Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukasz222    2353

Siałem starym poznaniakiem więc szału nie było, z wyleganiem i antraknozą był problem, toteż eksperymentowałem ;)  Zobaczymy co Nordsten pokaże. To, że sianie takiej samej obsady ale w różnej odległości daje podobne rezultaty dobrze wiem, w przyrodzie nic nie ginie. Ale jest pole do manewru, to staram się je wykorzystać do różnych prób. Narazie jak dla mnie lepiej wygląda zostawienie łubinowi większej ilości miejsca z dwóch stron, niż po trochu z każdej.

roman099    3

a jak ustawić poznaniaka to znaczy jakie parametry do łubinu? mam zamiar posiać na 6 klasie sam piach czy wyrośnie coś ?

Rafik87    14

Widzę że każdy robi tak jak uważa.  chyba zasieję jedna polowe co drugi lejek a druga polowę pola na wszystkie lejki;)

Wiadomość z agroFakt.pl

SipmaZ224    59

I kolego jaki plon miałeś przy takim zastosowaniu?

Ogólnie słaby ponieważ ziemia była mocno kwaśna. Na placach o lepszym PH był bardzo ładny.

Janexx    0

Ogólnie słaby ponieważ ziemia była mocno kwaśna. Na placach o lepszym PH był bardzo ładny

tonę ukosiłeś z hektara? mniej więcej? :-)

SipmaZ224    59

No tak mniej więcej tona z hektara wyszła.

Tak w ogóle to kupię łubin SONET jakby ktoś miał.

Janexx    0

to jeszcze chyba nie najgorzej jak na zakwaszoną ziemię? to polecasz wapnowanie przed zasianiem łubinu?  a możesz podpowiedzieć jakie wapno i w jakiej ilości na ha?

Edytowano przez Janexx

Matey    431

panowie, po jakiej cenie sprzedajecie łubin?

SipmaZ224    59

Narazie po 130zł, potem będzie drożej.

Byłem bardzo zawiedziony odnośnie plonu.

Niby nie zalecają wapnowania pod sam łubin ale ja spróbuje za rok.

Wapno stosuje od dwóch lat (pod pszenżyto), a jest to Kreda Koszelowska. W pierwszym roku był to granulat, efekt bardzo dobry ale i cena bardzo wysoka. W zeszłym roku kupiłem Kredę przesiewaną o grubej frakcji po 80zł. A w następnym roku kupię też przesiewaną ale drobną 100zł/t

Janexx    0

Ogólnie jest gdzie go sprzedać po cenie 130 zł?

Mam kawałek gdzie od lat rosły tylko chwasty było to tylko orane na wiosne i tak sobie leżało więc podejrzewam że ziemia jest mocno zakwaszona i zastanawiam się nad zastosowaniem kredy wczesną wiosną tylko jaka ilość na ha? 400 kg wystarczy czy za mało bądź dużo?

A ogólnie jaki plon łubinu może być przy dobrych wiatrach :)?

Edytowano przez Janexx

szulc    0

Dobry plon to 2 tony ale i miałem po 500kg choroby zachwaszczenie i nie masz plonu. Ja sprzedaje Regenta po 1.50 ale za rok po tym szale łubinowym może być z ceną kiepsko.

20CBR12    51

...żebym to  ja  tak  potrafił  na czuja stwierdzić  jakie  jest  ph.... :huh: nie  lepiej po  prostu zbadać a nie  w  ciemno  sypać  wapno/nawozy?

SipmaZ224    59

Ogólnie jest gdzie go sprzedać po cenie 130 zł?

Mam kawałek gdzie od lat rosły tylko chwasty było to tylko orane na wiosne i tak sobie leżało więc podejrzewam że ziemia jest mocno zakwaszona i zastanawiam się nad zastosowaniem kredy wczesną wiosną tylko jaka ilość na ha? 400 kg wystarczy czy za mało bądź dużo?

A ogólnie jaki plon łubinu może być przy dobrych wiatrach :)?

Daj drugie tyle tej kredy, najlepiej najwcześniej jak się da, potem to wymieszaj z ziemią ale dość płytko i siew.

andrzej1988    102

200 kg smiało siej jak nie wiecej. bedziesz miał duzo zielonej masy dzieki czemu zostawi sporo azotu w glebie

szulc    0

Na poplon 200 kg to minimum jak masz własne nasiona to siej 250 kg chyba że poplon na sztukę (dopłaty) to i 100 kg starczy. Siej jak zboże jak najwcześniej łubin potrzebuje czasu do kiełkowania,napewno nie będziesz pryskał poplonu doglebowo od chwastów to 3 cm wystarczy.

g60dalk    3

W tygodniu dowiadywałem o cenę łubinu słodkiego wąskolistnego w Wodzieradach i mieli tylko Regent C1 2.80 zł/kilo, rok temu było podobnie z tego co pamiętam

sikor86    0

witam. jak to jest z zaprawianiem łubinu? kupiłem kwalifikat mister i jest niezaprawiany. czym należy go zaprawić i jaką norme wysiewu przyjąc. mtn to 113 a zdolność kiełkowania 92%.

roman099    3

witam. jak to jest z zaprawianiem łubinu? kupiłem kwalifikat mister i jest niezaprawiany. czym należy go zaprawić i jaką norme wysiewu przyjąc. mtn to 113 a zdolność kiełkowania 92%.

kolego ile płaciłeś za kg łubinu mister ?

PAN88    3

panowie pytanko wziełem ziemie w dzierżawe nie orana z 10 lat rośnie straszne uschnięte już teraz zielsko i mam pytanie lepiej zaorać to teraz czy w kwietniu lub marcu przed siewem oraz czy pryskać afalonem po wschodowo jak zrozumiałem czy na 21 dni przed zbiorem randapem w dawce 5 l na ha

andrzej1988    102

zapraw Vitavaxem. A przy tej sile kiełkowania i MTN to wychodzi około 123 kg na ha. jakieś małe ma MTN. U mnie Mister miał 134 MTN ale jesli ma taką małą mase ziaren to zaoszczedzisz na nasionach bo mniej wysiejesz

Edytowano przez andrzej1988

szulc    0

W tym rok nawet centrala nasienna chce zarobić na rolniku cena łubinu wąskolistnego 2014 2,20 2015 3,20. Jak chcesz mieć ziarnko zaprawione vitavaxem dopłata 20gr kg.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim