Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
BENNY82    34

dokładnie faza pąka to jest najlepszy termin dla gwaranta. ja też zauważyłem że po gwarancie pojawiły się dodatkowe łuszczyny i jest ich po kilkanaście na roślinie gdzie standardowo to do 10 maks. a co do dodatku sencora do afalona i jego zamienników to ja miałem wrażenie że stopowało to łubin ale być może to wina aury była tak czy siak puściło to chabra i przytulie ale miałem tego sporo w nasionach pomimo czyszczenia wwialnią- nie mam petkusa . nie stosowałem w tym roku comandu i to był błąd ale tragedii nie ma.

co do gwarantu to jest standard tuż przed początkiem kwitnienia i zaraz po kwitnieniu. i efekty widać w tamtym roku nie dałem bo eksperyment był zero nawozów i grzybówki tylko od chwasta popryskałem czyli jak najmniejszy wkład finansowy i była totalna klapa. pozostawiony łubin sam sobie to porażka. tebukonazolu nidy nie stosowałem- bo w łubinie wszystko prewencyjnie prócz szkodników- intewencja to musztarda po obiedzie . w tym roku zapowiadał się rekordowy plon gdyby nie obsada na piachu ok ale na mniej przepuszczalnych glebach dużo ziarniaków wymokło pomimo zaprawiania. chuchać i dmuchać teraz żeby antrakoza nie rozwinęła się. czy ktoś w wąskolistnym zauważył czerwone pojedyncze rośliny uszkodzony korzeń mają jakby zgnity i sam nie wiem czy to szkodnik czy jakaś choroba.

Też mam takie rośliny jakby zgniłe korzenie mają, liście żółkną i całe rośliny usychają, ale dużo tego nie ma. pryskałem gwarantem w połowie kwitnienia. łubin wąskolistny zeus.

RafaKdziela    135

dokładnie faza pąka to jest najlepszy termin dla gwaranta. ja też zauważyłem że po gwarancie pojawiły się dodatkowe łuszczyny i jest ich po kilkanaście na roślinie gdzie standardowo to do 10 maks. a co do dodatku sencora do afalona i jego zamienników to ja miałem wrażenie że stopowało to łubin ale być może to wina aury była tak czy siak puściło to chabra i przytulie ale miałem tego sporo w nasionach pomimo czyszczenia wwialnią- nie mam petkusa . nie stosowałem w tym roku comandu i to był błąd ale tragedii nie ma.

To prawda ta mieszanka puściła przytulię miejscowo .Gwarant przestał działać .Ostatnio byłem przed weekendem łubin zdrowy ,dziś łubin biały 20 % liści górnych ciemnieje i po złapaniu odpada od głównej rośliny .Kilka razy dziennie pada to pogoda wymarzona na antraknozę.

Wiadomość z agroFakt.pl

marasp    7

Pytanie  z trochę inne beczki, zgłosiłem do dopłat łubin na ziarno, na 2 działkach z lekką ziemią powschodził ładnie, na jednej gdzie jest ciężka ziemia słabo a nawet bardzo słabo, chwasty go zagaiły. Do kiedy agencja może skontrolować uprawę, bo ten jeden kawałek chciałbym randapować i nie wiem kiedy mogę żeby nie mieć problemów.

RafaKdziela    135

Pytanie  z trochę inne beczki, zgłosiłem do dopłat łubin na ziarno, na 2 działkach z lekką ziemią powschodził ładnie, na jednej gdzie jest ciężka ziemia słabo a nawet bardzo słabo, chwasty go zagaiły. Do kiedy agencja może skontrolować uprawę, bo ten jeden kawałek chciałbym randapować i nie wiem kiedy mogę żeby nie mieć problemów.

Z tego ,co w agencji mówili uprawa główna do dopłat musi być do 15 lipca czyli łubin też powinien łapać się na ten termin .Ale dla pewności dopytaj .

pszycha1    6

chyba nie do końca bo jęczmień ozimy często wcześniej 

chodzi bardziej o to aby nie było orki na uprawie głównej przed 15 lipca

wiele osób przeoruje łubiny już na początku lipca i potem trudno określić czy był zbiór

ogólnie lepiej dopytać

RafaKdziela    135

Oczywiście są wyjątki ,tak jak napisałeś w kwestii jęczmienia ozimego ,lecz takie są przepisy ,jak podałem .

toperz    3

Tak w bardzo podobnej dawce .Łubin ładnie rośnie i nie odczuł tych środków .A pola w mojej okolicy zaprawdę są kolorowe z łubinami u innych istny herbapol .

na łubin wąskolistny ????

dwojakowski    1

chyba nie do końca bo jęczmień ozimy często wcześniej 

chodzi bardziej o to aby nie było orki na uprawie głównej przed 15 lipca

wiele osób przeoruje łubiny już na początku lipca i potem trudno określić czy był zbiór

ogólnie lepiej dopytać

Tak do 15 lipca musi być na polu

pawlored    1
Napisano (edytowany)

Skoro podałeś łubin do dopłat na ziarno to musisz go wykosić. A glifosatem zazwyczaj pryska się dwa tygodnie przed zbiorem.

https://www.agrofoto.pl/articles/aktualnosci/ze-zbiorami-nie-trzeba-czekac-do-15-lipca/

Edytowano przez pawlored

RafaKdziela    135
andrzej1988 kolego i tu grubo się mylisz .Cały czas pola są pod stałym monitoringiem i to możesz sprawdzić sobie w agencji nawet w oddziale powiatowym .Kontrole chodzą i sprawdzają ,co było na danym polu i dosłownie kopią .Dawne czasy już minęły ,że mogłeś wciskać banialuki i wszystko przeszło .

KlimekPL    121

Jest to ciekawe czy dadzą radę sprawdzić kilkaset tysięcy hektarów, w mojej okolicy też modne stało się zasiewanie łubinów odkąd weszły nowe dopłaty ale z ich koszeniem na ziarno już jest różnie

Kiedy sklejać łubin wąskolistny zeus? Bo ma już po 15-20 strąków które są beżowe, mają grube ziarno i jeszcze po kilka mniejszych zielonych strąków. Chce go jeszcze prysnąć reglone, ale nie wiem czy robić to w jednym zabiegu bo jest ładny zielony i chce żeby wszystkie strąki były w pełni zaziarnione, a strach że te pierwsze wylecą.

RafaKdziela    135

Jest to ciekawe czy dadzą radę sprawdzić kilkaset tysięcy hektarów, w mojej okolicy też modne stało się zasiewanie łubinów odkąd weszły nowe dopłaty ale z ich koszeniem na ziarno już jest różnie

Kolego już pisałem Armir cały czas pola monitoruje z góry .Żebyś się nie zdziwił ,jak coś będziesz kombinował .

KlimekPL    121

Ja nie mam zamiaru nic kombinować. A więc mówisz, że nawet są w stanie sprawdzić czy został przeprowadzony omłot? Ciekawe

robi57362    53

A w nocy tez mogl wymlucic i odrazu potalezowac i kto to udowodni ?satelita ?

ogar118    62

Bez przesady pole po zbiorze kombajnem i talerzowaniu różni się od tego tylko po talerzowaniu. 

W zeszłym roku byłem na usłudze gruberowania u sadownika. Uprawiałem pole po zbiorze gorczycy. Jak przyjechał się rozliczyć to mówił że miał kontrolę i łazili po polu i stwierdzili że rosła tu gorczyca która została zebrana. Wszystko zależy od tego czy na kontrole przyjedzie ktoś z odrobiną pojęcia o rolnictwie czy żel betonowy kloc.  

Zresztą jak dla mnie to tylko lepiej jak koszą ludzi uprawiających tylko pod dopłatę... 

RafaKdziela    135

U mnie dokładnie sprawdzali pola we wrześniu ,gdzie był łubin siany i czy zebrany na nasiona.Kopali szpadlem w kilku miejscach na tych polach . .Kontrola stwierdziła ,że wszystko jest oki :)

20CBR12    47
Napisano (edytowany)

W ubiegłym roku u mnie antraknoza zjadła łubin i kosilem talerzowka, dla mnie nie ma różnicy między koszonym a nie po dobrej talerzowce a we wrześniu moim zdaniem nie do sprawdzenia czy zebrany czy nie przez miesiąc ziemia powinna na tyle słomę przerobic że nie mozna jadnoznacznie stwierdzić czy było koszone czy też nie, takie moje zdanie

Edytowano przez 20CBR12

andrzej1988    101

Łubin lubi się wysypać podczas koszenia i co wtedy? Przyjadą zaczną kopać i natkną sie na nasiona w ziemi i stwierdzą że został przyorany a nie skoszony. Najlepiej robić zdjęcia podczas zbiorów albo jakiś filmik nakręcić bo u nich to jest różnie

ogar118    62

Nie będę się kłócił o taką bzdurę. Jak dla mnie jest to widoczne. 

szwagier24    5
Napisano (edytowany)

Powiedzcie czy uprawę prażoną grzybem ze zdjęcia jest sens kości? Zastanawiam się czy porazone ziarna zostaną oddzielone od zdrowych podczas koszenia.

post-71932-0-17166600-1500225508_thumb.jpg

Edytowano przez szwagier24

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się