Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
hankarys    0

Do minus 5 jak już wschodzi?Bo kiełek chyba najdelikatniejszy?Nie wiem ,siać czy czekać ?bo co dziennie przymrozki i to spore,nawet do minus 8

damianzbr    994

Fajnie informacje podrzuciłeś. No ten Wing P tani nie jest, ale z drugiej strony jak mam pryskać samym linuronem i widzieć chwast na polu, to może lepiej już zainwestować w coś lepszego. Sam nie wiem co robić a w tym tygodniu trzeba by zasiać ten łubin.

Odnośnie tej publikacji:

http://www.ior.poznan.pl/plik,1768,sprawozdanie2013.pdf

to czasem  nie ma tam błędu? Str. 17. Tabela nr. 1. Jest napisane ,,w łubinie żółtym (odm. Sonet)'' przecież o ile mi wiadomo to sonet jest wąskolistny, chyba że ja posiadam złe informacje. Więc jak to jest?

Edytowano przez damianzbr

Wiadomość z agroFakt.pl

canabis    0

koledzy forumowicze potrzebuje 550 kg łubinu, najlepiej waskolistny. jestem z woj. podlaskiego, jeżeli ktoś posiada to proszę o kontakt priv lub tel.: 503833530

kryssr    50

posiałem tydzień temu przymrozki -8 dziś -6 miało być i kiełki w ziemi żywe :) 

zaraz wyjdzie do góry jak będzie cieple, a na północnym wschodzie sucho jak diabli 

matyziak    6

Sucho to jest chyba w całym kraju, ale miejmy nadzieję że trochę deszcz nas poratuje;) Poleca ktoś jakiś herbicyd na łubin waskolistny?

knoro93    171

Jak z commandem to mozesz zmniejszyć mysle do litra. Ja jak kupowalem to sprzedawca również polecał 1 l i do 0,2 commandu

rafto    29

@kryssr To na jaką głębokość go wsiałeś że zaraz wyjdzie ? :o

morganix    2

Do minus 5 jak już wschodzi?Bo kiełek chyba najdelikatniejszy?Nie wiem ,siać czy czekać ?bo co dziennie przymrozki i to spore,nawet do minus 8

Ooo widzę że jesteś z moich stron.. :)  Tez nie wiem czy zasiac  ale sprawdzałem pogode 16 dniową i specjalnych przymrozków u nas nie wiadać...

Mi sie wydaje że łubin i nawet wytrzyma tylko gorzej z opryskiem w takich temp. Jak posiejemy to max 3 dni po siewie trzeba prysąć  a działanie srodka w takich niskich temp znikome jest...

Wie ktoś może jak z temperatura podczas stosowania Afalonu badz linurexu???

Edytowano przez morganix

lech04tr    0

własnie i to jest dylemat bo siać już można łubin tylko codzienne przymrozki nie dadzą skutecznie doglebowo opryskać, pryskać bedę nuflonem+stomp jak znajdę, brat pryskał tą mieszanką w tamtym roku i łubin czyściutki zero chwastów praktycznie, narazie czekam aż przymrozki trochę będą słabsze 

Rolnik1973    1333

Dziś posiałem Mistera. Teraz pryskać nie będę. Było pryskane po żniwach glifosatem ściernisko. Zobaczę może nie będzie ziela.

20CBR12    56

ja  bym  nie  ryzykował i opryskał  jednak doglebowo - później możesz  mieć  spore  kłopoty ze  zwalczeniem chwastów  w  łubinie

Edytowano przez 20CBR12

PanJ30    0

Panowie co stracę jeżeli zasieje łubin bez  użycia nitraginy.Dodam, iż ziarno łubinu żółtego odmiany Mister zakupiłem w centrali. Nie był on też  zaprawiany , ale vitavax mam niestety z nitraginą teraz ciężko.Może ma ktoś jakieś dojście do tego specyfiku w okolicach Nakła nad Notecią.Na tym stanowisku przez wiele lat siane były zboża. Żadnych bobowatych tam nie było.

wyrebski1    35

Jeżeli nigdy lub dawno nie było bobowatych warto dać nitraginę, a najlepiej dać ją bezpośrednio przed siewem. Szczepy nie lubią światła, pamiętaj o tym.

ogar118    62

Dziś posiałem Mistera. Teraz pryskać nie będę. Było pryskane po żniwach glifosatem ściernisko. Zobaczę może nie będzie ziela.

Tylko że glifosat nie załatwi glebowego banku nasion.

własnie i to jest dylemat bo siać już można łubin tylko codzienne przymrozki nie dadzą skutecznie doglebowo opryskać, pryskać bedę nuflonem+stomp jak znajdę, brat pryskał tą mieszanką w tamtym roku i łubin czyściutki zero chwastów praktycznie, narazie czekam aż przymrozki trochę będą słabsze 

W zeszłym roku pryskałem afalon + command 8 dni po siewie i oprysk podziałał całkiem całkiem...

Rolnik1973    1333

ja bym nie ryzykował i opryskał jednak doglebowo - później możesz mieć spore kłopoty ze zwalczeniem chwastów w łubinie

jest sucho i piach aż się kurzy to i tak mało skuteczne będzie. Co będzie, potem na jednoliścienne dam i co będzie.

buczek    8

podłącze sie do pytania slawka 1412 czy w łubinie wąskolistnym (odmiana sonet) można stsować command w niewielkich dawkach??

andrzej1988    102

dzisiaj zasiany Mister w ilości około 170 kg na ha i Kalif (waskolistny) w ilości 175 kg na ha. Jutro albo pojutrze na mistera pojdzie Stomp a na Kalifa afalon.

kryssr    50

@rafto płytko jak tylko się dało moim famarolem, zeby teraz płycej było to trzeba przed wałować :P tak ok 3cm po sladach nawet mniej, ale on to lubi. no niech zacznie się pora deszczowa :P w polu zrobione, łąki zrobione :P Jak żadnego roku w marcu po pracach :) 

fryciol    7

Panowie co stracę jeżeli zasieje łubin bez  użycia nitraginy.Dodam, iż ziarno łubinu żółtego odmiany Mister zakupiłem w centrali. Nie był on też  zaprawiany , ale vitavax mam niestety z nitraginą teraz ciężko.Może ma ktoś jakieś dojście do tego specyfiku w okolicach Nakła nad Notecią.Na tym stanowisku przez wiele lat siane były zboża. Żadnych bobowatych tam nie było.

bez nitraginy nie wytworzą Ci się bakterie brodawkowe więc odbierzesz roślinie bobowatej jej największą zaletę (darmowe nawożenie azotowe). ostatnio na studiach miałem, że bez nitraginy nie ma co liczyć na pomyślny plon... także zaleta brodawek ogromna.

ahten    13

Dizisaj zasianne łubiny wąskolistne. Poztstał oprysk afalonem. Kiedy go lepiej dać: rano jak po nocy jest wilgotnawa gleba, czy nad wieczorem, zeby oprysk szybko ni wysychał? Pole 5-6 klasa. Juz kurzylo się jak siałem...

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?