Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Co ze strączkowymi?

galeria
Mavka 17
martinezo    16

wskażcie mi proszę czym zwalczyć powschodowo w łubinie komosę na ciężkim stanowisku, przedwschodowo zastosowany był linuron, jaką zastosować dawkę legato?

macie jakieś doświadczenie z elegantem w maksymalnej dawce w łubinie? co jeszcze taniego można zaaplikować na perz?

witam.

Czy LEGATO zwalczy komosę w łubinie? 

kissmy...    57

górne dawki graminicydów ostro hamują łubin. Test przeprowadzony rok temu na łubinie wąskolistnym, odmiana Zeus - opryskany 1,25 L Agil - dawka na perz. Pas opryskany zakwitł 3 tygodnie po nie pryskanym i to bardzo słabo. Strąki były dużo krótsze, a cała roślina dużo niższa.

to nawet nie jest max dawka, dziwna rzecz, nie spodziewałbym się tak fitotoksycznego efektu - czy nie był to wynik zagłuszenia roślin przez perz?

kekaccoaaa    1

Na tym polu nie było perzu, sporadycznie trafiła się jakaś chwastnica. Opryskałem takim stężeniem z ciekawości i z racji ze zostało mi trochę cieczy po oprysku ziemniaków.

Wiadomość z agroFakt.pl

DarekGaudyn    9

witam! Koledzy pomórzcie nie opryskałem łubinu wąskolistnego przed wschodowo bo brakło mi czasu no i sporo jest w nim komosy białej i rdestu czy jest jakiś srodek któru sobie poradzi z tymi chwastami.. zrobiłem próbe basagranem ale łubin pali a te dwa rodzaje chwastów praktycznie nie ruszyło moze tylko te rodzaje których jest nie wiele a przypomne ze w miejscu opryskania łubin juz prawie sie kończy tylko ze dobrze ze zrobiłem próbe na metrze kwadradowym... czytałem juz wiele waszych wypowiedzi ale nikt nic konkrednego nie podaje... to czyz by to była prawda ze po wschodowo na łybinie na dwuliścienne chwasty nie ma zadnego środka by go nie spalić???

kekaccoaaa    1

Jeśli nie pryskałeś po siewie afalonem, to ciężko widzę teraz walkę z chwastami. Koledzy wcześniej pisali, że można pryskać diflufenikanem - (Legato i itp.) powschodowo, ale ma niezbyt szerokie spektrum zwalczania chwastów. Komose ma w średniowrażliwych więc powinien ją wziąć. Ja tego nie praktykowałem, więc nie zagwarantuje że zadziała, ani że nie przypali łubinu. A wariant na bogato to 4L Goltixu - koszt ok 500 zł/ha.

animek    0

Proszę o wypowiedzi ludzi którzy zastosowali herbicyd na łubin powschodowo i nie popaliło łubinu, na dniach muszę coś kupić pewnego.

wienio1234    0
Napisano (edytowany)

Witam prysnąłem łubin sonety po siebie afalon 1l+command 0,2 i troszku go meczą te substancje, żółty i nie rośnie czym go teraz mogę wspomóc by mu pomóc.

Edytowano przez Matey

andrzej1988    102

Co panowie powiecie na taki łubin?? sasiad pryskał na tytoń comandem i tak zaleciało że cały żółty jest!!! Ciekawe czy da go sie uratowac? Byłem dzisiaj u tego gościa, powiedziałem mu pare słów. W poniedziełk jade po różne odżywki, asahi, siarczan magnezu oczywiscie na jego koszt. On bedzie ponosił koszt zakupu odzywek tak sie z nim umowił a nawet sam mi tak zaproponował.post-16312-0-84784900-1432396238_thumb.jpg

post-16312-0-48599800-1432396556_thumb.jpg

staszek131415    2038

Ja bym na taki układ nie poszedł da Ci parę złotych na odżywki które nie wiele pomogą i tyle z plonem raczej na tym możesz się pożegnać nie wiem jaka powierzchnia jest uszkodzona ja bym to zgłosił do ubezpieczyciela im prędzej tym lepiej

BENNY82    34
Napisano (edytowany)

Proszę o wypowiedzi ludzi którzy zastosowali herbicyd na łubin powschodowo i nie popaliło łubinu, na dniach muszę coś kupić pewnego.

legato 500   100-150ml na ha

A wariant na bogato to 4L Goltixu - koszt ok 500 zł/ha.

trzeba dzielic na dwie dawki bo spali łubin całkowicie a legato stosuje 2 rok i nie ma problemu co prawda spektrum wąskie ale chwasty w fazie siewek ładnie załatwił jedynie rzepak przeżył- wsztrzymał rozwój i jest biały ale nie usechł a co do samego łubinu to sie rozjasni troche ale wróci do normy u mnie tak było przynajmniej. chociaż na legato za pózno już jest chyba ale możliwe że popryskam jeszcze bo prysnełem jeden przejazd na próbe we wczesniejszej fazie(2 pary liści) rozwoju łubinu żeby sprawdzic tolerancje. aha legato dwukrotnie już stosowałem z supero na 1liścienne w mieszaninie i jest spoko. supero w dawce 1,5l/ha/

Edytowano przez BENNY82

andrzej1988    102

Ja bym na taki układ nie poszedł da Ci parę złotych na odżywki które nie wiele pomogą i tyle z plonem raczej na tym możesz się pożegnać nie wiem jaka powierzchnia jest uszkodzona ja bym to zgłosił do ubezpieczyciela im prędzej tym lepiej

1.06 ha tam jest z czego około 0,50 ha jest tak uwalone. w sumie mam 4,20 ha łubinu. reszta wyglada dobrze.

artek27    0

ja dzisiaj pryskałem targą super łubin od perzu zobaczę jak to zda egzamin :mellow:

rolstudent    94

Witam prysnąłem łubin sonety po siebie afalon 1l+command 0,2 i troszku go meczą te substancje, żółty i nie rośnie czym go teraz mogę wspomóc by mu pomóc.

Mozesz już szukać grochu i przesiewac. Lub jeszcze na desperata jakies aminokwasy podawać. Amino micro czy podobne.

Dwa lata temu mialem podobna sytuację i to był moj ostni rok z lubinem teraz tylko groch

Co panowie powiecie na taki łubin?? sasiad pryskał na tytoń comandem i tak zaleciało że cały żółty jest!!! Ciekawe czy da go sie uratowac? Byłem dzisiaj u tego gościa, powiedziałem mu pare słów. W poniedziełk jade po różne odżywki, asahi, siarczan magnezu oczywiscie na jego koszt. On bedzie ponosił koszt zakupu odzywek tak sie z nim umowił a nawet sam mi tak zaproponował.attachicon.gifłubin 1.jpg

przesiej to grochem bo z tego łubinu juz nic nie będzie. 02 comandu dla łubinu to śmierć

kissmy...    57

Co panowie powiecie na taki łubin?? 

jaką masz średnią obsadę na tym stanowisku? moim zdaniem nie warto inwestować w tak przerzedzoną plantację, jeśli już to niech sąsiad sfinansuje przesiewanie 

lukasz222    2353

Jeśli u mnie łubin siany na poplon (koniec sierpnia) w zeszłym roku zdążył jeszcze do końca października zakwitnąć, to i groch siany teraz przy dobrych wiatrach dojdzie. Jedynie warunki pod koniec wegetacji będzie mieć nieco gorsze niż normalnie

Adrenalinaa    3

Panowie mam pytanko Posiałem łubin 220 kg i jakos słabo powschodził u sasiadów jest taki gęsty a moj rzadki jeszcze nie zakrył ziemi .Popryskałem po siewie Afalonem 1 l/ha siew na 3 cm ustawione .Zauważyłem że powschodził a miejscami wzeszedł i odrazu zrobił sie żółty  Ziemia lezała ugorem 10 lat przed siewem poszło 3 tony wapna na ha .Sieje łubin 1 raz i nie miałem doswiadczenia .Dwa dni temu jechałem Pantera na Perz dawka 1.6 l/ha Pozdrawiam 

martinezo    16

ja dziś zrobiłem próbny oprysk na małym kawałku  łubinu żółtego, zastosowałem diflufenikan w celu zwalczenia komosy, ciekaw jestem co z tego wyjdzie.... :blink:

rolstudent    94

Dzięki ale czy na groch nie za późno.

Nie jest. Jeszcze go skosisz w połowie sierpnia. Jesli tyko bedzie woda do wschudow. Swoj łubin tez przesiewalem tak jakos na poczatku czerwca a 22 sierpnia kosiłem z 4 tonowym plonem

andrzej1988    102

jaką masz średnią obsadę na tym stanowisku? moim zdaniem nie warto inwestować w tak przerzedzoną plantację, jeśli już to niech sąsiad sfinansuje przesiewanie 

190 kg na ha było posiane a zalecenia dla kalifa są około 160 kg tylko że oprysk zachamował to. U mnie w okolicy to norma co roku. jęczmiona białe, maliny białe, ziemniaki białe i teraz łubin biały Żeby doszły jako tako do siebie to ludzie walą odzywki, nawozy i rozne inne wynalazki i jakos tam jest ale na plonie sie juz urywa.

gwozd    101

Mozesz już szukać grochu i przesiewac. Lub jeszcze na desperata jakies aminokwasy podawać. Amino micro czy podobne.

Dwa lata temu mialem podobna sytuację i to był moj ostni rok z lubinem teraz tylko groch

przesiej to grochem bo z tego łubinu juz nic nie będzie. 02 comandu dla łubinu to śmierć

Zdażyło mi się że przez pomyłkę poszło 0,25l commandu i wąskolistny Baron przeżył i dał przyzwoity plon, tylko pogoda była korzystna. Chyba nigdy nie miałem tak czystego łubinu a na zakładce była pustynia do żniw

wienio1234    0

Ile tego grochu na hektar i czy go posiac strumieniem do nawozów i przybronowac czy bez browania łapnie podłoże pierwszy raz zechciało mi się łubin i są efekty nawiasem mówiąc to sprzedawca tego commanda kazał zastosować taką dawkę.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim