Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

g60dalk    3

Zasiałem łubin na poplon, czy na tym samym polu mogę zasiać wiosną łubin na nasiona, może to mieć negatywny wpływ na jego wiosenną wegetację???

ahten    9

Widzisz, brak wiedzy zrobił swoje. A mógłbyś mi powiedzieć jak rozróżnić łubin biały od żołtego. Różni się kolorem nasion ? Może głupie pytanie, ale po prostu nie wiem.

Akurat kolorem nasion cięzko sie kierować. Akurat większość łubinów wąskolistnych ma koloro mocno kremowy z brazowymi kropeczkami a mój był cały biały.

Na tej stronie masz podane podstawowe zasady uprawy oraz odmiany łubinów.

Rozróżnia sie je głównie kolorem kwitnienia: biały kwitnie na biało, zółty-żółto, wąskolistny na niebiesko, niebiesko-biało

http://www.hrsmolice...p=lubin_02&l=pl

Edytowano przez ahten

Wiadomość z agroFakt.pl

Michal673    3

ahten Dzięki Wielkie za pomoc :)

A jakie proponujecie nawożenie łubinu przedsiewnie ? Nie zależy mi na niewiadomo jakiej ilość ton z hektara.

Pozdrawiam

ahten    9

Zależy na jaką klase ziemi. Lubin lubi jak jest sporo wody/deszczu. A do rośnięcia potrzebne jest mu z nawozów jedynie PK, azot sam pobiera z powietrza. Najlepiej zaprawić przedsiewnie oraz zaszczepic nitraginą. Przedwschodowo poprsykac afalonem, żeby dobrze wystartował.. I zależnie od odmiany pryskać przeciwko antraknozie. (jeśli zacznie porażać to dużo sie nie zbierze). A i uważać na sarny, lubią słodki łubin:>

tomow    0

Ja zasiałem w tym roku łubin na dwóch polach, dobrej V klasie oczyszczonej z chwastów (około 25a) i polu na którym przed kilkoma laty była łąka, też piąta klasa, ale zachwaszczona (60a). W pierwszym przypadku zebrałem około 600 kg ładnych suchych nasion bez chwastów, a w drugim przypadku było to około 700 kg zbioru, ale w dużej części wymieszanego z chwastami. Pola nie były nawożone i pryskane, bo mial to być typowy zielony nawóz. Rok jednak sprzyjał i ostatecznie skosiłem uprawę. Zebrałem nasiona większe niż wsiałem. Widać jak ważne jest stanowisko pod łubin, bo plon był zależny tylko i wyłącznie od tego (żadnych nawozów i oprysków). Teraz chcę na tym posiać pszenżyto. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

ahten    9

Ja zamierzam po łubinie też siac pszenżyto ozime Klasa 5 i troche 4. Barbarian tydzień temu poszedł (zamiennik round*pu), teraz za 2 tygodnie orka, 2 tygodnie poźniej rozsiewaczem PK (azotu powinno być sporo z łodyg i korzeni) zabronować i siew. Pewnie borowik albo fredro. A jak zamierzacie to przygotować?

Michal673    3

Czy 50kg soli potasowej+50kg superfosfatu+50kg saletrzaku przedsiewnie to dobry pomysł ? A może jednak sypnąć 100 kg Amofoski 4-16-18 ? Dawka na 1ha.

Mam też jedno pytanko. Pole mam dość mocno zaperzone i chciałem opryskać je zamienikiem ,,randapu". Lepiej będzie orać dwa-trzy tygodnie po opryskaniu czy może na wiosnę zaorać ?

gwozd    101

Zaorz jesienią, na wiosnę przesuszysz i wschody będą słabe, nierówne. Daj po 100kg soli i 100kg superfosfatu, jeżeli łubin tego nie wykorzysta to będzie pod roślinę następczą, PK nie przepadnie . Saletrzak tylko jeżeli stanowisko jest bardzo słabe

Perz możesz też zwalczyć w ostateczności pryskając łubin na jednoliścienne w odpowiedniej dawce

Qaskar    0

Wiecie może kto w łódzkim skupuje łubin? Jakieś kontakty trzeba pisać? Okolice powiatu Pabianice

Wujek tutaj sprzedawał

http://www.kampolrusiec.pl/skup.html

Michal673

Z tego co pamiętam z zeszłego roku, to tak późna jesień wczesna zima, (listopad, grudzień) czyli wtedy gdy już nawóz nie jest potrzebny, tak jest przynajmniej w moim regionie.

A teraz pytanie ode mnie. Czy jak zasieje łubin na takiej trochę glinie, czyli jak spadnie dobry deszcz to jest bardzo mokro, a jak jest sucho to wody się tam nie znajdzie ani kropli, to będzie coś z tego chociaż żeby był zielony nawóz, stanowisko jest bardzo słabe zasobnośc PK bardzo niska, a magnez wysoka, nie wiem jakim cudem xD

Edytowano przez Qaskar

Brounter    18

W tamtym roku najtaniej udało się kupić nawozy pod koniec listopada, ogólnie okres zimowy sprzyja zakupom bo dla firm wytwarzających nawozy jest to "martwy okres" w porównaniu z rozpoczęciem sezonu wiosennego

g60dalk    3

Wiecie może kto w łódzkim skupuje łubin? Jakieś kontakty trzeba pisać? Okolice powiatu Pabianice

Ja co roku łubin sprzedaję na Tablicy teraz OLX z tym że nie mam jakiejś dużej ilości co roku około 2-4 ton. Najlepiej idzie tuż po żniwach lub wiosną :)

Michal673    3

A teraz pytanie ode mnie. Czy jak zasieje łubin na takiej trochę glinie, czyli jak spadnie dobry deszcz to jest bardzo mokro, a jak jest sucho to wody się tam nie znajdzie ani kropli, to będzie coś z tego chociaż żeby był zielony nawóz, stanowisko jest bardzo słabe zasobnośc PK bardzo niska, a magnez wysoka, nie wiem jakim cudem xD

Słuchaj, u mnie było tak, że przez tydzień albo dwa nie było wgl. deszczu i łubin to wytrzymał. A u mnie jest V i VI klasa. A jaką masz klasę ziemi ?

Matey    427

Akurat kolorem nasion cięzko sie kierować. Akurat większość łubinów wąskolistnych ma koloro mocno kremowy z brazowymi kropeczkami a mój był cały biały.

Na tej stronie masz podane podstawowe zasady uprawy oraz odmiany łubinów.

Rozróżnia sie je głównie kolorem kwitnienia: biały kwitnie na biało, zółty-żółto, wąskolistny na niebiesko, niebiesko-biało

http://www.hrsmolice...p=lubin_02&l=pl

wąskolistny kwitnie też na biało, bodajże Zeus

Ja zasiałem w tym roku łubin na dwóch polach, dobrej V klasie oczyszczonej z chwastów (około 25a) i polu na którym przed kilkoma laty była łąka, też piąta klasa, ale zachwaszczona (60a). W pierwszym przypadku zebrałem około 600 kg ładnych suchych nasion bez chwastów, a w drugim przypadku było to około 700 kg zbioru, ale w dużej części wymieszanego z chwastami. Pola nie były nawożone i pryskane, bo mial to być typowy zielony nawóz. Rok jednak sprzyjał i ostatecznie skosiłem uprawę. Zebrałem nasiona większe niż wsiałem. Widać jak ważne jest stanowisko pod łubin, bo plon był zależny tylko i wyłącznie od tego (żadnych nawozów i oprysków). Teraz chcę na tym posiać pszenżyto. Ktoś ma jakieś doświadczenia?

No bierzesz i siejesz pszenżyto :) Ja po łubinie w tym roku w pszenżycie miałem strasznego mączniaka, nie wiem czy to wina stanowiska (raczej wątpie) odmiany (leontino) czy pogody, a może wszystkiego do kupy

Qaskar    0

Słuchaj, u mnie było tak, że przez tydzień albo dwa nie było wgl. deszczu i łubin to wytrzymał. A u mnie jest V i VI klasa. A jaką masz klasę ziemi ?

Kwestie suszy mamy za sobą ale czy jeśli deszcz spadnie i będzie lekkie bagno czy to wytrzyma ? Nie wiem jak sprawdzić klasę ziemi ale tam na pewno lepszej niż 5 nie ma

BENNY82    34

dzisiaj sprzedałem łubin po 924 zł brutto. uważam że to dobra cena. a wy po ile sprzedajecie?

Niki20    6

wąskolistny kwitnie też na biało, bodajże Zeus

Potwierdzam. Miałem Zeusa i kwiaty były koloru białego...

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Zbyt zależy od posiadanej ilości i samego odbiorcy, parę dni temu miałem możliwość sprzedania ale w ilościach całosamochodowych, na eksport Proponowana cena to 950 netto, o ile dobrze zapamiętałem.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się