Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rolstudent    94

Zdażyło mi się że przez pomyłkę poszło 0,25l commandu i wąskolistny Baron przeżył i dał przyzwoity plon, tylko pogoda była korzystna. Chyba nigdy nie miałem tak czystego łubinu a na zakładce była pustynia do żniw

To u mnie bylo dokladnie tak

Siew po siewie 2 dni deszczu

3 dzień litr nuflonu plus 0.1 comandu

Lubin pieknie rósł do 5-7 liści po czym po tygodniu opadów zbielał i znikł. Ja mam słaba glebe

12 ha kwalfikat Kalif

Po comandzie nie wolno orać !!!!

Przesiac koniecznie bez orki groch do zbioru i tak czysty jak łza. A następnego roku nawet kuku mi uszkodzilo. Rotowalem ja aminokwasami i się udało

BENNY82    34

Panowie mam pytanko Posiałem łubin 220 kg i jakos słabo powschodził u sasiadów jest taki gęsty a moj rzadki jeszcze nie zakrył ziemi .Popryskałem po siewie Afalonem 1 l/ha siew na 3 cm ustawione .Zauważyłem że powschodził a miejscami wzeszedł i odrazu zrobił sie żółty  Ziemia lezała ugorem 10 lat przed siewem poszło 3 tony wapna na ha .Sieje łubin 1 raz i nie miałem doswiadczenia .Dwa dni temu jechałem Pantera na Perz dawka 1.6 l/ha Pozdrawiam 

nasiona były ok? 3cm głebokosc dla łubinu to za mało minimum 5cm ziemia ugorowana a wiec zarobaczona pokop troche i zobacz czy nie ma glizd zjadających pędy. nasiona zaprawione?

Adrenalinaa    3

Łubin kwalifikant na jednej działce i na 2  łubin z zeszłego roku zaprawiony Porządnienie NIe widać różnicy miedzy kwalifikant a zwykłym .Słyszałem własnie że mogą być robaki .Ziemia głównie 5 i 6. Nigdy nie siałem łubinu wiec sie Ucze dlatego Pytam i Dziękuje za Pomoc :) Pozdrawiam 

Wiadomość z agroFakt.pl

knoro93    167

Witam Panowie wczoraj na polu zauważyłem że liście łubunu sie skrecaja. Poszukałem w internecie i chyba antraktoza daje sie we znaki. Wrzucam zdjecie. Drugie zdjecie to widok na łubin który dostałem z centrali oraz na łubin od rolnika. Ten normalny to od rolnika. Co robic pryskac ten rzadki łubin czy nie ma sensu i zostawic go na przyoranie? Koszt oprysku nie duży a a pare kilo moze mi naleci jak uważacie?

post-86605-0-88199300-1432460253_thumb.jpg

post-86605-0-83703400-1432460263_thumb.jpg

Bupr    28

Nie jest. Jeszcze go skosisz w połowie sierpnia. Jesli tyko bedzie woda do wschudow. Swoj łubin tez przesiewalem tak jakos na poczatku czerwca a 22 sierpnia kosiłem z 4 tonowym plonem

4 tony łubinu? nie wiem co ty palisz ale odstaw to.

wienio1234    0

Dzięki rolstudent jeszcze pytanko jak go podsiewałeś,mam zamiar rozsiać rozrzutnikiem do nawozu i po razie broną czy chwyci się ziemi bez bronowania znajomy tak twierdzi ja grochu nie siałem nigdy.Mogę mieć odmianę Tarchalska.Rolstudent a ty jak podsiewałeś.

donweter1989    181

Też właśnie mam taki kawałek co nie rośnie nic...Całkowita pustynia :) i właśnie tam chce posiać jakąś odmiane żółtego, co byście polecili?? czy odmiana nie ma znaczenia, ważne że żółty?? Pod żółty nie dawać wapna rozumiem. Gdzieś czytałem że pod wąskolistny można powapnować jak ph jest dość mocno kwaśne. Ale wiadomo teoria z praktyką czasami sie sporo mija :) . Kukurydzy dostałem na tej działce 5 t mokrej. wiem że to zadne szaleństwo ale jak na warunki pogodowe i glebowe i moje doświadczenie ogólne, to myśle że nie najgorzej :D tym bardziej że od ładnych paru lat tam tylko żyto i owies rósł. Przypuszczam że to nie za ciekawy płodozmian :)

To jak z tym wapnem pod wąskolistny??? tak jak wspominałem dałem jedną łódke przed orką zimową. Tylko przypuszczam to było wapno troche gorszej jakości niż z morawicy <_< Kujawit 05 z Barcina . Kissmy... może kojarzysz

A słyszeliście o takim nawozie jak siarczan wapnia?? stosuje to ktoś? Podobno roślina pobiera wapń z tego nawozu na bardzi zakweaszonej glebie?? :huh:

Prawda to??

A 1300 PLN za tone Zeusa to chyba nie drogo co..??

Ile płaciłeś za to wapno z Barcina?

rolstudent    94
Napisano (edytowany)

Sam odstaw to co palisz i włącz logiczne myślenie. Grochu a nie łubinu. Napisalem ze przesiewalem łubin grochem i to o grochu byla mowa

Dzięki rolstudent jeszcze pytanko jak go podsiewałeś,mam zamiar rozsiać rozrzutnikiem do nawozu i po razie broną czy chwyci się ziemi bez bronowania znajomy tak twierdzi ja grochu nie siałem nigdy.Mogę mieć odmianę Tarchalska.Rolstudent a ty jak podsiewałeś.

tez tarchalska. Możesz posiac normalnie siewnikiem a później go kultywarorem tracisz .

Choc on i z wierzchu pewnie wzejdzie o ile bedzie padać

Edytowano przez rolstudent

KRISS75    39

Jest to realny plon do osiągnięcia przy sprzyjających warunkach.Wiem bo tyle zebrałem.

andrzej1988    102

Mozesz już szukać grochu i przesiewac. Lub jeszcze na desperata jakies aminokwasy podawać. Amino micro czy podobne.

Dwa lata temu mialem podobna sytuację i to był moj ostni rok z lubinem teraz tylko groch

przesiej to grochem bo z tego łubinu juz nic nie będzie. 02 comandu dla łubinu to śmierć

Mam zamiar ten łubin przesiać gryką oczywiscie na koszt człowieka który wyrządził mi taką stratę, bo  w niego odzywkami aminoksami i stymulatorami chyba nic nie da. moze rozwinie nowe liscie ale bedzie za rzadki

ogar118    62

Konoro a przypadkiem nie ostatnio jakoś nie pryskałeś na jednoliścienne?

gwozd    101

Taaaaa 4 tony łubinu a z jakiej powierzchni? Znajomy ojca kiedys kupił ode mnie łubin wąskolistny i mówił że zebrał 5t/ha. Ale jego żona wygadała sie że to z kawałka ponad 2ha.

Grochu 4t to taki standardowy plon

Bupr    28

Jest to realny plon do osiągnięcia przy sprzyjających warunkach.Wiem bo tyle zebrałem.

W sprzyjających warunkach a nie w przypadku siewu opóźnionego o 2.5 miesiąca.

Piotrek1986    1

U mnie łubin też do przesiania, żółty i na lisciach pojawiają się brązowe plamki to wszystko zaczęło się jak łubin miał 6,8 lisci i przestał rosnąć wydaje mi się że to wina za ciężkiej ziemi bo na przesmyku piachowym jest ładny i wszystko ok.

Mysle nad gorczyca na ziarno tylko czy już nie za późno ?    łubin był pryskany linuronem nie zaszkodzi gorczycy?

krzeniek    5

mój łubin biały w marcu był pryskany po siewie afalon 1l i command 0,1 l, to dopiero teraz doszedł do siebie zaczyna ładnie rosnąć i nabrał ciemno zielonego kolorku ale pole czyściutkie, oprócz łubinu nic nie przeżyło ,ale za rok nie wiem czy będę dawał command  długo łubin trzymało , myślałem że już z niego nic nie będzie B)

KRISS75    39
Napisano (edytowany)

Taaaaa 4 tony łubinu a z jakiej powierzchni? Znajomy ojca kiedys kupił ode mnie łubin wąskolistny i mówił że zebrał 5t/ha. Ale jego żona wygadała sie że to z kawałka ponad 2ha.

Grochu 4t to taki standardowy plon

Kolego ja nie należę do tych co się przechwalają że zbierają zboża po 10-11 ton/ha a rzepaku po 5t/ha.Zawsze siałem 1ha bo więcej nie potrzebowałem dla trzody jako dodatek do paszy.W jednym jedynym roku udało mi się osiągnąć taki plon jak mówiłem sprzyjających warunkach w danym roku.

Czy mi wierzysz czy nie -Twoja sprawa.

W sprzyjających warunkach a nie w przypadku siewu opóźnionego o 2.5 miesiąca.

Fakt,masz rację odniosłem się do optymalnego terminu siewu a nie jak w przypadku kolegi opóźnionego o ponad 2 m-ce.

Edytowano przez KRISS75

knoro93    167

Konoro a przypadkiem nie ostatnio jakoś nie pryskałeś na jednoliścienne?

Była pryskana pszenica obok po lewej stronie ale watpie zeby oprysk az tak daleko poniosło bo skrecanie lisci wystepuje na całym arealne i w tym rzadkim i gestszym łubinie. A co za wczesnie na atak antraktozy? Może mu brakuje czegos? Łubin obok pszenicy jarej jest dużo ładniejszy bo troche oprysk nachodził z odzywkami ale liscie i tak gdzie niegdzie sa tak poskrecane.

Jack74    0

Po tygodniu od przeprowadzonej próbki srodkiem Corzel zielsko ładnie się skręca. Co do łubinu żółtego to wydaje mi się jak byłby troszeczkę jaśniejszy od pozostałego

tobago    6

Czym mozna poprawić łubin na dwuliścienne? Afalon na niektórych kawałkach puścił sporo chwastów. Macie coś sprawdzonego niekoniecznie z rejestracją?

BENNY82    34

Czym mozna poprawić łubin na dwuliścienne? Afalon na niektórych kawałkach puścił sporo chwastów. Macie coś sprawdzonego niekoniecznie z rejestracją?

jak poczytasz kilka postów wsrecz to znajdziesz? troche wysiłku ludzie. pod nos nikt nie daje..

adam77tc    3

sluchajcie, czy jest ktos z was kto stosuje nawoz dolistny w lubinie waskolistnym???? pytam z ciekawosci.

mickas092    325

jak masz przekroczony próg ekonomicznej szkodliwości to pryskasz - proste. Każdy w innym terminie będzie pryskał

Piotrek1986    1

Wie ktoś może do kiedy łubin musi stać na polu żeby dostać dopłatę ?

zastanawiam się czy przesiewać czy może poczekać i przyorać jak już będzie można tylko boje się żeby do tego czasu badylem nie zarosło pole.

milanreal1    290

Wczoraj byłem na poletkach z łubinem i powiem Wam nie stosujcie dff bo mocno hamuje. Objawy podobne jakby commandem dostał.

Najczystsze poletka były po expercie met i maratonie. Ale oprysk był w fazie 2 liści łubinu na chwasty kiełkujące.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim