Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
karol210    12

Mi przenicę doszczetnie wycięły,sarny dziki itp. a łubin to wcinają ten ,,słodki" jak Chipsy. Zasiej gorzki przy lesie

Edytowano przez karol210

Rafik87    14

łubin szczegolnie lubia sarny, najlepiej zasiac gorzki ale jak są głodne to i gorzki zjedzą, taki przypadek miał mój znajomy.

thor1984    7

Głupie pytanie ale czy łubin gorzki ma też nasiona gorzkie czy tylko części zielone rośliny?

Wiadomość z agroFakt.pl

korando    1

Zarówno nasiona jak i części zielone są gorzkie , moje pytanie odnośnie łubinu gorzkiego.... Czy będą do niego dodatkowe dopłaty bo we wcześniejszych latach podobno do gorzkiego nie było

kissmy...    57

Zrobiłem 5 prób zdolności kiełkowania i mi wyszło 99-100% 

Jest to możliwe w nasionach 3rok po kwalifikacie??? Odmiana Zeus

jaki masz MTZ w tym Zeusie? ubiegłoroczne zbiory bobowatych pięknie kiełkują, w PIORiNie niektórzy połapali takie wyniki jak Twój, zasadniczo wszystkie nasiona z obszaru suszy kiełkują powyżej 95%

mariez    0

Macie jakieś sposoby na ochronę przed zwierzyna leśna oprócz ogrodzenia i posiania Lubinu gorzkiego

morganix    2

jaki masz MTZ w tym Zeusie? ubiegłoroczne zbiory bobowatych pięknie kiełkują, w PIORiNie niektórzy połapali takie wyniki jak Twój, zasadniczo wszystkie nasiona z obszaru suszy kiełkują powyżej 95%

Nie wiem jakie ma MTZ. A nie chce mi sie liczyć tyle ziaren. A mogę odliczyć 100 i pomnożyć przez 10???  Czy bedzie za bardzo przekłamany wynik xD

Rafik87    14

Zarówno nasiona jak i części zielone są gorzkie , moje pytanie odnośnie łubinu gorzkiego.... Czy będą do niego dodatkowe dopłaty bo we wcześniejszych latach podobno do gorzkiego nie było

do każdego łubinu będą dopłaty tylko ciekawe do jakiej kwoty spadnie ta dopłata do tych straczkowych

ogar118    62

normalnie powinno się odliczyć 500 sztuk ale myślę że nawet te 100 daj jakiś obraz...

oloolosz    2

witam

w tym roku chcemy uprawiac łubin z pełną ochroną-antraknoza,owady,wysokie nawozenie,

150 kg soli,100 kg kizerytu, oraz superfosfat wzbogacony 100kg.

ale pole zaorane,

i czy jest sens dawac przedsiewnie superfosfat????

bo jak wiemy fosfor i azot tez zmieniają morfologie korzenia-skupienie włosników w miejscu stężenia fosforu,korzenie nie pojdą w dół,2 rok po oborniku,zawrtość fosforu srednia,Mg i K srednia do niskiej,na jesień zyto hybrydowe pójdzie,ph uregulowane

mariez    0

Czy mieliscie kiedys problem z wilgotnoscia ziarna łubinu tzn czy nie doszlo i trzebabylo je dosuszac po zbiorze? I drugie pytanie ile moze kosztowac skoszenie 1 ha tzn wynajecie kombajnu bo mam nadzieje ze sie nie mylę i łubin kosi się kombajnem zbozowym bez zadnych dodatkowych przystawek itd?

koczas    54

Może trafię, że min.  kolega milanreal  tu zajrzy i mi coś podpowie. Ogólnie kupiłem na łubin wąskolistny dalbor linurex i chcę dać dawkę 1,5 l na hektar. A co gdybym do tego linurexu dodać 1 litr Goltixu? Dałoby to coś, czy szkoda kasy?-przynajmniej to jest pewne, że nie uszkodzi łubinu bo na etykiecie pisało kilka lat temu czarno na białym, że metamiron można dawać na wąskolistny. Ewentualnie najlepszy byłby ten WING-P,  na stronie osadkowskiego polecają na łubin( z tym że nie podano na jaki) nawet boxer ze stompem, jednak najbardziej jestem przekonany do dolewki goltixu-a wy?

milanreal1    290

Goltix w łubinie rejestracje miał nawet jeszcze krótko po wschodach i to w żółtym. Niestety dawka goltixu rzędu 1l może okazać się zbyt słaba. Boxer ze stompem jest często stosowany na zachodzie w mieszankach zbożowo-strączkowych.

koczas    54

Hmmm, w każdym razie też sądzisz, że taka mieszanka 1,5 linurex+1l. goltix nie powinna zaszkodzić w teorii zastosowana łącznie po siewie?? Ziemie nie są tak bardzo zachwaszczone, mam tylko taki pasek 25 arów około co będzie kosmos ale to jakoś dam sobie radę. Dzięki za odpowiedź/odpowiedzi.

milanreal1    290

Zaszkodzić z pewnością nie zaszkodzi. Kiedyś rejestracja była, dziś nie ma, producentowi nie opłacało się jej przedłużać.

Zresztą z tymi rejestracjami to masakra w Polsce, w niektórych roślinach naprawdę za bardzo nie ma wyboru, coś stosować trzeba i jeszcze kare dostać można za to że ktoś dba o pola i zwalcza chwasty czy inne agrofagi...

Janexx    0

czy ktoś się orientuje jakie będą dopłaty bezpośrednie do łubinu na 2015 rok?  I czy to prawda ze w 2014 roku były 1500 zł do ha?

bialy2005    193

Nastepny dopłatowiec :( Nie jest to prawda. Sprawdz sobie na stronie arimr tam sa podane stawki. A w tym roku jak tak dalej pójdzie to bedzie jeszcze mniej a nie wiecej bo sie rzucili wszyscy na łubiny tylko wiekszosc zaliczy zonka koszac 1t  lub wogóle

ziomster    64

Zastanów się czy jest sens kosic;) przy takiej ilości obsianych ha nie liczył bym na dobra cenę w skupie.

masa24    55

to nie koscie i jaki problem?  kazdy ma prawo siac co mu sie podoba, czy ze wzgledu na doplate czy nie. wszystkie czynniki bierze sie pod uwage

no ale przeciez prawdziwi rolnicy tacy jak wy, sieja lubin z zamilowania, gardza doplata haha

damianzbr    988

bialy2005 ale przynajmniej w żniwa cena żyta u żaby skoczy, jak okoliczni zamiast standardowo żytem to łubinem obsieją.

O cenę łubinu to bym się nie martwił, przecież wiadomo że jak nie opryskasz od ziela i od grzyba nie zbierzesz i wątpię by dopłatowcy tak zrobili. Pewnie większość sieje to z zamiarem przytalerzowania, myślą złoty interes bez roboty, tysiąc pińcset darmo mają dawać. A w sierpniu zonk gdy opublikują stawki dopłat i za rok sytuacja się unormuje.

bialy2005    193

moze i tak bedzie bo najac komabajn i zebrac 1 t  to bedzie super biznes :) A ci co sieja od lata nadal beda siac bo maja w tym jakis cel. Ja takze powierzchnie bede utrzymywał podobna jak w latach ubiegłych krowy zjedza :) 

Tomek90    196

Także myślalełem na przyoranie, ale jak piszecie że dopłaty się zmniejszą to ciul wie co robić. 

Nasiona, grzyby nie grzyby, herbicydy, insektycydy to jeszcze można do tyłu wyjść jak ktoś nasiona na sprzedaz i wiedza znikoma. 

kissmy...    57

Pewnie większość sieje to z zamiarem przytalerzowania,

to jeden z niewielu plusów takiego kształtu wsparcia wysokobiałkowych, dopłatowcy będą potrzebowali nasion - bobowatych będzie co najmniej do oporu, Jabłowo kontraktuje łubin po 840zł/t (w styczniu płacili 1000zł/t) i zrobią na tym super interes, a jeszcze lepszy jeśli w żniwa będą im oddawać nasiona po 500zł/t, sam zastanawiam się co zrobić ze zbiorem, na szczęście zdecydowałem się na zeusa, więc jakby co wszystko pójdzie na poplony

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim