News
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Turbina    9

U nas w gospodarstwie siejemy ok 4-5 ha łubiny i powiem że w ostatnich latach coraz trudniej o dobry plon,a wszystko przez choroby grzybowe jakie atakują te rośliny. Niewątpliwym plusem siania łubinu jest stanowisko a minusem mała wydajność i coraz gorszy zbyt

Wiadomość z agroFakt.pl

Turbina    9

Wymagania glebowe zależne są od odmiany,ale przeważnie ziemie słabsze co nie znaczy że na dobrej nie urośnie.Nawożenie tylko azot i to w niewielkiej ilości. Oprysk zaraz po siewie,na chwasty (Linurex) no i teraz trza będzie zastosować jakiś na choroby grzybowe i to by było wszystko,chyba że jeszcze można przed koszeniem go spalić .

MECHANIZATOR    156

witam

od siebie moge dodac tylko tyle ze siejemy dość spory kawałek łubinów - poza tym prowadzimy doswiadczalnictwo tej rosliny

a jakim konkretnie łubinem jesteś zainteresowany - bo są trzy gatunki (Biały,Żółty, Wąskolistny) i kazdy z nich ma swoje konkretne wymagania

pozdrawiam

^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje

DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Ferdek07    63
witam

od siebie moge dodac tylko tyle ze siejemy dość spory kawałek łubinów - poza tym prowadzimy doswiadczalnictwo tej rosliny

a jakim konkretnie łubinem jesteś zainteresowany - bo są trzy gatunki (Biały,Żółty, Wąskolistny) i kazdy z nich ma swoje konkretne wymagania

pozdrawiam

ojciec 10 lat temu siał po 2 - 4 ha łubinu słodkiego, ale podobno jest jakaś zaraza i nic się nie rodi un s było od 1 do 1,5 t z ha

MECHANIZATOR    156

ta zaraza to "antraknoza" choroba grzybowa którą mozna wyeliminować tylko w sposób zmianowania (4 lata przerwy w uprawie łubinu na danym polu) atakuje ona również groch i podobno soje

Jesli chodzi o kwestie plonów to rzeczywiscie bez rewelacji - 1,2 - 2,3 t/ha plony 2007 :/

^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl

DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/

MECHANIZATOR    156

@MECHANIZATOR- z tego co ja wiem to jest łubin WĄSKOLISTNY I SZEROKOLISTNY

ja znam wąskolistny, biały i żółty (nazwy biorą się od kolorów kwiatów) łubin waskolistny kwitnie najczęsciej na niebiesko ale są tez odmiany kwitnące na różowo, łóbin żółty jak sama nazwa wskazuje kwitnie na zółto zaś biały na biało - tak figurują u nas w uprawie - i tak samo są opisywane na etykietach nasiennych - prowadzimy produkcje materiału siewnego i jestesmy największym w kraju producentem łubinu wąskolistnego

Turbina    9

zgadza sie,ale najpierw dzielimy łubiny według rodzaju (wąskolistny,szerokolistny) a potem dopiero według kwitnięcia.

Ps: a macie łubiny szerokolistne?

MECHANIZATOR    156

no jesli żółty+biały nazywasz szerokolistnym to mamy :)

mamy zarejestrowane nastepujace odmiany (rok rejestracji)

Łubin Wąskolistny

Graf (2004)

Cezar (2003)

Boruta (2002)

Elf (2001)

Mirela (1981)

Wersal (1995)

Baron (2002)

Zeus (2002)

Kalif (2006)

Łubin Biały

Butan (2000)

Boros (2003)

Łubin Żółty

Polo (1997)

Parys (1988)

Lord (2006)

MECHANIZATOR    156

dałem ten link wyżej ale chyba nikt go nie zauważył - tu jest kilka słów na temat uprawy łubinu

no z tego co ja wiem to najkorzystniej wyglada łubin żółty ponieważ jego ziarno zawiera najmniej substancji antyżywieniowych i służy jako dodatek do paszy dla trzody chlewnej

1rajdzik    14

a znacie taką ciekawostkę ?

Podobno ruskie w czasie wojny to jadły prażony łubin... a teraz to dziwne im polskie mięso :angry:

all rights reserved

MECHANIZATOR    156

Kiedyś ludzie z biedy jedli nawet żołędzie wiec pewnie prazony łubin to był rarytas :)

stasiex    23

My siejemy co dwa lata około 5 ha łubinu wąskolistnego (ziemia 5 klasa) to najlepszy plon jaki dotąd mieliśmy to 2,5 t/ha

klusek    2

mój sąsiad kiedys zasiał 3 hektary łubinu i wymłócili pasek bizonem bługości 7 metrów i sie kombajn zepsuł to facet sie zwinął i kombajn wyczyscił a potem łubin musieli ztalerzować bo nie miał kto wymłócic to był przykry widok :P

"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

czesio200    1696

mój sąsiad kiedys zasiał 3 hektary łubinu i wymłócili pasek bizonem bługości 7 metrów i sie kombajn zepsuł to facet sie zwinął i kombajn wyczyscił a potem łubin musieli ztalerzować bo nie miał kto wymłócic to był przykry widok ;)

[/quote

bo trzeba go opryskać i etedy zaraz po żniwach można go kosić

czesio200

klusek    2

do mnie nie mieć pretensji to do sąsiada.Aż zal było tak jak sie z ogródka spojrzało to taki ładny widok był ten łubin ale poszło w ziemie

"... bo do ciągnika trzeba mieć zamiłowanie..."

kamieniak89    27

My w tamtym roku posialiśmy kwalifikowany łubin wąskolistny GRAF, ale wszystko wpieprzyły jakieś robaczki i zostało zielsko więc skosiłem go talerzówką :rolleyes: , na innym polu mieliśmy mieszankę łubinu z grochem i został sam groch, peluszki też nie ruszają. Corocznie siejemy strączkowe, ale ten szkodnik pierwszy raz się pojawił i dlatego nasza puźna reakcja nic nie pomogła, a zwalcza się go zwykłym karate :rolleyes:

Nareszcie mam nowy aparat :)

Moje filmiki na YT http://pl.youtube.com/user/michalh89

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim
    • Przez emilko
      Wiele osób narzekało, że dopłata do strączkowych w 2015 okazała się taka mała w porównaniu do założeń. 
      Z obserwacji w mojej gminie mogę wnioskować, że w 2016 będzie jeszcze mniejsza, ponieważ  w 2016 strączkowych zasianych jest jeszcze więcej ( przynajmniej na moim terenie).
      Jak jest u was, rzucili się wszyscy strączki?

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.