Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

ogar118    62

ja miałem swój łubin tak mozna powiedziec bo miałem żółty i sprzedałem po 2,20 zł za kg a kupiłem w zamian kalifa za 2 zł za kg rok po centrali. Koszty nawozenia, ochrony, paliwa i zbioru to wyszły mi około 1000 zł na ha

Możesz to rozpisać?

mikcom20    22

@lukejro i @Matey wg mnie to wasze liczenie kosztów jest przesadzone tz po co liczyć koszt orki, uprawy i siewu skoro siejąc zboże tak samo i takim samym kosztem bym to zrobił czy to pod łubin czy też po zboże. Dla mnie kosztem jest np większy koszt nasion, zaprawy, ochrony, nawożenia, różnica w dopłatach itd

ogar118    62

Tak a zadzwoń np do agroloku to ci powiedzą 700 zł/tona  za całego tira. Jak żóltego zbierzesz 2 tony (szał) to kalkulacja w porównaniu do zboża nie wygląda już tak różowo 

Wiadomość z agroFakt.pl

wiesko    12

Może ktoś mi doradzi. Mam 2,2 ha łąk (TUZ) których już nie użytkuję i jestem na dodatek w programie rolno środowiskowym. Program kończy mi się dopiero 15 marca i zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem. Opryskać to roundapem koniec lutego, początek marca i około 15-16 marca to zaorać i coś koło 20 marca siać łubin czy lepiej poczekać na spokojnie i w maju posiać grykę. Osobiście wolałbym łubin z tego względu, że trochę już o nim wiem, łatwiej sprzedać większą ilość i po żniwach będzie mi akurat termin pasował bo będę wapnował wszystkie pola, a tak to musiał bym w dwóch różnych terminach wypożyczać RCW. Z drugiej strony jeśli to zaorze na wiosnę czy nie za bardzo przesuszę sobie glebę. Jeśli znowu trafił by się taki rok jak poprzedni to będzie kaplica. Gleba to IV-V klasa. Terminy podałem orientacyjne, mógłbym to nawet przyspieszyć.

Zadbaj o pierwszy pokos trawy bo chętnych będzie na pewno wielu po suszy w 2015, skoś trochę wcześniej i siej grykę. Nawozu pewnie nie będziesz musiał sypać bo świetnie poradzi sobie po takim stanowisku. Poszukaj pszczelarza przy okazji to gryka lepiej będzie zawiązywać nasiona.

andrzej1988    102

Możesz to rozpisać?

Fosdar 40% - 237zł, zaprawa - 32zł,  Afalon - 73,50 zł, Siarczan magnezu dolistnie - 11zł, Gwarant+Tebu - 100zł,

Glifosat - 50zł, Usługa kombajnu - 300zł, a paliwa zużyłem z moich obliczen na 1 ha bo odliczeniu akcyzy na kwotę około 180 zł = 983,50 zł. Do tego trzeba by było dodac jeszcze jakąs amortyzacje.

Matey    431

@lukejro i @Matey wg mnie to wasze liczenie kosztów jest przesadzone tz po co liczyć koszt orki, uprawy i siewu skoro siejąc zboże tak samo i takim samym kosztem bym to zrobił czy to pod łubin czy też po zboże. Dla mnie kosztem jest np większy koszt nasion, zaprawy, ochrony, nawożenia, różnica w dopłatach itd

przesadzone, nie przesadzone, ale kase na paliwo, lemiesze czy inne elementy które sie żużywają skądś musisz uzbierać. Licząc bez tego łatwiej wyjść nad kreską, ale potem przyjdzie Ci kupić filtr oleju do ciągnika czy zapłacić krus/podatek i ta kasa powyżej kreski się kurczy

koczas    54

Fosdar 40% - 237zł, zaprawa - 32zł,  Afalon - 73,50 zł, Siarczan magnezu dolistnie - 11zł, Gwarant+Tebu - 100zł,

Glifosat - 50zł, Usługa kombajnu - 300zł, a paliwa zużyłem z moich obliczen na 1 ha bo odliczeniu akcyzy na kwotę około 180 zł = 983,50 zł. Do tego trzeba by było dodac jeszcze jakąs amortyzacje.

I koszt nasion przede wszystkim. To, że wziąłeś je ze swojej stodoły nie oznacza, że masz je za darmo bo mogłeś je sprzedać za np. 200 złotych:) 

buczek    8

obecna cena łubinu to 1000 zł netto tona przy calych samochodach :)

andrzej1988    102

Mam zarezerwowane dla ludzi 3 tony łubinu na siew w cenie 1,60 zł. Zostało mi jeszcze jakieś 1500 kg nasion na siew. Moze na wiosne jeszcze ktos kupi.

thor1984    7

Który łubin da najwięcej zielonej masy i kiedy go zasiać aby był do przyorania pod żyto ozime?

damianus2222    98

nie wiem czy to roznica jest ale zauwazylem u mnie jak sieje lubin od 3 lat, że lubin slodki bialy rosnie wiekszy od ciemnego gorzkiego. Ja mam odmiane boeregine, mi na ziarno bardzo ladnie plonowalo w żniwa nie powiem pod korzen 150 npk oprysk przedwschodowo..

