Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

lamar    0

Witam

Posiałem łubin wąskolistny gorzki, który ma w tej chwili 6-8 liści. Chcę zastosować oprysk na chwasty Metafol 700SC z substancją aktywną metanitron.

Boję się, czy nie jest to za późno, bo wg. instrukcji można go stosować w fazie 2-3 liści.

Może ktoś stosował ten środek i wie jak zadziała? Jakieś doświadczenia ktoś miał z tym środkiem?

Wiadomość z agroFakt.pl

rafal12    1

ponawiam pytanie mogę zastosować Supero 05 EC w łubinie ?

według mnie możesz śmiało tym pryskać ,ja będe pryskał Leopard 05 EC 3l na ha .Supero , Leopard , Elegant , Labrador to ta sama substancja aktywna co dużo droższa Targa 05EC

ogar118    62

Proxy a ty nie masz 6 liści (3 par)? siałem w ten sam dzień co ty chyba i mój już ma tyle...

gwozd    101

Już kilka razy pryskałem łubin wąskolistny herbicydem supero 05 ec. Ta sama substancja co w tardze, doskonale radzi sobie z owsikiem i samosiewami zbóż. W ostatnim sezonie pryskałem dawką 1,1l/ha na wyrośnięte chwasty jak łubin zaczynał kwitnąć i wyszło dobrze, chociaż nie polecam tak późnego odchwaszczania. Moim zdaniem najlepszy moment to jak łubin ma 8-10liści. Do oprysku dodałem 5% siarczan magnezu siedmiowodny. Nigdy nie zwalczałem supero perzu.

ogar118    62

U mnie w łubinie zauważyłem obumieranie roślin kiedy wykopałem kilka zobaczyłem nadgryzione szyjki korzeniowe oraz wyjedzone łodygi w jednym przypadku znalazłem w środku drutowca ok 1 cm długości. Macie coś takiego u siebie? Czym to pryskać, jakimś systemikiem? Zastanawiam się nad środkiem danadim...

damianbor    8

Ja na perz pryskałem supero 1l/ha i po tygodniu poprawka ta sama dawka. Zwalczyć go nie zwalczyło całkowicie ale znacznie zredukowało. Także efekt był zadowalający.

robertox    0

Witam ! Mam pytanie w temacie uprawy łubinu , posiałem łubin słodki , nasiona kupiłem od rolnika słabej jakości ale wschody są ziemia vI piaski Nie zrobiłem oprysku [przed siewem za mało miałem czasu walczyłem tam z samosiewami lasu bo opisywany kawałek nie był uprawiany od 7l Teraz razem z łubinem powschodził mi pięknie perz tu przeczytałem ze najlepszy do zwalczania tego dziadostwa będzie perenal 104ec . Mam kłopot bo u siebie tego środka nie mogę dostać pytałem znajomych nie stosowali nawet nie wiem czy w tym roku jest dopuszczony do sprzedaży Do oprysku na zielsko chcę dołączyć nawóz Insol 6 by trochę wzmocnić łubin . Jak możecie poradźcie coś na ten perz bo chciałbym zebrać trochę nasion dla siebie

Rolnik1973    1247

leopard jest na perz, ale jak go bierze to niewiem bo niemam perzu tylko chwastnica w dole pola.

seba07101    0

Witam ! Mam pytanie w temacie uprawy łubinu , posiałem łubin słodki , nasiona kupiłem od rolnika słabej jakości ale wschody są ziemia vI piaski Nie zrobiłem oprysku [przed siewem za mało miałem czasu walczyłem tam z samosiewami lasu bo opisywany kawałek nie był uprawiany od 7l Teraz razem z łubinem powschodził mi pięknie perz tu przeczytałem ze najlepszy do zwalczania tego dziadostwa będzie perenal 104ec . Mam kłopot bo u siebie tego środka nie mogę dostać pytałem znajomych nie stosowali nawet nie wiem czy w tym roku jest dopuszczony do sprzedaży Do oprysku na zielsko chcę dołączyć nawóz Insol 6 by trochę wzmocnić łubin . Jak możecie poradźcie coś na ten perz bo chciałbym zebrać trochę nasion dla siebie

jak nie dałes oprysku po siewie ani nawozu przed siewem i nasiona są słabej jakośći to sie tylko bedzie nadawac do zaorania szkoda zebyś dalej wydawał kase bo i tak cudów nie bedzie :) ale rób jak chcesz

gwozd    101

Przy obecnej temperaturze to insektycyd fosforoorganiczny może słabo podziałać. Może actara, mospilan, albo lepiej proteus gdzie są dwie substancje aktywne będą lepszym rozwiązaniem ale pewnie i droższym.

Na etykiecie supero jest perz w dawce 3l/ha

proxy8441    72

opryskałem przedwczoraj Superem 1l/ha, no własnie przecież mogłeś dać 3l/ha w jednym zabiegu i perz powinien klęknąć na amen.

no licząc wszystkie liście to 3 pary napewno będą. Jeszcze placowo planuję zwalczyć perz.

Matey    427

jak nie dałes oprysku po siewie ani nawozu przed siewem i nasiona są słabej jakośći to sie tylko bedzie nadawac do zaorania szkoda zebyś dalej wydawał kase bo i tak cudów nie bedzie :) ale rób jak chcesz

z tym nawozem to nie sciemniaj bo przy dobrym wietrze nakosi 2,5t z hektara

seba07101    0

no przy dobrym wietrze moze i tak jeśli uda mu sie jeszcze chwasty zwalczyć :) Powodzeńia !

g60dalk    3

Ile stopni przymrozku wytrzyma łubin- jest w fazie 4 par liści a 5ta para się rozwija?

center    8

WItam, jestem amatorem w tej uprawie ktoś mi może napisać jakie zabiegi ochrony roślin muszę wykonać w łubinie ? i kiedy na co ? jakieś dokarmianie dolistne? Na dzeń dzisiejszy mam tylko posiany:D

seba07101    0

Ile stopni przymrozku wytrzyma łubin- jest w fazie 4 par liści a 5ta para się rozwija?

do -4 , spokojnie wytrzyma jak ma 4 pary to juz mu sie raczej nic nie stanie najgorzej jest jak wychodzi z ziemi.

g60dalk    3

Martwi mnie noc z poniedziałku na wtorek prognozują przymrozek w centrum nawet do -6 ale może się nie sprawdzi ta prognoza

Matey    427

WItam, jestem amatorem w tej uprawie ktoś mi może napisać jakie zabiegi ochrony roślin muszę wykonać w łubinie ? i kiedy na co ? jakieś dokarmianie dolistne? Na dzeń dzisiejszy mam tylko posiany:D

masz prawie sto stron tematu, przeczytaj całość i już większość na temat łubinu będziesz wiedział

robertox    0

Witam ! Dzięki śliczne za podpowiedzi na pewno wypróbuje . Nie był bym sobą gdybym wszystkim nie wyjaśnił . Panowie i panie ok nie spodziewam się cudów w plonie bo tak do tego nie podchodzę ,dla mnie najważniejsze jest to ze przewalczyłem odłóg i coś tam rośnie z czasem będę miał stanowisko pod inne uprawy . Logika moja jest bardzo prosta jak mam coś tam zostawić i niech rosną sobie tam samosiewy z których ani drewna ani niczego nie ma to popracuję a w przyszłości może coś z tego będzie i tyle . Aspekt finansowy OK , dodam tu ze robię to wszystko bez gronia dopłat jakich kol wiek na razie ale to inna bajka . Te kawałki ziemi dostałem w listopadzie ubiegłego roku na początku nie miałem nawet czym tego ruszyć maszyny popsute na czele z ciągnikiem . Wszystkim tym którzy się śmieją polecam takie robótki jak się jedzie w pole a nie koniecznie wraca o własnych siłach mówię tu o ciągniku co by zrobili ? Najfajniej jest wtedy gdy ktoś ci coś mądrego doradzi i za to wszystkim dzięki z krytyką i uśmieszkami przynajmniej ja ją przyjmuję z pokorą ale do końca się nie godzę każdy ma inną sytuacje . Panowie sami wiecie że ten kawałek chleba to prócz pracy zawiera ryzyko bo pogoda przymrozki i wiele innych spraw i co BUBA . Jak ja to przyoram ok nie stracę wiele kwalifikatu nie posiałem nie oddałem kasy na zaprawy nawozy w starcie itp ale jak pogoda spłata figla czempionom to ciekawe z jaka miną będzie podpinał pługi do ciągnika . Przeczytałem posty wszystkie 97 stron nie pisałem wiele zapytałem i myślę ze dostałem rzetelną odpowiedź za którą jeszcze raz dziękuję czempionom życzę bajecznych plonów 10t/z h i pozdrawiam . JESLI MASZ WIEDZĘ I CHCESZ SIĘ NIĄ DZIELIĆ TO TO ZRÓB !

Czy w łubinie wąskolistnym mogę zastosować mieszankę herbicydową z grammicydu (Targa i generyki) i diflufenikanu (Legato) ? Zastosowany na chwasty dwuliścienne Afalon przedwschodowo działa słabo z uwagi na uproszczenia uprawowe. O wypowiedzi proszę jedynie osoby które praktykowały tą akurat mieszaninę zbiornikową, i mają doświadczenie.

Egzo    1
Napisano (edytowany)

robertox posiałem łubin tak samo jak ty na ugorze i po oprysku Afalnem jest naprawde czysto (a pryskałem w deszcz, następnego dnia dość mocno popadało) Teraz też szukam jakiegoś oprysku na perz bo jest go miejscami sporo, ale jeśli weźmie go jak afalon inne chwasty to spoko :)

Więc tak jak kolega chciałbym żebyście koledzy pomogli wybrać jakiś skuteczny środek na perz. Ciężko bazować na starych postach bo w naszym pięknym kraju wszystko sie co roku zmienia i niektórych środków nie można juz dostac (np perenal ojciec twiedzi że bardzo skuteczny) Myślałem nad Agilem w dawce 1,2l/ha lub tak jak radzicie Supero 3l/ha cena bedzie podobna tylko co lepsze ? Z góry dzieki za odpowiedzi :)

proxy8441 jak byś sie mógł wypowiedzieć bo masz spore doświadczenie w uprawie tej rośliny i czym planujesz pryskać na perz?

Edytowano przez Marcin91
post napisany pogrubioną czcionką

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się