Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
adam64    1
Napisano (edytowany)

Ja stosuje FSILADE FORTE wdawce 1l/h gdy łubin ma ok. 8cm

Edytowano przez Matey

robertox    0
Napisano (edytowany)

Dzięki im więcej wypowiedzi w tym temacie tym lepiej , coś może się dobierze , praktyków trzeba i powinno się słuchać , Prawdą jest to ze jak coś jest dobre i sprawdzone to w naszym pięknym kraju trzeba to zmienić na takie samo tylko dwa razy droższe zasłyszane opinie) chłopy teraz na kasie śpią dotacje mają to wypielić ich z tej kasiurki trzeba ) Tyczy się to wszystkiego nazwę to tak na maszynach ich jakości , częściach zamiennych skończywszy na środkach produkcji . Firma nie zapłaci nie uzyska certyfikatu , w sklepie nikt ci nie doradzi będzie się starać wcisnąć ci coś za większą kasę kup dwa zamiast jednego cóż z tego ze drugiego pójdzie ci dwie setki ale stówka zostanie ale w innym portfelu. Dla tego między innymi napisałem tą prośbę . Mam tylko nadzieję ze są tu ludzie w podobnej sytuacji jak ja

Edytowano przez Matey
pisz bardziej na temat

gwozd    101

Łubin to taka roślina gdzie zainwestowane pieniądze nie koniecznie zwrócą się w większym plonie. Wiadomo że bez nawożenia to nawet łubin nie urośnie a jeżeli dostał PK i nie urósł to zostawił PK roślinom następczym. To bardzo dobra roślina do doprowadzenia pola do porządku. Są problemy z odchwaszaczaniem ale najbardziej uciążliwe chwasty takie jak np perz łatwo można zwalczyć. Bardzo trudno też znaleźć ŚOR zarejestrowane do tej uprawy. Należy szukać po starych etykietach i po substancjach czynnych.

Może stare posty jednak nie są tak nieaktualne

Wiadomość z agroFakt.pl

proxy8441    72

na jednoliścienne w tym perz można stosowac wszystkie środki wymienione już w przeciagu paru stron a mianowicie: Supero, Targa, Fusilade Forte, Agil i wiele innych których nie sposób sobie przypomnieć. A jeśli chodzi o stosowanie to ja zawsze kalkuluję co sie bardziej opłaca bo nie zawsze zastosowanie Targi w ilościach na perz i np Agilu w tych samych il zalecanych na perz jest równe cenowo a skuteczność każdy środek ma wg podobną jak nie taką samą. Pozdrawiam.

vilar    0

witam panowie;

po afalonie mam doz duze zapyrzenie czy mozna stosowac sirodki powschodowo jak tak to jakie?

pozdrtawiam

ups sory bo cos mi przegladarka pkazała tylk 4 strony tego forum a tu az 97 po napisaniu tego postu mi wyskoczyło i sie doczytałem sory niebyło tematu...

robertox    0

na jednoliścienne w tym perz można stosowac wszystkie środki wymienione już w przeciagu paru stron a mianowicie: Supero, Targa, Fusilade Forte, Agil i wiele innych których nie sposób sobie przypomnieć. A jeśli chodzi o stosowanie to ja zawsze kalkuluję co sie bardziej opłaca bo nie zawsze zastosowanie Targi w ilościach na perz i np Agilu w tych samych il zalecanych na perz jest równe cenowo a skuteczność każdy środek ma wg podobną jak nie taką samą. Pozdrawiam.

Zupełnie się z tobą zgadzam sęk w tym by było jak naj taniej a skuteczność sami wiecie u jednego taka u drugiego tak Forum według mnie jest po to by nie robiono nas w bambuko wiadomo ktoś kto uprawia coś od lat ma sprawdzone metody w mojej rodzinie uprawiało się tą roślinę nie wymagała oprysku ale czasy się zmieniły środki też . Ja zajdę do sklepu wypielą podzwonię po znajomych powiedzą a w co tyś się chłopcze wchrzanił dokładnie tak jak tu . Czytacie posty i wiecie wypróbowane środki można zrobić próbę ja tak to wykombinowałem ale zawsze za tym idzie kasa kupię i co zupy z tego żona nagotuje . Po przeczytaniu waszych opinii ja wybrałem Fusilade Forte, nie muszę się spieszyć z opryskiem i domieszka opisywanego nawozu przypasi co mi z tego wyjdzie zobaczę na pewno napiszę . Uda się będę wdzięczny wam czego nie omieszkam stwierdzić nie uda się zaorze będę miał stanowisko pod coś , milionerem nie zostanę jeśli będę miał materiał na poplon ok jeśli nie zapytam kto ma łubin w dobrej cenie :):) lub coś alternatywnego . Jeśli ktoś ma inne racje uszanuję ale ludziska nie dajmy się robić w bambuko sprzedawcom koncernom to my jesteśmy ich klijętami nie dajmy się wpasować w realia chłopa w urzędzie międlącego czapkę w dłoniach. Chciałbym doczekać chwili kiedy wchodzę do sklepu agro pytam o środek na perz a pani nie będzie mi ściemniała ze ma złote coś za naprawdę niską cenę 500plz bo ja jej powiem chcę to i to bo jest sprawdzone jeśli równych mi będzie więcej to przestaną żonglować cenami koncesjami jak im zostanie na półkach środek za bug wie ile to zabulą za utylizację i wiele innych szanujmy ich a niech oni nas poszanują w końcu to nasze pieniądze nasza ciężka praca . Nie mówię tu o sobie bo jestem z tych maluczkich ale panowie oddajecie sporą kasę na środki nie zawsze skuteczne i co ktoś drugi się nacina na to samo wymiana doświadczeń rzetelna rozumiem ludzi którzy nie dadzą rady przebrnąć przez sto stron tekstu jest sezon na opryski piszmy o tym , nawożenia piszmy o tym zbiorów chwalmy się o tym mówię nie psikajmy się na wzajem bo to do niczego nas nie doprowadzi . Sory ale czytając temat do takich wniosków doszedłem i się z wami tym dzielę

zbyniu13    0

Witam, mam na 10 hektarach zasiane żyto w tym roku - słabe ziemie 5 klasa. Rok wcześniej był łubin i widze że żytko w miarę rośnie. W tym roku zamierzam też siać łubin zebraniu żyta. Piszcie czy ściernisko talerzujecie prze oraniem?, kiedy siejecie łubin?, jaki?, jakie opryski? i wszystko z tym związane, czekam na porady.

Krono    0

Mam pytanie jeśli łubin wąskolistny ma od 3 do 5 liści można jeszcze prysnąć goltixem.

Do kiedy można pryskać goltixem?

Muszek    0

Czy orientujecie się może czy można w łubinie stosować Leopard Extra 05EC na zwalczanie perzu i w jakiej dawce ? Bo nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji.

Napisano (edytowany)

Witam, mam na 10 hektarach zasiane żyto w tym roku - słabe ziemie 5 klasa. Rok wcześniej był łubin i widze że żytko w miarę rośnie. W tym roku zamierzam też siać łubin zebraniu żyta. Piszcie czy ściernisko talerzujecie prze oraniem?, kiedy siejecie łubin?, jaki?, jakie opryski? i wszystko z tym związane, czekam na porady.

Przeczytaj całe forum odnosnie łubinu dużo się dowiesz wtedy zapytaj jak coś będzie nie jasne to samo radzę wszystkim nowym kolegą, ale podejrzewam że to walka z wiatrakami :)

Edytowano przez rolniczek098

rafal12    1
Napisano (edytowany)

co może dolegać temu łubinowi ? czy to szara plamistość liści ? czy coś innego ? czy trzeba to pryskać jeśli tak to czym ? z góry dzięki za pomoc

t0o4.jpg

a i jeszcze jedno czy wasze łubiny też mają nadgryzione listki ?

Edytowano przez rafal12

damianzbr    972

Tak mają nadgryzione listki. A łubin słodki wąskolistny u mnie wygląda identycznie jak twój i to za równo w tym roku jak i poprzednim. Więc myślę że nic mu nie dolega tylko naturalnie te liście mają takie zabarwienie. Ale lepiej by było gdyby ktoś bardziej doświadczony ode mnie to potwierdził.

rafal12    1

dzięki za odpowiedź pytam ponieważ mam słodki i gorzki i tylko słodki tak wygląda .mam rozumieć że te małe nadgryzienia nie przyniosą obniżki plonu ? czy pryskać to jakimś srodkiem owadobójczym ?

BENNY82    34

Witam. od kilku tygodni szukam legato 500 sc. bo chce nim prysną c na 2liscienne łubin wąskolistny ale nigdzie nie ma. jezeli ktoś ma namiary na sklep internetowy gdzie aktualnie jest dostępny prosze o wiadomośc. od swojego hurtownika który szukał go dla mnie powiedział że stosuje sie chwastox ten najtanszy w ilosci 1 litr na 1 ha. ale o tym nie słyszałem czy ktoś praktykował? prosze o opinie.

damianzbr    972

rafal12 w połowie maja będę pryskał łubin od antraknozy i wtedy podejmę decyzję czy nasilenie robali jest tak duże aby konieczna była ochrona przed robalami. Jednak do tej pory nigdy jej nie stosowałem. Te nadgryzienia są najbardziej nasilone przy miedzach i obrzeżach pól.

g60dalk    3

u mnie w gorzkim karo też są nadgryzienia ale na razie nic nie działam poczekam jak to się dalej rozwinie

damianzbr    972

Stosował ktoś z was np. Goltix 700 SC (metamitron) w łubinie wąskolistnym na dwuliścienne? Dzisiaj gdzieniegdzie pojechałem leopardem bo miałem duże nasilenie zbóż ozimych które były przedplonem (uprawa łubinu w systemie bezorkowym) i zauważyłem że rośnie mi od groma ziela dwuliściennego. Większość w fazie siewek choć takie jak chaber bławatek wyrosły już na całkiem niezłe okazy. Stąd to moje pytanie. Widzę że wcześniej któryś kolega o to samo pytał lecz odpowiedź nie padła.

Jeśli ktoś coś wie na ten temat, proszę uchylić rąbka tajemnicy. Do jakiej fazy łubinu i w jakich ilościach nie zaszkodzi metamitron o ile nie zaszkodzi.

eryk94    18

agrofotowicze mam pytanie jakie jest nawożenie łubinu wąskolistnego bo uprawiam go 1 raz ? co i ile dać na 1ha ?

damianzbr    972

metamitron 2-3 liści chwastu czy łubinu? Bo wczoraj na innej str. www czytałem że niby do 2 - 3 liści chwasta tylko teraz nie mogę znaleźć tej str.

W każdym bądź razie łubin ma 3-5 liści, chwasty w formie siewek wywaliło je po ostatnich opadach deszczu i słońcu. A dzisiaj zakupiłem 1l goltix 700SC i wypryskałem 0,5l / 0,5ha. Do poniedziałku będę obserwował jeśli łubin nie padnie jadę dalej.

Jak szybko chwasty powinny odczuć działanie środka i kiedy będą pierwsze objawy?

proxy8441    72

agrofotowicze mam pytanie jakie jest nawożenie łubinu wąskolistnego bo uprawiam go 1 raz ? co i ile dać na 1ha ?

to pogłównie planujesz dać? juz powinieneś pod korzeń dac PK i na tym koniec chyba że coś dolistnego jeszcze.

afalon przepuścił mi marune bezwonną nie wiem czy ją da radę jeszcze czymś zwalczyć czymś tanim? Jak nie to ją zostawiam bedzie ostra konkurencja ale cóż.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się