Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

rafto    29

co ile wraca na wasze pola łubin ?? Siał ktoś tak - łubin - żyto - łubin - żyto??? albo łubin i 2 x żyto i ponownie łubin ?? i tak w koło ;) klasa ziemi V i VI :/

Edytowano przez rafto

zbyszek8201    22

u mnie łubin sieje od 3lat, i myślę że łubin,żyto,żyto ewentualnie owies ,znowu łubin,to min przerwy. No jeśli zależy ci na dopłacie to może twoja pierwsza opcja. Lecz im częściej będzie ten łubin a na V i Vl klasie to pewnie żułty,tym będzie gożej z chorobami. Każdy robi jak uważa.

DamianO1996    2

Na tym samym polu lepiej strączkowe siać co 4 lata, nie częściej, bo po pierwsze nie lubi stanowisk za azotowanych, rozwijają się bakteriofagi niszczące bakterie brodawkowe oraz występuje nasilenie chorób zgorzelowych.

Wiadomość z agroFakt.pl

krecikuryn    4

Planuje zasiać łubin lub groch na V klasie, przedplonem było żyto hybrydowe, po żniwach obornik w dawce 20t/ha przyorany i zasiany poplon z łubinu. Z tego co czytam na forum to nie bardzo po oborniku siać strączkowe ale dawka była nie wielka a ziemia przedtem nie widziała obornika z 15 lat więc może nie będzie tak żle?? myślę o łubinie MISTER lub grochu ZEUS. planuje nawozić 40kg P oraz 70kg K. Prosze o pomoc bo nie wcale doświadczenia w strączkowych.

jack83    14

jak ju dales glano i miales lubin to moze pomysl o jakim zbozu lub kukurydzy_

zbyszek8201    22

@krecikuryn Z tym obornikiem pod łubin było to zbędne lecz taka ilość nie powinna mu zaszkodzić. Koledzy wyżej piszą że groch wymaga lepszej gleby. Jeśli ten poplon z łubinu przyorany był dosyć dobry to jest to bomba azotowa i teraz łubin na ziarno odpada...

pstaszek    135

Witam, sieje łubin wąskolistny odmiany Kalif po zbożach na IV klasie praktycznie bez nawożenia tylko 100kg saletry na start plon 1,6T z 1ha w tym roku po żniwach udało misie sprzedać po 1500zł za 1T jednemu z hodowców trzody do tego około 670 zł do ha dopłaty do strączkowych i można by tu policzyć koszt nawożenia a w zasadzie ich brak, czyli spore oszczędności w nawożeniu a i pozostawiony przez łubin azot to jak by na to nie patrzeć to opłacalność z pewnością jest dodatkowo łubiny znoszą kwaśny odczyn gleby a groch nie dodam jeszcze, że pola są w dobrej kulturze I mają dobrą zasobność w składniki pokarmowe, dlatego nie stosowałem nawożenia jeszcze dodam ze łubin ma dobry system korzeniowy, co powoduje, że korzysta ze składników, które są poza zasięgiem zbóż tak, że dla mnie łubin jest OK, ale zastanawiam się nad posianiem soi na średnich glebach III klasy jest droższa i w najbliższym czasie wydaje mi się, że zrobi furorę podobnie jak kukurydza mam zamiar posiać 15ha oczywiście tu bez nawożenia się nie obejdzie, ponieważ soja ma większe wymagania. Co myślicie o soi?

krecikuryn    4

zbyszek8201 może masz racje, nie ma co na siłe siać tego łubinu. zaisieje owies i będzie git a łubin z

a 2 lata:)

zbyszek8201    22

moim skromnym zdaniem[nie chce na siłe się upierać-gdyż dopiero 3lata sieje łubin] odpuść sobie ten łubin na min 1,najlepiej 2lata. Do zasiewu jeszcze jest trochę czasu-może inni się wypowiedzą. Tak jak pisałem dopiero od 3lat sieje łubin na powieżchni +- 1ha i dopiero w ostatnim roku uzyskałem w miarę zadowalający plon. Nikt ni jest wsystko iedzący -człowiek uczy się do śmierci a wymiana poglądów wielu nam pomocne jest. Wiem jedno,łubin zbierany na ziarno jest trudną uprawą, jednak mimo nie wysokich plonów,daję nam wysokobiałkową paszę, druga sprawa monokultura zbóż na słabych gruntach [sianie od lat zbóż i coraz niższe plony] to też nic dobrego. Łubin zbierany na ziarno daje dobre stanowisko pod żyto ,owies itp ,przekonałem się o tym i będę siał go dalej,każdy ma własny płodozmian dopasowany pod swoje zwierzęta lub ich brak,lecz nawet dla tych drugich wysokie ceny nawozów zachęcają do siania strączkowych.

mrobak    3

pstaszek

Raczej nie ma sie czym chwalić, najwyżej tym, że udało Ci się znaleźć takiego jelenia

krecikuryn

Zeus to jest łubin wąskolistny, nie groch

Edytowano przez mrobak

ogar118    62

Ptaszek ostatnio czytałem ze nawożenie startowe łubinów N jest bezcelowe... inaczej sprawa wygląda w grochu...

pstaszek    135

Mrobak to nie chwalenie się, lecz szczęście, że w tym czasie śruta sojowa kosztowała 2,5 tyś za 1 T dzięki temu hodowca zgodził się dać taką cenę wszystko wskazywało na to, że soja pójdzie jeszcze do góry, ani nie nazwałbym go naiwniakiem znam go dobrze ma 1000szt.macior i nie oddaje swojej skóry łatwo, ale to wynikało z prostej kalkulacji, jeśli łubin miał 43% białka, czyli podobnie jak soja a kosztował 1000zł na 1T mniej to zrobił dobry interes ci, co nie sprzedali po żniwach to później dostali po 1000zł za 1T, czyli jak to mówią chytry dwa razy traci lepiej było sprzedać Od razu Po Żniwach jak soja była droga :)

Ogar118, co do nawożenia azotem łubinu to można się zgodzić z tą opinią pod warunkiem, że nie pozostawiasz słomy na polu tak jak jest właśnie w moim przypadku, dlatego daję 100kg saletry, ponieważ Mikroorganizmy przeprowadzające rozkład słomy potrzebują również azotu. Na początku tego procesu mikroorganizmy „kradną” nieco azotu z gleby, przez co staje się on niedostępny dla roślin, więc lepiej zastosować w takim przypadku te 100kg saletry tak będzie bezpieczniej dla łubinu B)

gwozd    101

Mrobak to co oddawać łubin za darmo?

Nawozić na start N łubin można tylko na najgorszych najbardziej zaniedbanych stanowiskach. Jak będzie za dużo N mineralnego to pójdzie na łatwiznę i będzie z niego korzystał zamiast tworzyć brodawki. Sądzę że zbyt niska ilość N pozytywnie może wpłynąć na ograniczenie masy wegetatywnej a co za tym idzie bardziej równomierne dojrzewanie, ale również łubin będzie bardziej konkurencyjny wobec chwastów. Bez N chwasty słabo rosną. Każdy powinien znać swoje pole i nawozić według potrzeb. Pod łubin sypie tylko PK i dolistnie Mg.

Zgadza się łubin to trudna roślina i z tego co zauważyłem to wielu próbowało ale niewielu uprawia. Zamiast zwiększać ilość ŚOR i nawozów mineralnych sieje łubin a plony zbóż są lepsze niż wcześniej.

Tomek90    191

gwozd siejesz ten łubin w poplon czy na ziarno?? Jak z zbytem tego przy wiekszej ilości powiedzmy ~20t??

krecikuryn    4

tomek z tego co się orientuje to problemu ze zbytem raczej nie ma. Niedawno na tym forum znalazłem jakaś firmę spod Lodzi która skupuje każde ilośći

marulekk    61

Siemka

Pierwszy raz udzielam się w tym temacie więc jak co to proszę o wyrozumiałość :P

Kilka lat temu posiałem tak na spróbowanie pół hektara łubinu wąskolistnego (kwalifikowany), wschody były ładne, opryski takie jak trzeba było, łubin pięknie rósł aż do momentu ulewnych deszczy w maju/czerwcu, niestety pole w większości jest nisko położone więc długo woda stała a później to już po plonie, wygniło, jedynie co na z górkach udało mi się skosić ok. 400kg.

Wniosek: Źle dobrałem pole :/

Ale zgodzę się z przedmówcami, że po tym łubinie zboże miałem cacy nawet 3 lata po. :)

NA wiosnę planuje posiać z hektar słodkiego ale na równym kawałku kl. IV/V na nasiona na dalszy poplon i białko dla zwierząt :)

zbyszek8201    22

No to miałeś pecha z tą ulewą, wiadomo jak taka przyjdzie to tak jak łubin jak i inne wygniją np ziemniaki,na pogodę nie ma mocnych. Ja akurat mam niewielkie gospodarstwo i zawsze na styk słomy dla zwieżąt i to mnie ogranicza z większymi zasiewami łubinu ,wiosną jak się uda to sam dokuie trochę na paszę dla bydła bo białkowe drogie....

wiesko    12

Mam pytanie na ktore nie dostalem jednoznacznej odpowiedzi: majac program rolnosrodowiskowy( Rolnictwo zrownowazone: czyli coroczne sporzadzanie planu nawozenia, pobieranie probek gleby co kilka lat i te inne pier**ly zwiazenie z tym pakietem) i siejac lubin slodki dostaje sie tez te doplate do rolslin straczkowych czy nie?

Edytowano przez wiesko

pstaszek    135

To prawda, że łubin nie lubi stanowisk, na których istnieje możliwość podczas opadów chwilowe podtopienia w takich miejscach niema, co liczyć na to, że łubin da tam jakiś plon. Prawdą jest, że wszystkie rośliny strączkowe i motylkowe drobnonasienne dają najlepsze stanowisko pod zboża, więc jeśli nie macie ochoty siać na nasiona można śmiało na poplon łubiny gorzkie świetnie się do tego nadają jest nawet nowa odmiana

Oskar – nowość!

rok rejestracji 2012 – PRZEBĘDOWO

• odmiana gorzka, średniowczesna, niewrażliwa na opóźnienie siewu, niepękająca
  • rośliny wysokie, rozgałęziające, tworzące dużą zieloną masę lecz dość równomiernie dojrzewające
  • plon nasion zdecydowanie wyższy niż w pozostałych gorzkich odmianach
  • cenną zaletą są drobne nasiona gdyż od odmiany wzorcowej MTN jest o około 40 g niższa, a wysiew na hektar o około 40 kg niższy
  • rośliny o kwiatach sinobiałych i nasionach koloru białego
  • wymaga obsady 100 roślin/m2

krecikuryn    4

a jak jest z młóceniem trzeba jakieś specjalne sita??

Aha jak myślicie czy poi polonie z łubinu zasianym pod koniec sierpnia w ilości ok 100kg/ha i zostawionym do wiosny na przyoranie można liczyć na dobre stanowisko pod zboże??

Tomek90    191

Ktoś kto uprawia na ziarno może powiedzieć jaki jest mniej więcej zysk z tego łubinu na czysto?? Trzeci raz posiane pszenżyto pod rząd i wypada posiać coś innego jak nic nie znajde to trzeba bedzie kukurydze.

mrobak    3

pstaszek

Nie 43 a 31% białka ,a do tego energię na poziomie 11,9 MJ 16 %włókna i maksymalny udział w paszy <5%

http://www.coboru.pl/DR/porownanieodmian.aspx ( wyszukaj swoją odmianę)

gwozd

Cieszę się, że koledze udało się znaleźć osobę, której w tej cenie opłacało się coś takiego kupić, a jeszcze bardziej Cieszę się że są tacy którym kupowanie czegoś takiego w takiej cenie się opłaca. To oznacza, ze nasza rolnictwo ma sie bardzo dobrze.

pozdrawiam

pstaszek    135

Mrobak rozumie, że nie wierzysz, że łubin może mieć 43% białka, ale moje dane opierają się na badaniu tej samej próbki przeze mnie i kupującego wyszły nam podobne wyniki, czyli mi 43% a kupującemu 42% to była podstawa do negocjacji ceny, dlatego napisałem, że 43% miał łubin odmiana Kalif, choć to ma się nijak do tych tabel, które mi podesłałeś obaj robiliśmy próby w innych stacjach, czyli są raczej wiarygodne, bo różnice były niewielkie w obu stacjach byli zdziwieni tak duża zawartością białka, ale nikt tego nie kwestionował i nie twierdził, że to nie możliwe. Pozdrawiam

zbyszek8201    22

@mrobak skąd to info że max udział w paszy to 5% ? @krecikuryn,mie potrzeba sejalnych sit,odpowiednie ustawienia i tyle[nie posiadam kombajnu] najlepiej aby był z sieczkarnią. @Tomek90, o zysku trudno jest ująć o to zaeż od lonu a ten morze być u każdego inny. U mnie np łubin Dukat zero nawożenia,1 oprysk przedwschodowy coś koło 100zł . Plon 1300kg -na pasze . Dla mnie ma wartość +- 2000zł . Zbieżesz 1.5 tony,sprzedasz za 1800-2000 zł..policz sobie. Wiadomo szału to nie rbi bo zboża w cenie nawet to żyto , lecz monokulture złamie i stanowisko da...

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się