoka bedzie. Narazie gdybanie w ramach rozwazan bo boxer wydaje sie sensowny koszt 100zl a i tak desykacje bede musial robic.

poczytaj z poprzedbniej strony moje linki-w niemczech stosuja Prosulfocarb czyli boxer,w australi metrybuzyna,arcade ma obie wiec powinien byc ok

,jakie to forum??????

ten arcade drogo wyjdzie chyba,nie lepiej legato-ponizej 50zł

Edytowano przez oloolosz

d4rek    16

Mowisz legato 500 0.2l od 4 lisci? W takim razie przybierajac sie do legato nie mo co siacgleboko na 4 lubinu tylko jakzboze z 2cm,aby szybciej wyszedl bo legato nie bardzo dziala na duze zielsko ?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim