Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wiesko    12
Napisano (edytowany)

Od 0,1 do 0,2 l/ha Fastaca lub zamiennik z ta sama substancja. Jemu to obojetne czy slodki czy gorzki lubin.

Edytowano przez wiesko

Mariusz774    0

Panowie można śmiało wjechać z Fusilade  na perz w łubinie wąskolistnym , dodam że łubin ma  ok . 10 cm . wysokości ale perz ma więcej  , boje się ze spale łubin bo wsiałem pierwszy  raz 2 ha  . Może też dostane poradę czy w lepszej klasie ziemi  łubin mi urośnie  , bo znajomy mówił że na dobrej ziemi  łubin słabo rośnie ?

KRISS75    39

Ale znajomy tylko mówił czy siał i mówił że nie rośnie?Ja kiedyś jak siałem to na lepszej ziemi zebrałem około 4 t/ha.

Wiadomość z agroFakt.pl

Mariusz774    0

Ten  znajomy to dobry farmer  , on w dobrej ziemi  to wali buraki i zboża  ,  mi to raczej  nie wychodzi  bo mam mało ziemi  to wsiałem  łubin na dopłatę i na zmianowanie .

staszek131415    2045

Panowie można śmiało wjechać z Fusilade  na perz w łubinie wąskolistnym , dodam że łubin ma  ok . 10 cm . wysokości ale perz ma więcej  , boje się ze spale łubin bo wsiałem pierwszy  raz 2 ha  . Może też dostane poradę czy w lepszej klasie ziemi  łubin mi urośnie  , bo znajomy mówił że na dobrej ziemi  łubin słabo rośnie ?

Na łubin pisze 1 litr na ha a to perzu nie zniszczy

greg73    11

panowie co dajecie na chwasty dwuliścienne w łubinie regent?

Dawid727    18

Panowie mam problem z łubinem. Wydaje mi sie, że jak co roku mi... przymarzł  :huh:  W okolicy łubinu posiane od groma ale tylko mój tak wygląda. Placami gdzie szła fala mrozu jest żółto. a Dokładniej końcówki liści żółte a i całe rośliny się zdarzają. Na 15 ha 10 tak wygląda. Chyba że jest to skutek uboczny stosowania commandu 3 dni po siewie ? Można to jakoś odratować ? Jakieś mikro albo makro elementy pomogą ? postaram się zrobić zdjęcie i  zamieścić. Jest jakaś nadzieja że coś z tego będzie ?

d4rek    16

U mnie to samo niczym nie pryskane sadze ze deszcz wilgoc

milanreal1    290

Panowie mam problem z łubinem. Wydaje mi sie, że jak co roku mi... przymarzł  :huh:  W okolicy łubinu posiane od groma ale tylko mój tak wygląda. Placami gdzie szła fala mrozu jest żółto. a Dokładniej końcówki liści żółte a i całe rośliny się zdarzają. Na 15 ha 10 tak wygląda. Chyba że jest to skutek uboczny stosowania commandu 3 dni po siewie ? Można to jakoś odratować ? Jakieś mikro albo makro elementy pomogą ? postaram się zrobić zdjęcie i  zamieścić. Jest jakaś nadzieja że coś z tego będzie ?

Mam to samo, na jednym kawałku bez oprysku afalonem mocno zżółkł. I w tym wypadku to chyba sprawa przymrozku.

Koledzy jak u was z chwastami? U mnie afalon masakrycznie przepuścił chyba wszystko co się da. Poprawiłbym powertwinem ale w tej fazie chwastów jak nie weźmie. W przyszłym roku pomyśle o kombinacji afalonu, pendiganu czy senkoru.

ogar118    62

u mnie też afalon z comandem w tym roku się nie spisał i zaczynam się zastanawiać czy za rok nie spróbować betanalu max pro, trochę drożej ale może będzie czysto...

Dawid727    18

@milanreal1- jak myślisz, jest szansa by ten łubin odbił ? Może jest jakiś środek co by go trochę ożywił. Słyszałem, ze niektórzy jadą  ASASHI i to trochę pomaga. Może spróbuje, ale nie orientowałem się ile to kosztuje jak an razie. Co do Afalonu jak nigdy czysto, tylko co z tego jak plonu i tak pewnie nie bedzie  :(

wiesko    12

Moj tez troche przymarzl bo za pozno byl siany. Zaaplikowalem 15g/ha molibdenu, 60 g/ha boru + Grinlist Max 0,5 l/ha + 0,1 l/ha Tytanit + 5 kg/ha 7-wodny siarczan magnezu i po ok. 4 dniach robi sie coraz ladniejszy. Wiekszosc oprysku poszla na glebe ale lisc tez cos pobral.

tobago    6

A czy na głuchy w łubinie jest tylko (z zarejestrowanych) Fusilade? To koszt ok 110zł/ha - trochę sporo.
Macie jakies inne sprawdzone sposoby? Agil ma w etykiecie groch i zastanawiam się czy nie nadałby się na łubin. Koszt to jakieś 60zł więc sporo taniej.

20CBR12    52

zawsze stosuje afalon 1l/ha bez comandu i nie ma problemów z chwastami , wiadomo później na jednoliścienne -choć u mnie zdaje się że w tym roku i tego nie trzeba będzie (łubin po QQ) i jednoliściennych brak :D jedyne czego pilnuje to żeby siać łubin w mokrą ziemię lub przed zapowiadanym deszczem i zaraz za siewnikiem oprysk-no i nie narzekam...

ADAMO81A    0
Napisano (edytowany)

Łubin- pomocy, czym pryskać na dwuliścienne po wschodzie, konkretnie na ostrożeń, powój i chaber, pomocy!

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.13 +1p. ostrzeżeń

KRISS75    39

Mojego trochę przymroziło bo dostał czerwone listki i jak je trące to odpadają choć było tylko -1.

panczo1922    68

koledzy pierwszy raz mam zasiany łubin...

ma teraz ok 10-15 cm ale zauważyłem że zaczyna pojawiać się placami powój...

innych chwastów nie zaobserwowałem... czym go zniszczyć?!

1980waldi    0

Czy na oprzędzika trzeba pryskać dwa razy ,czy wystarczy raz, i czy mozna np.do fastaca domieszać gwarantu zapobiegawczo na antraknoze?Pozdrawiam

Panowie mam owies z łubinem orientuje sie ktos czy BUTOXONE nie uszkodzi łubinu? A moze poleciłby ktos jakis inny srodek na chwasty w owsie z lubinem?

d4rek    16

owies z łubinem był chyba eksperyment w farmerze opisany, że pryskane mustangiem zanim wyszedł łubin, a tak to patrzeć tylko pozostaje co wyżej wyrośnie ;)

milanreal1    290

@milanreal1- jak myślisz, jest szansa by ten łubin odbił ? Może jest jakiś środek co by go trochę ożywił. Słyszałem, ze niektórzy jadą  ASASHI i to trochę pomaga. Może spróbuje, ale nie orientowałem się ile to kosztuje jak an razie. Co do Afalonu jak nigdy czysto, tylko co z tego jak plonu i tak pewnie nie bedzie  :(

Jak chcesz to dawaj. Ja tam nie bedę dawał, zachwaszczony ten łubin i już wiele z niego nie wyciągnę

Panowie mam owies z łubinem orientuje sie ktos czy BUTOXONE nie uszkodzi łubinu? A moze poleciłby ktos jakis inny srodek na chwasty w owsie z lubinem?

Butoxone pali łubin.

W sklepie polecono mi linurex na chwasty w lubinie zamiast afalonu. Czytalem etykiety i ta sama substancja linuron, tylko linurex nie ma rejestracji w lubinie a rzekomo kiedys mial. Moge pryskac po wschodach nic sie nie stanie?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim