Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Matey    448

Jak się obsypało, to go nagarniaczem trzepiesz? Ja nagarniacz w górę i samo wchodzi.

Zostawiłem paseczek mistera pod gruszą bo szkoda było gruszki kombajnem strącić to on już czarny a nie obsypał się ani nie pootwierał.

Odmiana odmianie nie równa, mistera czasami ciężko rozłupać, a Zeus sam zacznie strzelać. U mnie strzelał przy palcach ślimaka w hederze, nic nie poradzisz. Wg mnie ten łubin który powschodził po kombajnie za wielki nie wyrośnie już, ja u siebie nie będę siewu opóźniał przez poplon z łubinu

KS Falubaz

tlewandowski    39

jak dostaniesz za ten rok dopłatę za strączkowe to przejdzie ci chęć siania łubinu a w szczególności po grochu

literatura mówi o 3-4 latach przerwy , powinien być zakaz ustawowy zgłaszania działki częściej niż co 3 lata ze strączkowymi

bo później cyrk wychodzi na przykład soczewica 5 lat pod rząd na tej samej działce bo jest niby wysoka dopłata  

andrzej1988    102

Odmiana odmianie nie równa, mistera czasami ciężko rozłupać, a Zeus sam zacznie strzelać. U mnie strzelał przy palcach ślimaka w hederze, nic nie poradzisz. Wg mnie ten łubin który powschodził po kombajnie za wielki nie wyrośnie już, ja u siebie nie będę siewu opóźniał przez poplon z łubinu

Dokładnie Mistera ciężko rozłupać. Nawet kombajn miał miałe problem z rozłupaniem straka. Kalif i Zeus maja delikatne strąki. Też mi sie dużo Kalifa wysypało. Przed sianiem i oraniem pod pszenice pojechałem agregatem z mysla że może coś urośnie ale nic z tego. Ziarno tylko spęczniało i tyle. Pod zimowa orke może by coś urosło ale pod pszenice to za krótki okres. na drugi rok poprostu bede sklejał Kalifa. Koszt nie jest duży ale zabezpieczy przed osypaniem nasion

Wiadomość z agroFakt.pl

SipmaZ224    59

Ja ciąłem Regenta i Soneta zaraz po zbożach. Sporo mi go wywiało przez kombajn. Na jednym polu zrobiłem podorywkę, łubin zszedł bardzo ładnie, zresztą tak jak i na reszcie na której nic nie robiłem. Wilgoć zrobiła swoje.

andrzej1988    102

ja po 20 sierpnia agregatem jechałem. Wymieszałem ziemie ale za sucho jednak. Gdzie łubin był przykryty to ledwo zeszedł a na wierzchu spęczniał. U siasiada groch zeszedł na długość dłoni tylko że on z półtora tygodnia wczesniej talerzowką jechał a pozatym groch szybciej wschodzi.

Piotrek1975    318

Panowie co się będzie działo nie dobrego gdy posieję łubin po oborniku? Czytałem że się nie powinno siać ale ciekaw jestem o co chodzi, wiecie coś na ten temat?

d4rek    16

Pod lubin nie wskazany jest azot poniewaz nie bedzie lubin wiazac azotu z powietrza tylko pobierac z gleby iniezostawi posobie dobrego stanowiska z azotem zmagazynowanym w korzeniach(glebie) nie w takiej ilosci jak bez

20CBR12    56

...a to główne dobrodziejstwo jakie daje uprawa lubinu bardzo dobre stanowisko pod rośliny nastepcze dlatego nie wskazane jest w ogóle jakiekolwiek nawożenie N

Seba42    2

Może nie do końca tan dział co trzeba ale może ktoś z was już to próbował mianowicie 

Przeczytałem ostatnio artykuł na stronie agrofoto.pl o żywieniu tuczników łubinem i pisało tam że można dawać tucznikom do 10% łubinu wąskolistnego i do 15% żółtego słodkiego . Z tym drugim bym się zgodził ale łubin wąskolistny jest przecież gorzki zawsze myślałem że niewolno go dawać świniom co wy o tym sądzicie mam dość dużo łubinu wąskolistnego karo dało by się go dawać 10% tucznikom bez żadnych negatywnych konsekwencji ?? Jeśli tak to od jakiej masy ciała ?

damianzbr    993

Karo jest właśnie gorzki. Białe ziarnka, kwitnie na biało różowo. Tez go mam i używam na poplony. Ale cała reszta z rodzaju wąskolistnych to łubiny słodkie. Sonet, dalbor itd.. Kup odpowiednią odmianę uprawiaj i śmiało dawaj tucznikom.

A moje pytanie jest takie. Ktoś mi powiedział nie siej gorzkiego na poplony bo on w trakcie wegetacji ma przerwę 3-4 dni. Że przez te dni wstrzymuje się i nie rośnie. A nabieranie masy przy poplonie sierpniowym jest bardzo ważne. Ktoś mnie buja czy to prawda?

d4rek    16

Dzis podali w agrobiznesie doplate do wysokobialkowych cale 413 zl jak dobrze zobaczylem az niewiadomo jak te kokosy ulokowac ;-) 

d4rek    16

Zgadza sie wlasnie czytalem. http://www.agrofoto.pl/finanse/znamy-stawki-doplat-za-2015-rok,60160.html

sybiuszek24    3

Jeżeli to co wyczytałem jest prawdą i dobrze czytałem to dopłata JPO wynosić będzie 453.70zł do ha?W tamtym roku było 910,87zł do ha.Czyżby aż tak poleciały dopłaty?

Piotrek1975    318

Czyli kumpel załadował mnie w... Mówił że siejąc łubin dostał dopłatę 1000 zł do ha, to pomyślałem nie źle 1000 podstawy + 1000 do białkowych to nie zła kwota, już pole przygotowane na peluszkę w kiszonkę. Tu tylko 430 zł :blink:

andrzej1988    102

Jeżeli to co wyczytałem jest prawdą i dobrze czytałem to dopłata JPO wynosić będzie 453.70zł do ha?W tamtym roku było 910,87zł do ha.Czyżby aż tak poleciały dopłaty?

tylko ze dojdzie do tego jeszcze zazielenienie i platnosc dodatkowa

d4rek    16

Ktos sie orientuje czy jak od tego roku mam gospodarstwo i nie mam 40stki to dostane doplate dla mlodych rolnikow w sensie nie 100 tysi tylko do ha. Nie jestm na krusie.

bialy2005    194

Wielu juz kase wydało te wirtualne 325e do ha straczkowych a tu zonk, o którym ci co maja troske pojecia mówili od samego poczatku ze tyle nie bedzie bo sie chołota rzuci na łubiny i teraz maja za swoje u nas byli tacy co rezygnowali z owsa i innego badziewia bo do łubinu taka kasa bedzie  :)  

Juz pisałem w innym temacie ze obstawiałęm 100e i moje przypusczenia sie spełniły.

d4rek    16

Ja tam zzaasieje i w pszyszlym roku material jest a stanowisko bezcenne pod kolejne zasiewy. Z cena przycieli ostro w c... Cena materialu kosmiczna po 300 ale suma sumarum lepiej lubin jak owies ;-)

kryssr    50

w tym roku jare były słabe, to czy łubin czy owiec to raczej i tak by nie było szału, fakt u mnie tez sie rzucili na łubin wszyscy ale plony marne jak i ceny i lipa, ja próbuje z peluszką się bawić z uwagi na to że w łubinie są problemy z chwastami a na próchnicznych to całkowita klapa w tym roku była zielsko 1m a lubin 0,3m i mało go. średni plon wyniósł 1,2 t/ha 

KlimekPL    123

Chciałbym jedno pole opryskać teraz od perzu i zaorać na zimę pod łubin, ale powiedzcie, jakie powinny być temperatury stosowania glifosatu? Za dnia temperatura sięga 10-12 stopni ale w nocy są przymrozki. Czy jak wykonam oprysk podczas ciepłej temperatury to czy środek poradzi sobie z perzem mimo nocnych przymrozków? Czy lepiej już zaczekać do wiosny?

szczypka    67

jak tylko będzie suchy perz to pryskaj zwiększ dawke glifosatu i siarczanu ja kiedyś pryskałem w połowie listopada następnego dnia spadł śnieg i leżał pare dni a i tak go wypaliło tylko zostaw po oprysku do wiosny bo jak przeorzesz przed zimą to ci perz odrośnie na wiosne

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim