Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
gwozd    101

Najwazniejsza jest obsada na m2. Co z tego że rzędy będą żadziej jak rośliny w rzędzie gęściej, no chyba że masz zamiar zwalczać chwasty mechanicznie. Niektóre herbicydy stosowane w grochu moga uszkadzać łubin, szczególnie jeżeli chodzi o łubin wąskolistny. Używam mieszanki afalonu i commandu która jest dedykowana dla grochu ale commandu musze dać sporo mniej. Tak więc uważajcie.

Jeżeli chodzi o niestosowanie nawożenia to znam takie przysłowie że `z płustego to i salomon nie naleje` ale kazdy zna swoje pole i wie co robi

Rolnik1973    1247

Ja sieję siewnikiem do zboża każdy lej, bo lepiej posiać w każdy rząd zwiększając odległość ziarnka od ziarnka w rzędzie, a i tak odległość między rzędami jest kilkakrotnie większa niż między ziarnkami w rzędzie.

Igor1979    2

Czy ktoś uprawiał łubin stosując uproszczenia? Wpadłem na genialny pomysł, tzn. to się okaże czy genialny by zamiast orki wiosennej zastosować uprawę tak do 20cm, agregatem dwu belkowym, dokładnie to UNIA Kos z odkręconymi podcinaczami bocznymi. Następnie uprawa agregatem talerzowym, a jeśli będzie mało resztek po zimie to nawet i bez tej uprawy tylko sam siew agregatem uprawowo siewnym, talerzowym z siewnikiem o redlicach także talerzowych.

Damian zobacz sobie ten link: http://www.agrofoto.pl...ubin,10911.html

Wynika z niego, że łubin korzystnie reaguje na metodę uproszczoną ale polega ona na tym, że rezygnuje się z orki zimowej w zamian za uprawę gruberem. Wiosenna orka nie jest zalecana pod rośliny zbożowe. Jeżeli masz agregat to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od pługa z uwagi na ekonomię. Ale zastanawiam się jaki to ma cel? Każdy zabieg uprawowy mechaniczny wpływa niekorzystnie na właściwości fizyczne gleby i przesusza ją dodatkowo wiosną. Na forum jest oddzielny temat dotyczący uprawy uproszczonej gleby.

Edytowano przez Igor1979

Wiadomość z agroFakt.pl

Igor1979    2

Panowie napisałem jak jest w instrukcji siewnika a realia to faktycznie inna sprawa. Instrukcja z 1993 r a konstrukcja siewnika jeszcze starsza. Kolega ma zespawane dwa takie starego typu. Aby ustawić taki siewnik na pożądana normę wysiewu w opcji, że będzie siała każda redlica pozostaje wykonanie próby kręconej i metodą prób ustawienie siewnika na oczekiwany wysiew bo stara instrukcja starego siewnika nie przewiduje siewu na każdą redlicę ziarna roślin motylkowych gruboziarnistych-siewnik zbożowy "Krzna".

"Gwozd" co do Commandu to też mam taka informację, że dodatek w ilosci 0,2l jest za duży i wystarczy 0,1l ale sam tego nie stosowałem więc pozostaje tylko wierzyć praktykom.

Edytowano przez Igor1979

gwozd    101

No to uwierz praktykowi że przy ilości commandu 0,2 zbyt dużo roślin łubinu wypada a przy ilości 0.1 zbyt dużo roślin przytuli przeżywa. Ilość 0.15jest w miarę odpowiednia ale trzeba brać pod uwagę specyfikę każdego kawałka. W pewnych sytuacjach można zwiększyć

To logiczne że trzeba siać według próby kręconej a nie według jakiś tam tabel szczególnie jeżeli siewnik poddano przeróbkom. Jutro sprawdzę z którego roku jest mój poznaniak. Wszystko sieje (gorczyca, zboże, łubin) na tych samych kulkach tylko robię próbą kręconą

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak możecie to zrezygnujcie ze środka Command szczególnie w łubinie wąskolistnym.Potrafi doszczętnie spalić rośliny chronione.

dyczko0    22

Ja pryskam Afalon 1l i Command 0.15l jeszcze się nie zdarzyło aby było coś przypalone w szerszym zakresie. Gdzieniegdzie na uwrociach, bądź nie wielkich zakładach a tak to czyściutko na polu.

bialy2005    193

JAk myslicie czy w m ieszance pszenzyta jarego i łubinu waskolistnego można próbowac czyms innym pryskac poza afalonem z copmandem to rónie bywa chyba w waskolistnym bo w żóltym jest ok.

gwozd    101

A z czym na przytulie? Z motyką? ;)

dyczko0 czy zauważyłeś jakiś wpływ pogody na działanie tej mieszanki herbicydów? Chodzi mi o przymrozki i zimną deszczową pogodę po siewie łubinu

proxy8441    72

No to uwierz praktykowi że przy ilości commandu 0,2 zbyt dużo roślin łubinu wypada a przy ilości 0.1 zbyt dużo roślin przytuli przeżywa. Ilość 0.15jest w miarę odpowiednia ale trzeba brać pod uwagę specyfikę każdego kawałka. W pewnych sytuacjach można zwiększyć

To logiczne że trzeba siać według próby kręconej a nie według jakiś tam tabel szczególnie jeżeli siewnik poddano przeróbkom. Jutro sprawdzę z którego roku jest mój poznaniak. Wszystko sieje (gorczyca, zboże, łubin) na tych samych kulkach tylko robię próbą kręconą

to ile tej gorczycy wysiewasz na tych kółkach wysiewających do zbóż? skoro nie zmieniasz.

ciekawe jak to będzie tego roku z łubinami, mam w planie znów zasiać Łubin Żółty nasiona tego roku swoje przygotowane ale pogoda fatalna prędzej jak ok 20 kwietnia chyba nie zasieję.

gwozd    101

Ostatnio na poplon siałem 25kg, kiedyś na nasiona dokładnie nie pamiętam ale chyba ~~17kg

bibis4    0

Siałem łubin wąskolistn 3 razy z różnym skutkiem. W 2010 r dał ok. 1t/ ha bez żadnych nawozów i oprysków na glebie 6 klasy był jednak mokry rok. w następnym dałem troche polifoski afalon, leopard i zaprawiłem nitraginą plon ok 2,5 t na 4b ale mimo wszystko dużo chwastów. W zeszłym roku nie dałem nitraginy. Zasiałem na polu z rędziną i na drugim glina pylasta 4 klasy.Pryskałem afalonem po siewie. Na redzinie łubin wzeszedł urósł ok 10 cm i zaczął zamierać plon-0 pewnie dlatego że łubin lubi gleby kwaśne. Na drugim polu łubin zagłuszyła przytulia której zebrałem więcej niż łubinu. Trochę sie zniechęciłem coć plon plus dopłaty wyszełem na 0.

proxy8441    72

aha myślałem że udało Ci się wysiac ok. 5kg :)

Jak tam Łubiny normalnie planujecie siac czy coś się ograniczacie z powodu poźnego siewu?

zbyszek8201    22

myślę zasiać skromny areał około 1ha,tyle planowałem,sądzę że lepiej ten łubin niż owies . będzie to pewnie około 20kwietnia....

Tomasso    8

Ja w tym roku z 3,5 ha planuje zasiać wąskolistnego leży czeka w garażu w workach z centrali. Woj podlaskie ale i tak już opóźnienie spore ;/

dyczko0    22

Ja mam do siewu 36ha odmiany Lord. Zasiać muszę bo mam nasiona z centrali kupione a poza tym nic innego nie zasieje w tym terminie.

Poza tym to z tym terminem siewu też jest różnie, zasieje się wcześnie a przyjdzie mróz to będzie to samo co byś zasiał później. Nie ma złotej recepty na nic. A jak będzie przekropny rok to i urośnie nawet w maju siany. Tylko zwiększyć dawkę wysiewu. Ale łubin to i tak nieobliczalna roślina, plonuje jak chce i kiedy chce.

Matey    427

Panowie macie jakiś namiar na sklep gdzie dostanę nitraginę? Bo u mnie w okolicy totalny dramat, nigdzie nie ma

Igor1979    2

MATEY nitraginę zamawiasz u producenta przez internet: http://www.biofood.com.pl/oferta_Nitragina.htm

Szybko realizują zamówienia pocztą. Biorąc pod uwagę, że jeszcze kilka dni będzie mokro to zdążysz. Ja też dopiero jutro zamawiam sobie.

Co do terminu siewu to znajomek od którego brałem nasiona odmiany sonet co roku sieje około 20 kwietnia i dramatu nie ma. Właśnie, jak zostało to wyżej napisane, lepiej później a w ciepłą glebę posiać

Matey    427

dzięki :)

Jak u was sytuacja z łubinem? Posiane czy jeszcze nie? Kiedy planujecie siać?

zbyszek8201    22

u mnie właśnie pada deszcz,pewnie posieję za około tydzień w sumie to nie wiem czego siać więcej-łubinu,owsa czy paniki....

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się