Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BENNY82    34

mam pytanie czym zaprawic łubin wąskolistny funabent kinto duo czy promis? te mam dostepne. prosze o odpowiedz.

coolman111    54

W tym tygodniu chcę zasiać, tylko czekam na lepszą pogodę bo aktualnie od soboty deszczowo, pod koniec tygodnia ma być ładna pogoda. Rok temu w moim regionie zima długo trzymała i łubin siałem dopiero 12 kwietnia i na IVb/V klasie ziemi z 1,9ha miałem trochę ponad 5 ton.

Wiadomość z agroFakt.pl

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

W zeszłym roku stosowałem Goltix i nie zaobserwowałem żadnych skutków ubocznych na łubinie słodkim. Na uwrociach były zakładki i nic nie popaliło, różna też była faza wzrostu, bo nierówno wschody miałem, to też nie odbiło się jakoś negatywnie na wigorze czy plonowaniu.

tutaj opis z opakowania do zwalczania chwastów jednorocznych, np.: chwastnicy jednostronnej, miotły zbożowej, owsa głuchego oraz samosiewów zbóż – stosować środek od fazy 2 liści do fazy krzewienia Zalecana dawka: 0,5-0,75 l/ha (samosiewy zbóż), 0,75-1 l/ha (pozostałe gatunki). cena w granicy 120zł za litr

proxy8441    72

A co na zboża, perz, ostrożeń, rdest, przytulina czepna w łubinie stosujecie?

Fusilade, Agil, Targa coś wybierz co najtaniej Cię wyjdzie.

Myśle że końcem tygodnia łubin bedzie na wierzchu, zobaczymy ale to tak przy optymistycznych prognozach.

coolman to Ci bardzo ładnie plonował a jaki łubin?

Edytowano przez proxy8441

coolman111    54

Dzięki, sam byłem zaskoczony, odmiana Zeus. Dobrze, że potem była deszczowa wiosna i nawet na piachu utrzymał optymalną obsadę i nic nie wypadło. Deszcz robi swoje, bo rok wcześniej miałem tą samą odmianę, pole klasowo podobne, ale opadów już mniej i plon też mniejszy, w granicach 2,1-2,2t/ha.

michal2662    0

Witam w tym roku zlikwidowałem trawe , czy moge zasiać na tym stanowisku łubin wąskolistny kfitnie na niebiesko dzięki za odp

BENNY82    34

jeżeli ta trawa była tam przez wiele lat to szkoda takiego stanowiska na łubin .

rafto    29

U mnie sonet już na wierzchu a mister dopiero puścił korzonki w ziemi :o , siew tego samego dnia 14.03

szeik812    25

ja mistera zasieję w sobotę... tylko mam pytanie bo zostało mi zaprawy po jęczmieniu kinto duo i nie wiem czy mogę wykorzystać ją do tego mistera? Dodam że łubin z Centrali nie zaprawiony i napewno będę zaprawiał go nitraginą którą do niego dostałem... można polączyć kinto duo i nitraginę?? pomocy ;)

gm18    0

Czy zaprawę można zmieszać z nitragina?? i zaprawić to razem w betoniarce czy robić to oddzielnie?

szeik812    25

raczej oddzielnie ale niech ktoś inny się wypowie... ;) nie wiem czy mogę kinto duo zastosować w łubinie żółtym a do innej zaprawy raczej nie mam dostępu :/

Edytowano przez szeik812

g60dalk    3

raczej oddzielnie ale niech ktoś inny się wypowie... ;) nie wiem czy mogę kinto duo zastosować w łubinie żółtym a do innej zaprawy raczej nie mam dostępu :/

U mnie na opakowaniu Nitraginy pisało że można zaprawiać razem- ale tuż przed siewem. Osobiście najpierw zaprawiłem a przed siewem pokropiłem nitraginą

Matey    427

i jak przechowujesz nasiona do siewu przez ten tydzień? nitraginą powinno zaprawiać się tuż przed siewem przecież

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Co do nitraginy to proponuję przeczytać instrukcję stosowania :

Zaprawianie roślin motylkowych Nitraginą można przeprowadzić na mokro (zwilżając nasiona przygotowaną zawiesiną preparatu) lub na sucho stosując 1,5 - 2 porcji Nitraginy na materiał siewny przeznaczony na 1ha. Zaprawianie nasion można przeprowadzić ręcznie przez dokładne kilkakrotne mieszanie lub w zaprawiarkach mechanicznych.

Zaprawiony materiał siewny chronić przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego

Możliwe jest jednoczesne zaprawianie z chemicznymi środkami ochrony roślin o ile wysiew dokonany będzie bezpośrednio po zabiegu.

Stosowanie zabiegów ochrony roślin w trakcie wegetacji jest nieograniczone.

szeik812    25

dzięki ;) a co powiecie na to kinto duo na łubin... zaprawiać czy odpuścić bo już sam nie wiem?? :)

Edytowano przez szeik812

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ogólnie to Kinto nie ma dopuszczenia w łubinie, nie wiem czy pomoże, ale nie zaszkodzi tylko czy jest sens?. Typowa zaprawa dla łubinu chroni tylko przed zgorzelą siewek a przykładowy vitavax jest odpowiedni dla tej rośliny. W okolicy to bardzo mało osób zaprawia i o dziwo nikt z nich nie narzeka, sam jednak wolałem użyć zaprawy.

Moim zdaniem zastosowanie Kinto będzie miało taki sam efekt co brak zaprawiania.

Matey    427

Co do nitraginy to proponuję przeczytać instrukcję stosowania :

Zaprawianie roślin motylkowych Nitraginą można przeprowadzić na mokro (zwilżając nasiona przygotowaną zawiesiną preparatu) lub na sucho stosując 1,5 - 2 porcji Nitraginy na materiał siewny przeznaczony na 1ha. Zaprawianie nasion można przeprowadzić ręcznie przez dokładne kilkakrotne mieszanie lub w zaprawiarkach mechanicznych.

Zaprawiony materiał siewny chronić przed bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego

Możliwe jest jednoczesne zaprawianie z chemicznymi środkami ochrony roślin o ile wysiew dokonany będzie bezpośrednio po zabiegu.

Stosowanie zabiegów ochrony roślin w trakcie wegetacji jest nieograniczone.

nie wiem czy zwracałeś się do mnie czy kolegów wyżej, ale z tego co wrzuciłeś wynika, że jeśli zaprawiamy jednocześnie zaprawą i nitraginą to łubin mamy wysiać tuż po zaprawieniu

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się