Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    62

ok dzieki.

ale czy jeden zabieg tym SARFUN 500sc wystarczy czy nalezy pryskac kilka krotnie??

a wracajac do Basagran 480 SL musze powiedziec iz jak narazie na łubinie waskolistnym nie widac zadnych uszkodzen efekt dzialania na chwasty mozna przyjac zadawalajacy po 2dniach od zabiegu. ogolniej na dokladniejsze wnioski nalezy jeszcze poczekac alez jak narazie jest wszystko ok. tylko ze mniejszy łubin jakby delikatnie ma spieczone okola listka

dawka 2l/ha + olejan 1l/ha

wrazie jakis wiekszych uszkodzen w roslinie bede alarmował

Koledzy pisali że kolejny zabieg na początku kwitnienia...

A jakie odżywki dajecie na łubin i w jakiej ilości na ha??

janczar810    245

wracajac do Basagran 480 SL ilość 2,5l/ha ktora zastosował siasiad okazała sie smiertelna dla łubinu wąskolistnego. Pryskany w sobote a po 3dniach czyli dzis lubin spieczony praktycznie w 100%. Wczoraj u niego bylem na polu wydawalo sie wszystko w porządku i zaczepiłem opryskiwacz i w pole u siebie :( ale zastosowalem dawke ok. 1,5l/ha +olejan 1l. Teraz sobie pluje w brode Czemu nie poczekalem jeszcze jednego dnia :!!! hee wczoraj załowałem ze nie opryskalem w sobote a dzis załuje ze wogóle cokolwiek w nim robilem. na chwila obecno jestem brzydko mówiac os........ny.

PS. A wiec mam pytanie mozna jakoś zmniejszyc dzialanie srodka na łubin??

Jak na chwila obecną przestrzegam przed Basagranem zobacze co bedzie z moim za 3dni mam nadzieje iz zastosowalem odpowiednia dawke

Siwy7406    46

Jedyne co możesz zrobic to niestety czekać ale moim zdaniem płonna nadzieja. Zastosowałeś nie pełną dawkę uszkodzenia mogą byc powierzchowne ale plonu nie będzie, możesz sprobować ratować dać z 10kg siarczanu Mg + jakiś regulator wzrostu Asahi lub coś podobnego np super plon z duż ilością wody ten sam skład lecz gwarancji że pomoże niema a kasę trzeba wyłożyć.

Wiadomość z agroFakt.pl

MECHANIZATOR    156

niestety - za 3 dni będzie tylko gorzej - to że Basagran jest dobry w grochu nie znaczy że nadaje się na lubinie - u nas nawet sąsiadujące ze sobą plantacje grochu i łubiny opryskuje się zwracając szczególną uwagę na to aby nie znosiło na łubin bo poprostu BASAGRAN PALI ŁUBINY - możesz spróbować takie coś jak Kelpak ale tanie to to nie jest

tak przy okazji to też przestrzegam nie stosujcie środka Powertwin bo przypala stożki wzrostu w łubinach

janczar810    245

niestety - za 3 dni będzie tylko gorzej - to że Basagran jest dobry w grochu nie znaczy że nadaje się na lubinie - u nas nawet sąsiadujące ze sobą plantacje grochu i łubiny opryskuje się zwracając szczególną uwagę na to aby nie znosiło na łubin bo poprostu BASAGRAN PALI ŁUBINY -

nie sądzisz iz teraz takie wiadomości sa zbedne. Pytałem o Basagran jakies 2-3dni dokladnie juz nie pamietam (trza luknac na date) a Ty teraz mnie uświadamiasz ?? jak juz jest po imprezie. Jedyna osoba ktora wpominała o skodliwym działaniu Basagranu był Siwy7406

MECHANIZATOR    156

hmm - nie zaglądałem dłuższy czas na forum a tym bardziej do tego tematu - więc nie wiem o co kaman do mnie ? - pretensje możesz mieć tylko do siebie i do sprzedawcy który polecił ci Basagran w łubinie - dziecko wie że tym preparatem się w łubin a tym bardziej wąskolistny nie jedzie - tutaj jest etykieta Basagranu http://www.hurtownia...sagran480sl.pdf i nie ma w niej ani słowa o łubinie to chyba na hura się nie pryska - na dodatek @Siwy cię ostrzegał przed szkodliwym działaniem Basagranu

janczar810    245

sorry nie chcialem Cie urazic ale troszke zdenerwowało mnie takie mądrzenie po fakcie.

A prestensje tak mam i to wielkie do siebie i wyłacznie

Huberto89    34

Ja już zauważyłem pierwszy objaw skręcania się łodyg w pojedynczych roślinach więc pewnie na dniach będę pryskał. A co myślicie o połączeniu gwaranta z siarczanem magnezu? Stosował ktoś siarczan w łubinie?

bialy2005    193

gwaranta masz z apasów bo teraz podobno juz nie mozna go dostac jedynie sarfun pozostał i amistar na łubiny :(

Huberto89    34

A to pierwsze słyszę. Wiem tylko że na ulotce nie piszę nic o łubinie od zeszłego roku. Ale kupić bez problemy można. My swój kupiliśmy jakoś w marcu tego roku opakowanie 5 litrów.

proxy8441    72

zauważyłem dziś na Łubinie Żółtym pojawiające się pierwsze grona, jeszcze fungicydem nie pryskałem.

proxy8441    72

nie wiem jeszcze czy wogóle opryskam, może się akurat uda, ale chyba nie będe czekał tylko cos dam przed kwitnieniem o ile wcześniej nie wystapi. Pare postów wyżej ktos wymieniał wszystkie środki na łubin także zobacz.

gwozd    101

Jak wyszły próby z legato w łubinie wąskolistnym?

Na moim łubinie już nie ma śladów po comańdzie, tylko na kawałku gdzie oprysk zrobiłem słabszy pokazało się trochę komosy białej i rdestu powojowego, przytulia siedzi przypalona i mam nadzieję że tak zostanie. Póltora tygodnia temu pryskałem Supero od owsa głuchego w dawce 1.1l. Cena 1l to 43zł. Może przydałoby się więcej ale bałem się o łubin. Owsik został zatrzymany w fazie krzewienia i zżółkł. Teraz przed kwitnieniem zastosuje dolistnie siarczan Mg i insol 6. Antraktozy na razie nie widać ale z tego co pytałem to gwarant jest dostępny oczywiście już bez rejestracji na łubin w cenie 58zł, sarfun 57zł. Podobno można użyć alert w ilości 1l, gdzieś o tym czytałem ale nie pamiętam gdzie

Edytowano przez gwozd

bialy2005    193

Prysniety diflanilem 500sc- to samo co legato i jest oki tzn zero sladów na łubinie i chwasty które zwalcza załatwione. Dawka 0,2l

strazak93    0

a ja mam takie pytanko,bo byłem dzisiaj obejrzec łubin,zaczyna kwitnac i na kwiatach siedza jakies szare w pomaranczowe kropki robale wielkosci ok.1cm,i niewiem co to moze byc,ktos sie juz spotkał z czyms takim?

proxy8441    72

ja równiez byłem zobaczyć łubin żółty i powoli powoli dopiero 1 grono zauwazyłem które zakwita reszta lada moment.

Jeśli rośliny maja liście pozwijane ku górze to objaw atraknozy???????????????????

gwozd    101

Insektycyd? Od czego? Wczoraj pryskałem 5% roztworem siarczanu Mg i 2l/ha insolu 6. No może wyszło trochę więcej jak 2l. Na szczęścia na razie nie widać antraknozy, widać pierwsze kwiaty

proxy8441 żółty jeszt szczególnie wrazliwy na tę chorobę. W zeszłym roku na moim nie było antraknozy a na żółtym w odległości około 500m wystąpiła i poszedł pod pług ale ten koleś nawet od chwastów nie pryskał. Objawy tego grzyba to pozwijane, wykręcone rośliny. Tak jakby po uszkodzeniach gradowych. Na roślinie jest taki punkcik i od tego miejca roślina jest zmieniona, skręca się zasycha

Wydaje mi się że mało łubinów posianych jest w tym roku

proxy8441    72

mój ma łodygi proste jedna roślina widziałem zaczęłą kwiść powoli, także lada moment zakwitnie, tylko jedne rośliny mają listki lekko podwiniete ku górze atraknoza?

Gwaranta dajecie 2l/ha?

Chyba juz nie będe czekał tylko po niedzieli zaraz po fungicyd będe chciał zakupić Gwaranta łubin lada moment zakwitnie odchwaszczony ładnie rośnie pogoda wilgotna >20st.

Edytowano przez proxy8441

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się