Michal673    3

Zadbaj o pierwszy pokos trawy bo chętnych będzie na pewno wielu po suszy w 2015, skoś trochę wcześniej i siej grykę. Nawozu pewnie nie będziesz musiał sypać bo świetnie poradzi sobie po takim stanowisku. Poszukaj pszczelarza przy okazji to gryka lepiej będzie zawiązywać nasiona.

Dzięki kolego Tobie i innym za rady ;) Odnośnie zmiany z TUZ na GO nie będzie żadnego problemu bo o tym już się dowiadywałem w agencji. Bardziej chodziło mi o to czy lepszy interes będzie na gryce czy łubinie (jeśli można to nazwać jakimś interesem..) W sumie to nawóz i tak już kupiłem niezależnie czy to była by gryka czy łubin bo rok temu robiłem analizę i na tych działkach zasobność i ph jest niskie (w tamtyk roku wapnowałem). Odnośnie propozycji kolegi wiesko pomysł dobry ale problem polega na tym, że trawa na tych działkach jest strasznie słabej jakości, nie pamiętam czy w przeciągu 10-15 lat była siana nowa. Ja nie prowadzę żadnej hodowli, to mi trawa nie była potrzebna dlatego o nią nie dbałem.  Gryki w mojej okolicy praktycznie nikt nie uprawia. Ze zbytem może nie było by problemu bo wiem, że w Lipsku jest jakiś skup (Bak-rol bodajże), ale to i tak kawałek drogi mam do Lipska. Z pszczołami też by nie było problemu, bo sam mam kilka uli i jeszcze od znajomego było by kilka rodzin. Z drugiej strony jak patrzę na ogłoszenia na olx to jest zatrzęsienie łubinu. Za łubinem przemawia to, że jest po nim na prawdę fajne stanowisko i czasami mniejsza lub większa dopłata.

Chyba spróbuję jednak z łubinem.

XTRO    160

łubin w tym roku będę siał pierwszy raz (4 ha). Sieję po to tylko aby przygotować stanowisko. Będę kosił na nasiona.

I mam pytanie- po siewie lecieć Afalon/Metazanex + command ? czy coś innego się daje ?

koczas    54

Afalon i Metazanex to co innego, w łubinie dajesz podstawowo afalon. Command niby w żółtym łubinie się sprawdza a w wąskolistnym to chyba nie bardzo, z tego co było słychać. Ogólnie nie oszczędzaj na chwastobójczych, z takich popularnych i w miarę które powinny się sprawdzić to afalon+Wing P oraz boxer+stomp z moim naciskiem na to drugie. Jak kolega @milanreal1 tu zajrzy to może ci też coś podpowiedzieć o stosowaniu expert met oraz betanal maxxpro w uprawie łubinu powschodowo, bo kiedyś tu coś pisał jak dobrze poszukasz to może znajdziesz. Wtedy afalon po siewie i coś nalistnie może mieć sens.

mikcom20    22

przesadzone, nie przesadzone, ale kase na paliwo, lemiesze czy inne elementy które sie żużywają skądś musisz uzbierać. Licząc bez tego łatwiej wyjść nad kreską, ale potem przyjdzie Ci kupić filtr oleju do ciągnika czy zapłacić krus/podatek i ta kasa powyżej kreski się kurczy

może to "przesadzone" to nie odpowiednie słowo, które użyłem ale chodziło mi o to że porównuję łubin do zboża, przy jednym i drugim musisz zrobić praktycznie to samo, pod zboże musisz mieć lemiesze i paliwo i pod łubin tak samo i tak samo płacisz podatek bez względu na to co tam, rośnie.

Porównując koszty nasion na ha:

łubin żółty 3,3 zł x 150kg= 495zł

zboże np jęczmień 1.64zł x 170kg= 279zł

495-279=216

i ta kwota dla mnie jest kosztem

( w obliczeniach użyłem orientacyjne ceny nasion kwalifikowanych i wysiew kg/ha jaki stosuje/zastosuje u siebie)

Edytowano przez mikcom20

marcinus    2

Witam kiedy najlepiej zasiać koniec marca ? będe siał odmiane regent wąskolistna gleba raczej cięższa z tego co słyszałem to muwili z 1.5t na ha czy 2.5 jest do osiągnięcia ? 

piotrczem    47

jak dasz 150-200 kg polifoski i posiejesz w miarę wcześnie to i 3 tony ukosisz. wiem bo miałem 

Krzys1979    0

a groch jaki byscie polecili? slyszalem,ze dla swin ponoc bialo kwitnacy jest dobry a jaka odmiana?

hobbysta21    18

łubin Karo przy sprzyjajacych okolicznosciach urosnie na VI kl ? potrzebuje zasiac cos przy lesie i zostaje mi łubin gorzki badz facelia

g60dalk    3

Pewnie że urośnie oczywiście jak będzie w miarę sprzyjająca aura, w ubiegłym roku z pola o pow. 0,60ha  VI klasy zebrałem 1250 kg Karo

wiesko    12

Orientował się ktoś ile cenią w tym roku za nitraginę? Szal jak w roku poprzednim czy trochę mniejsze zainteresowanie?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim