Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

WHATEVER

staszek131415    2032

Panowie co stracę jeżeli zasieje łubin bez  użycia nitraginy.Dodam, iż ziarno łubinu żółtego odmiany Mister zakupiłem w centrali. Nie był on też  zaprawiany , ale vitavax mam niestety z nitraginą teraz ciężko.Może ma ktoś jakieś dojście do tego specyfiku w okolicach Nakła nad Notecią.Na tym stanowisku przez wiele lat siane były zboża. Żadnych bobowatych tam nie było.

Zamów sobie w biofeddzie na drugi dzień kurier Ci przywiezie

andrzej1988    102

Znajomy siał kalifa ktory miał byc na przyoranie ale jednak go zebrał. zaprawił jedynie vitavaxem bez NITRAGINY. Plon w granichach 3,5 tony z ha bez oprysku na grzyba

Wiadomość z agroFakt.pl

Eryko    19

Wielkopolska,siejecie już łubiny czy czekacie na ocieplenie i deszcz?

mp255    7

Wielkopolska ok.Poznania siew w sobotę. Odmiana Sonet 200kg/ha Klasa ziemi 6. Planowany oprysk Afalon 1.25 i Sencor 86ml na hektar.Pod korzeń dane 150 kg Polifoski 6.Zmniejszyć dawkę Afalonu na takiej ziemi ? Zaprawione będzie Nitraginą i Vitavaxem.

the1mati1    45

Jaką odmianę polecacie na późny siew na 6 klasę. Siane ma być w połowie maja po zbiorze żyta na kiszonkę. Myślałem o łubinie wąskolistnym zeusie. Dobry to będzie wybór?

kryssr    50

no raczej i tak go nie zbierzesz na nasiona to moze żółty da więcej masy i na 6 bardziej odpowiedni :) 

PanJ30    0

Zamów sobie w biofeddzie na drugi dzień kurier Ci przywiezie

Dziękuję koledze za radę, ale do tej firmy ZPUH "BIOFOOD "w Wałczu nie sposób się dodzwonić.Zdaje się, że oni tej nitraginy dawno już nie mają. Widzę, że zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że bez nitraginy ani rusz inni zaś, że wystarczy sam vitavax lub inna zaprawa.

ogar118    62

bez nitraginy nie wytworzą Ci się bakterie brodawkowe więc odbierzesz roślinie bobowatej jej największą zaletę (darmowe nawożenie azotowe). ostatnio na studiach miałem, że bez nitraginy nie ma co liczyć na pomyślny plon... także zaleta brodawek ogromna.

Bez przesady, brodawki się wytworzą tylko ze szczepami bakterii które mniej efektywnie wiążą azot.

andrzej1988    102

kolega wyżej ma racje. Brodawki bez Nitraginy też będą na korzeniach w łubinie. W tamtym roku miałem żółty bez nitraginy i miał brodawki tylko troche chwastem zarósł bo nie dopilnowałem z przyczyn niezaleznych odemnie. Wiadomo z Nitragina p[lon napewno bedzie troszke lepszy. W tym roku tez chcialem Nitragina zaprawic ale co zrobić jak zabrakło w sklepach. A cena nowych zamiast 40 zł to kosztuje 100 zł na ha

mikad    227

Mi sprzedawca w sklepie powiedział ze albo nitragina albo vitavax . planowałem tym i tym. jak radzicie?

Uchowaj nas Panie przed takimi doradcami. Nie może być albo albo bo jedno i drugie służy do czego innego.

Wielkopolska,siejecie już łubiny czy czekacie na ocieplenie i deszcz?

Ja posiałem 18.03 zpm.

Wielkopolska ok.Poznania siew w sobotę. Odmiana Sonet 200kg/ha Klasa ziemi 6. Planowany oprysk Afalon 1.25 i Sencor 86ml na hektar.Pod korzeń dane 150 kg Polifoski 6.Zmniejszyć dawkę Afalonu na takiej ziemi ? Zaprawione będzie Nitraginą i Vitavaxem.

I po co dałeś mu azot, roślina musi go sama nawiązać, podawanie tego składnika upośledza wytwarzanie brodawek. Mikstura do odchwaszczania niezła, daj znać czy sonet to wytrzyma.

gwozd    101

Klasa ziemi słaba a łubin wąskolistny to ta niewielka ilość azotu nawet wskazana, bo co to jest 9kg N

mp255    7

Gdybym dał 100 kg saletry to by była przesada ale na takim żywym piachu to te trochę azotu nie zaszkodzi a wręcz pomoże.

knoro93    167

Jak to jest właśnie z tym azotem. To że łubin z powietrza pociągnie dzięki brodowakom azot to fakt ale co do tego momentu póki te brodawki wytworzy skąd ma wziąść ten azot z VI klasy ziemi? Może wypadałoby dać z 20-30 N na ten start?

PanJ30    0

Jednak udało mi się dostać tą nitraginę i to w normalnej cenie.Nie wiem czy mogę tutaj pisać adres, ale na dzień dzisiejszy dostępna była w Sadkach na wylocie na Piłę tuż za Agromą.

EKO-ENERGIA    8

Witam

To pochwalę sie

W tydzień posiałem 38 ha łubinu, opryskałem afalon + comand (w wąskolistnym niewielka dawka, w żółtym 100 ml)+ dodałem Adpolan Soil - ma to dawać na piachach dłuższe utrzymanie oprysku w wierzchniej warstwie gleby a nie woda wypłucze, choć przez tydzień ani kropli wody, jedynie 2 dni przymrozków ok -3 stopnie.

Działki to generalnie 4b-5 -6 klasa piachy, przedplon QQ, więc nie dawałem nawozów, liczę że wyciągnie po QQ co zostało, słoma zaorana.

Zaprawiany Vitavaxem + nitragina, kupiona po 36 zł w Biofood, ale 2 miesiące temu wiec bez problemu.

Materiał siewny kupiony od zaprzyjaźnionych rolników, na przyszły rok będę miał swój. Za to sprawdziłem siłę wchodów na poziomie 95-100%

Nie obyło się bez 2 awarii agregatu siewnego i ukręconego wałka WOM w nowym Deutz Fachr, a na fajrant wywalił olej ze sprężarki powierza.

Fajnie bedzie teraz poczytać o waszych problemach i awariach, a ja szykuje dalej sie do siewu QQ, ale mam ze 3-4 tygodnie do pozbierania i ponaprawiania się.

wiesko    12

Mi sprzedawca w sklepie powiedział ze albo nitragina albo vitavax . planowałem tym i tym. jak radzicie?

A umnie nitragina + vitavax + nawoz donasienny i po siewie doglebowy oprysk linuronem 550 g/ha. Planowany siew 30-31 marca na piachu. Odmiana Perkoz C2.

mikad    227

Witam

To pochwalę sie

W tydzień posiałem 38 ha łubinu,

Siałeś go ręcznie czy jak że tak Ci zeszło :)

proxy8441    72

Dawka startowa azotu jest mile widziana ale w przypadku braku azotu mineralnego w glebie (Nmin) jednak na każdym stanowisku znajduje się 30-60kg Nmin, ja nigdy nie stosowałem.

Jeśli chodzi o siew łubinu w plonie wtórym po życie i w dodatku na nasiona to odradzam, na zieloną masę to już jakieś możliwsze rozwiązanie, polecam łubin żółty- ma dużą ilość świeżej masy z kolei biały również ale siew będzie droższy.

W przypadku stosowania nitraginy i zaprawy to w pierwszej kolejności zaprawa potem nitragina przed siewem, osobiście tylko w ub. roku stosowałem samą nitraginę jedyne co zauważyłem to większą ilość brodawek korzeniowych oraz ich większe rozmiary. Różnicy w plonowaniu nie zauważyłem ale łan na pewno lepiej był odżywiony jeśli chodzi o azot i większą ilość tego składnika pozostała dla rośliny następczej, krótko mówiąc symbioza azotu po zastosowaniu nitraginy musiała być na wyższym poziomie.

Piotrek1986    1

to oznacza ze sprzedawca g.... wie ,cos mi nasciemniał ze tiuram z vitawaxu zabije bakterie nitraginy czy cos w tym stylu ale nie ważne. u nas w sklepach sor deficyt vitavax wysprzedany a co do nitraginy to niektórzy nie maja pojęcia co to jest [u największego dystrybutora nawozów i oprysków w okolicy gość który handluje towarem spytał mnie a jak się nazywa fachowo ta nitragina i co to jest :wacko:] ogólnie w okolicy szał z łubinem i grochem choć do tej pory nikt nie siał. chodzi o ubiegłe lata

Eryko    19

A jak Wy widzicie siew łubinu po łubinie? Czytałem kiedyś że niby nie można siać łubinu po łubinie,ale nigdzie nie było napisane dlaczego.

proxy8441    72

zaostrzy się problem ze szkodnikami i chorobami, do tego może nastąpić tzw. wyłubinienie.

rafto    29

Ja siałem za dwa lata to w pierwszym mokrym roku 1,5 t z ha a za dwa lata 0.8 t/ha co uważam za porażkę :/ także sam strączkowe będę siał min co 4 lata

KRISS75    39

Jednak udało mi się dostać tą nitraginę i to w normalnej cenie.Nie wiem czy mogę tutaj pisać adres, ale na dzień dzisiejszy dostępna była w Sadkach na wylocie na Piłę tuż za Agromą.

Mają ale nie wysyłają.Trzeba odebrać osobiście :(

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim