Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
proxy8441    72

Wie ktoś czy dostanę dopłatę do materiału siewnego (160zł/ha) i z tytułu wysiewu roślin motylkowych i ile jej jest? jeśli będe miał poniżej 1ha powierzchni?

ogar118    62

No jak kupowałeś materiał z centrali to dostaniesz a do hektara jeste to co do tradycyjnej uprawy + premia chyba okolo 200-250 zł.

Jeżeli się myle to niech ktoś poprawi...

Edytowano przez razor275
Cytowanie poprzedniego posta

zbyszek8201    22

witam,to co ty piszesz to jest stawka dopłat bezpośrednich, za Materiał siewny kwalifikowany jest właśnie 160zł do ha,lecz nie jestem pewny czy liczą poniżej 1 ha. Nie jestem pewny ale trzeba zakupić min 150kg materiału na 1ha.

Edytowano przez zbyszek8201

Wiadomość z agroFakt.pl

proxy8441    72

już wiem bo wyczytałem w ulotkach, tak przezież pisałem że 160zł do ha za materiał siewny, i około 220zł dodatku z tytułu wysiewu roslin strączkowych.

Miałem wątpliwości czy dostanę te dopłaty ale je rozwiałem wystarczy mieć ponad 1ha obsianego kwalifikatem bądz elitarnym nieważne czy to bedzie 0.2ha łubinu 0,7ha pszenicy a 0,1ha jeczmienia wystarczy ogólnie 1ha obsianego kwalifikatu by skorzystać z tych dopłat

zbyszek8201    22

witam,też dziś się o tym dowiedziałem rozmawiając z facetem o ziemniakach kwalifikowanych czyli sadzeniakach, potrzebowałem tonę tego towaru i gość mówił że jeśli mam cokolwiek innego kupionego jako nasiona kwalifikowane to to do tych około 0.3ha ziemniaka też dostanę. Nie wiedziałem tego wcześniej.

ogar118    62

Wie ktoś może czy przed siewem można jednocześnie zaprawiać nasiona łubinu zaprawą (np Vitavaxem) a później odrazu nitraginą? nie zaszkodzi to nitraginie??

bialy2005    193

u mnie łubin juz czeka zaprawiony vitavaxem razem z nitragina. niestety pogoda nie pozwoliłą zasiac jak planowałem. Mam nadzieje ze kilka dni w workach nie zaszkodzi nitraginie :)

Huberto89    34

Jeśli koszony na ziarno to nigdy nie wałowałem jedynie na kiszonkę ludzie wałują żeby lepiej kosić było.

rafto    29

Kiedy zamierzacie siać łubin na zbiór nasion ?? po 15 kwietnia było by ok ? pierwszy rok będę siał więc dlatego pytam ;) warto zaprawiać nitraginą ??

rafalkom555    13

u mnie łubin juz czeka zaprawiony vitavaxem razem z nitragina. niestety pogoda nie pozwoliłą zasiac jak planowałem. Mam nadzieje ze kilka dni w workach nie zaszkodzi nitraginie :)

Nie pamietam gdzie to było ale gdzieś pisało że po około tygodniu juz chyba aby 10-20% tego działania ma co jak by zaprawić i zasiać od razu.

MECHANIZATOR    156

pewnie powiedział ci to "szwagra żony brat rodzony" - poczytajcie etykiety od środków chemicznych a później bieżcie się dopiero za głoszenie herezji

rafalkom555    13

nie, to mi mówił szwagra córki żona babki dziadka janka :lol:

Pisało w gazecie, po ilu dniach jak się zmienia wartość tej nitraginy od zaprawienia, znajdę to to napisze.

zbyszek8201    22

witam,panowie nie ma się co sprzeczać o nitraginę i jej działanie. Ważniejsze kiedy siać ten łubin...do świąt jak pogoda pozwoli-święta mają być zimne...czy po świętach ? ale to już ostatni dzwonek bo po 10tym będzie....

Edytowano przez zbyszek8201

Siwy7406    46

U nas kto miał wsiać łubin i bobik to już posiał a wy ciągle się spuszczacie siać czy nie. Termin siewu tych roślin równa się z terminem początku kwitnienia krokusa a ten zaraz przekwitnie. Bobik ilubin musi być posiany wcześnie tuż po owsie i pszenicy jarej przed przymrozkami kwietniowymi które dobrze wpływają na jaryzację i wymuszają moćny rozwój systemu korzeniowego a powstrzymują nadmierny rozrost części nadziemnej. Z roślin strączkowych posianych po 10-15 IV przyzwoitego plonu niema się co spodziewać, po za tym opóżnia to wegetację i zbiór.

zbyszek8201    22

witam,kolego siwy szanuje twoje zapewne lepsze doświadczenie w siewie i uprawie łubinu. Lecz 2strony wcześniej 25 marca pisałeś by dać na wstrzymanie z siewem bo przymrozki itp. A dziś po tygodniu dziwisz się że jeszcze nie posiane ....że ty,sąsiedzi już dawno posiali.....

kryssr    50

Łubin wąskolistny wytrzymuje większe przymroski niż żółty, ja go posiałem jak mogłem wjechac w pole (w tym roku 22.03). Żółty jest delikatniejszy i przymrozki mogą go zniszcyć. Prawie wszystkie odmiany są słodkie, różnia się też typem wzrostu (jeen się lepiej rozgałęzia, drugi słabiej) i tu różnica w wysiewie jest.

Ja siałem 170 kg/ha.

Siwy7406    46

To co pisłem wcześniej to prawda ale trzeba obserwować pogodę i przyrodę potem wyciągać wnioski. Ja posiałem 27 i 28 III a opryskalem 29 odm. Regent 200kg/ha ze względu na małą siłę kiełkowania 73%. Powodem zasiewu w tym terminie były prognozowane opady w tym tygodniu a potem przymrozki zważawszy na to że krokusy w ogrodzie zakwitły wziołem się za siew. Teraz pada śnieg potem przymrozi kilka dni i odpuści będzie mokro a jak wyschnie będzie po terminie. Łubin w sprzyjających warunkach potrzebuje ok 2tyg. żeby wyjść z ziemi a takich jak teraz to może i 3 tyg. siedzieć po ziemią.

Edytowano przez Siwy7406

MECHANIZATOR    156

nie, to mi mówił szwagra córki żona babki dziadka janka :lol:

Pisało w gazecie, po ilu dniach jak się zmienia wartość tej nitraginy od zaprawienia, znajdę to to napisze.

jeśli chodzi o nitraginę to tak szczególnie jak nasiona sa wystawione na działanie światła - myślałem że twoja wypowiedź dotyczyła samej zaprawy

co do terminu siewu to jeśli idzie wjechac w pole ostatni tydzień marca - pierwszy tydzień kwietnia

ja moje doświadczenia z łubinami mam już zasiane pierwsze siałem 27-ego a ostatnie dzisiaj rano

zbyszek8201    22

To co pisłem wcześniej to prawda ale trzeba obserwować pogodę i przyrodę potem wyciągać wnioski. Ja posiałem 27 i 28 III a opryskalem 29 odm. Regent 200kg/ha ze względu na małą siłę kiełkowania 73%. Powodem zasiewu w tym terminie były prognozowane opady w tym tygodniu a potem przymrozki zważawszy na to że krokusy w ogrodzie zakwitły wziołem się za siew. Teraz pada śnieg potem przymrozi kilka dni i odpuści będzie mokro a jak wyschnie będzie po terminie. Łubin w sprzyjających warunkach potrzebuje ok 2tyg. żeby wyjść z ziemi a takich jak teraz to może i 3 tyg. siedzieć po ziemią.

tak jak pisałem wcześniej,zapewne masz lepsze doświadczenie z tą rośliną,nie przeczę temu. Nie dziw się że ktoś z małym doświadczeniem się czai , dla mnie same nasienie na ha 5stówek w tamtym roku mróz mi załatwił łubin. cały tydzień miałem burze piaskowe dopiero wczoraj i dziś normalne dni.O tych krokusach nic nie słyszałem. Dla jasności posiałem dziś Dukata, 150kg na 0.9ha. Mam nadzieje że tak mój jak i twój i innym w tym roku łubiny wyjdą w miarę ok,a pogoda nie spłata niespodzianki-bo na nią nie ma mocnych.

janczar810    245

jestem takze nowicjuszem pod wzgledem w/w roslinka ale w duzej mierze dzieki pomocy i wskazówka

Siwy7406 którem bardzo dziekuje :D

posialem lubin waskolistny w terminie 24marca tj sobota a opryskalem w poniedzialem Afalonem w dawce 1.5l/ ha który został w czwartek porwany przez burze piaskowe u mnie w okolicy :( alez kto mogł to przewidziec zadne prognozy tego nie uwzglednialy niestety ale ostatnie czasy obserwuje jak kształtuje sie łubiunek a wiec na miejscach gdzie wilgosc jest juz widac ladny korzonek cos ok. 2-3cm a na piachu zaczyna sie dopiero zalązek na kielek.

ps. rosliny nie sa głupie nie pchaja ze na powierzchnie gdy jest zimno !! za to rozpychaja sie podpowierzchnia ksztajtujac swoj system korzeniowy

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się