Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
toudi993    0

Orkan i w pryzme z góry z dołu folia dobrze udeptac i tyle. Też słyszałem że ciężko ale mi praktycznie nic się nie zepsuło

sybiuszek24    3

Witam mam łubin z niewielką ilością owsa może 15%.Siać to normalnie czy przewiać ten owies??Owies nie będzie za dużo kolidował?Dodam że jak będzie co skosić to skoszę.Łubin będzie na własny użytek na poplony jak coś.

Matey    431

Tu już sam musisz zdecydować czy odwiewać czy wolisz prysnąć na jednoliścienne w łubinie. Chociaż z drugiej strony jak siejesz go tylko po to żeby mieć nasiona na poplony to raczej bym się nie pakował w koszta

Wiadomość z agroFakt.pl

g60dalk    3

Witam mam łubin z niewielką ilością owsa może 15%.Siać to normalnie czy przewiać ten owies??Owies nie będzie za dużo kolidował?Dodam że jak będzie co skosić to skoszę.Łubin będzie na własny użytek na poplony jak coś.

Ja tam zawszę przed siewem czyszczę ziarno na wialni czy to łubin czy zboże, tym bardziej że tam są pewnie  nasiona chwastów których na pierwszy rzut oka nie widać, ale zrobisz jak chcesz ;)

marley313    2

Chcę zasiać łubin waskolistny i mam do wyboru 3 odmiany Sonet, regent i tango, którą z nich będzie najlepsza na klasę 3b- 4b?

Michal673    3

Ja w tym roku sieje łubin Tango. W 2015 roku odmiana Tango i Rumba plonowały najlepiej, a łubin Tango uzyskał najwyższy plon białka. Przedsiewnie dam 200kg polifoski 6, tylko muszę dobrać dobry herbicyd bo w 2014 sam afalon w dawce 1,5l przepuścił wszystko co tylko mógł przepuścić.

20CBR12    52

Kolego to musiałeś spryskać w wybitnie niekorzystnych warunkach że aż tyle Ci przepuscil ja od latafalonemjade i nigdy zadnych poprawek...

Matey    431

Ja w tym roku sieje łubin Tango. W 2015 roku odmiana Tango i Rumba plonowały najlepiej, a łubin Tango uzyskał najwyższy plon białka. Przedsiewnie dam 200kg polifoski 6, tylko muszę dobrać dobry herbicyd bo w 2014 sam afalon w dawce 1,5l przepuścił wszystko co tylko mógł przepuścić.

w jakich warunkach wykonywałeś oprysk?

Michal673    3

w jakich warunkach wykonywałeś oprysk?

Kolego to musiałeś spryskać w wybitnie niekorzystnych warunkach że aż tyle Ci przepuscil ja od latafalonemjade i nigdy zadnych poprawek...

Oprysk wykonałem na drugi dzień po siewie. Gleba była wilgotna, a dwa dni po oprysk spadły deszcz. Rok 2014 w mojej okolicy był na prawdę mokry i może dlatego oprysk nie zadziałał wtedy skutecznie. Dodam, że pole na którym rósł łubin nie było pryskane herbicydami od dłuższego czasu i to pewnie też się przyczyniło do tak dużej dominacji chwastów.  Wtedy to i brak wiedzy zrobił swoje. Wysiew nasion w ilości 250kg na ha.. 

W tym roku spróbuję z mieszaniną wspomnianą w tym dziale czyli wing p + afalon. Dam mu jeszcze jedną szansę ;)

ogar118    62

O takiej mieszance nie słyszałem ale Kiedyś stosowałem stomp 2 l (pendimetalina jedna z substancji z wingu) + 0,1 commandu.

Michal673    3

na komosę mogę kolego polecić WING-P 3l/ha + 1l/ha afalon/linurex. Sonet i Oskar przeżyły bez mrugnięcia okiem.

Drogo ale skutecznie, no zachwaszczenie wtórne wystąpiło ale taki rok. W normalnym myślę że nie było by takiego problem.

u mie po wingu + afalon zero chwastow. Nawet zasiałem bezpośrednio w sciernisko pszenzyto :)  Zachwaszczenia wtornego nie było z tym ze systematycznie pryskane pola od x lat.

Jakie dawki wing-p i afalonu? U mnie najbardziej wyszedł rdest. Niby nie rósł ale był i nie wiem czemu nie rósł susza czy linuron go trzymał.

juz nie pamietam ale chyba 2-2,5l winga + 1 afalonu . Kiedys pisałem ci na PW. U mine na samej nizinie bardzo wilgotnaziemia i z domieszka jakby torfu przy rowie to powój pusciło ale wing własnie powoju nie bierze.

Kieruje się tymi wypowiedziami.

koczas    54

Ja jadę boxerem 3 litry i zapewne pendigan 2 litry. Jeśli zadziałają tak jak w pszenicy to będzie git.

Michal673    3

Ja jadę boxerem 3 litry i zapewne pendigan 2 litry. Jeśli zadziałają tak jak w pszenicy to będzie git.

W sumie ciekawa propozycja. Bierze to z czym mam największy problem.

ogar118    62

Może i faktycznie ładnie zwalczają te mieszaniny chwasty ale cena zwalczanie 1 ha około 180 przy wingu + afalon i boxer + stomp. U mnie afalon + command 79. Przy kosztach uprawy łubinu 2070 zł jest to spory dodatek... 

koczas    54

Ja nie patrzę na koszt oprysku, bo i tak nie zarobię na łubinie a zachwaścić pole jest łatwo. Wiem, że mi jest łatwo mówić bo uprawa na areale hektara jak u mnie a siew np. 5 hektarów to spora różnica. W tym roku powinienem wyjść na zero i dopłata zostaje dla mnie a zawsze mniej poplonu do siewu na zazielenianie i zmiana stanowiska na najgorszych polach gdzie tylko żyto idzie praktycznie.

20CBR12    52

Kolega być może ma rację z tym afalonem teraz mi siyę przypomniało że kiedyś zasiałem łubin na ugorze bez wcześniejszego glifosatu czy czeho kolwiek tylko talerzowka siew i oprysk, i wtedy faktycznie wszystko pieknie rosło lacznie z wszelakimi chwastami, nie pamiętałem o tym bo łubin z założenia szedł pod zaoranie ale fakt kiedyś tak mialem, jednak standardowo u mnie łubin idzie na najgorsze stanowisko zawsze ale utrzymane w dobrej kulturze, być może to jest powodem że u mnie afalon sam się sprawdza...

Edytowano przez 20CBR12

emilchaja    4

Witam panowie, dostałem w dzierżawę 2ha pola klasa IV-V. Mam zamiar zasiać tam łubin, problem w tym że na polu jest kupa peżu. Oprysk randapem teraz chyba nie ma sensu bo środek zapewne nie zadziała. I tu moje pytanie do Was, gdyby udało się opryskać pole początkiem marca odczekać dwa tygodnie, potem zaorać i końcem marca zasiać łubin. Czy to nie będzie za późno na siew łubinu?.

20CBR12    52

Zdecydowanie perz najpierw trzeba zniszczyć przed uprawą łubinu a dopiero później siać- dobrze kombinujesz kolego

szczypka    60

dlaczego za wcześnie moim zdaniem  jak się da w pole wjechać i jest już wmiare na plusie to niema się co oglądać na innych a przymrozek mu nic nie zrobi w zeszłym roku sonet -4 wytrzymał 

Dawid727    18

Co do wczesnego siania łubinu to też jestem przeciwko. 3 razy pod rząd mi wymarzł. W ubiegłym roku miałem 15 ha zasiane w kwietniu i to wcale nie na samym początku. Plon był zadowalający,a nawet wyśmienity bo ponad 2.5t/ha. Tira sprzedałem po żniwach reszte zostawiłem na siew takze po czyszczeniu i workowaniu bede znał dokładny wynik plonowania. 

Ja mam inne pytanie. Co myślicie o wałowaniu łubinu zaraz po siewie ale przed opryskiem na chwasty ? Wały z Expomu. Nie bedzie miał za cieżko wyjść? Gleba słaba przeważnie Vi VI klasa trochę IV. Oprysk po wałowaniu to dobry pomysł ? 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim