Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Siwy7406    46

Afalon to najtańszy możliwy oprysk później zostaje tylko środki zawierające metamitron a ten nie jest tani i trudno go dostać. Jednak gdy presja chwastów będzie duża szczegolnie komosy /lebiody/ i samosiewów rzepaku nie będzie innego wyjścia kiedyś nie oprysklem takiej komosy to wyrosła na ponad 2m i był problem z koszeniem. a w zbiorniku pół na pół łubinu i nasion lebiody i dodatkowego czysznia się nie obeszlo.

gwozd    101

Nie ma innego sposobu na samosiewy rzepaku jak metamitron? Jaka jest nazwa handlowa herbicydu i jakie dawkowanie? Bo pewnie nie jest zarejestrowany na łubin i na etykiecie nic nie będzie.

Pytam tak na przyszłość bo może kiedyś :unsure: zacznę siać rzepak

Wiadomość z agroFakt.pl

janczar810    245

a wiec co bedzie najlepszym srodkiem do opryskania łubinu od owsika tak jak juz w/w Targa+lepik?? w dawce 0,75-1l/ha?

aby to bylo stosunkowo tanie a dzialalo jak nalezy i po owsiku nie bylo sladu :D

łubin ma juz ładnie wykształcone 2liscie ale teraz jakos stanoł chyba ze wzglednie niską temp. a owssik rosnie przepieknie

limusine    8

W tamtym roku mialem zasadzone kartofle na jednym polu i na samej koncowce z 50m był łubin zólty. I pryskałem kartofle Agilem i zostalo z 10 litrow w opryskiwaczu i przejechalem pare metrow po tym łubinie. Byłem bardzo zdziwniony bo tam gdzie przejechalem agiem lubin byl czysty bez chwastow a reszta zarosła chwastami ;)

• Like 1

janczar810    245

Njlepszy będzie najtańszy gramicyd- proste.

ok. ale na pewno jakieś juz testowałeś :) byłbym wdzieczny jakbyś podał nazwy srodków ktore stosowałeś i z jakim efektem i oczywiscie jaka zastosowac dawke

Siwy7406    46

Aleście upierdliwi jak piszę jakikolwiek gramicyd to znaczy że każdy stosowałem targe i graman, Agro Gold, Fusilaide Forte, Mefisto Pro i jeszcze inne . dawka w zależności od nasilenia chwastów od0,75- 1,5l/ha z zastosowaniem adiuwantu np Atpolan lub Olbras dawki niższe max1,2l

Edytowano przez Siwy7406
  • Like 1

Siwy7406    46

Pierwszy oprysk w momencie początku kwitnienia po 7-14dniach zabieg powtorzyć jeśli jest potrzeba.

proxy8441    72

w momencie poczatku kwitnienia? Nie wczesniej? A przeciw jednoliściennym kiedy pryskacie?

Rolnik1973    1247

Chłopaki posiałem pierwszy raz łubin, i mam takie pytanie. Sąsiedzi mają posiane owsy i czy jak będą je pryskać od chwastów to czy łubin nie jest wrażliwy na opryski zbożowe? Czy trzeba jakoś dopilnować i mówić żeby nie dojeżdżali do miedzy.

Kamilmkm    9
Napisano (edytowany)

no jak będą pryskać na dwuliścienne to raczej te środki będą też działać na łubin. Sam posiałem łubin na takim kawąłku gdzie sąsiad sam sieje inne strączkowe to może się kapnie żeby uważać przy oprysku

Mam kupiony srodek na jednoliścienne, owies ma 3-4 liście ale poczekam jeszcze z opryskiem, łubin jest jeszcze niewielki a zapowiadają deszcze to może jeszcze coś owsa skiełuje. Na Agilu pisze do końca fazy krzewienia owsa wiec jeszcze spokojnie można czekać.

Edytowano przez Kamilmkm

proxy8441    72

ja zaś kupiłem Targe Super nie wiem właśnie zobacze może poczekam na deszcz bo chwasty muszą intensywnie najlepiej rosnąc wtedy najlepiej działa. Mój Łubin ma 4 liście własciwe (2 pary)

Siwy7406    46

w momencie poczatku kwitnienia? Nie wczesniej? A przeciw jednoliściennym kiedy pryskacie?

Jaki łubin posiałeś żółty? Jeśli tak to on jest najbardziej podatny na choroby możesz prysnąć w fazie 4-6l liści Karbendazymem /Funaben 500 sc, Karben 500sc/ 0,4-0,5l/ha.

proxy8441    72

Tak ja mam Łubin Żółty aktualnie ma 2 pary czyli 4 liście właściwe czyli przy 4-6 liściach moge juz zastosować zapobiegawczo Funaben 500SC lub Karben 500SC 0,4-0,5l/ha a Gwarant zostawić sobie na późniejszy oprysk.

proxy8441    72

czyli tak wogóle od jakiej fazy atraknoza może zaatakowac łubin? Teraz mamy pogode sprzyjającą prócz wilgotności bo temp. wysoka.

Siwy7406    46

od wysokości ok 20-30cm do inkubacji potrzebna wysoka wigotność i temperatura utrzymująca się pow. 7dni. Jeśli popryskasz karbendazymem który działa systemicznie zabezpieczy ci rośliny na ok 3tygodnie co zbiegnie się z początkiem kwitnienia i wtedy Gwarant.

atomik    145

na początek proponuję amistar a później ewentulanie jak mokro i gorąco gwarant/bravo drogo ale pewnie. Najlepiej ale drogo, tylko że jak wystąpią pierwsze objawy to czasem sam gwarant nie skutkuje i obniżka plonu jest. Ostatnie dwa lata sprzyjały rozwojowi choroby teraz zobaczymy. Choroba atakuje różnie najlepiej sprzyja jej pogoda czasem atakuje dopiero w momencie kwitnienia np. ostatni tydzień maja początek czerwca, w zeszłym roku zaatakowała około 14 maja pierwsze rośliny

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się