Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ogar118    62

Wiem że randap Ale to kosztuje. a mocznik można powiedzieć że jest za darmo bo zostanie dla innej rośliny

3 l glifosatu wyjdzie gdzieś 40 zł. Na upartego można by to zrobić 100 litrach wody z 2% siarczanu amonu i 2 litrami glifosatu. Wyjdzie jeszcze taniej.

A co do zostawania azotu z takiego zabiegu mocznikiem to nie był bym tego taki pewnie bo straty gazowe azotu z mocznika będą duże a nikt gwarancji nie da że taki zabieg przyniesie spodziewany efekt.  

20CBR12    47

Ku..wa wychodzi na to że tylko ja zapier...dalam na desykacje z drogim reglone, chyba też w tym roku spróbuje glifosat- tylko ile 2-3litry, bo koledzy różnie piszą...?

Wiadomość z agroFakt.pl

ogar118    62

Zamiast Gwaranta mozesz dac Tazera

Chlorotalonil, azoksytrobina (koszt kosmiczny), tebukonazol, tiofanat metylowy, jak z pod lady gdzieś dostaniesz to karabedazym. 

Ku..wa wychodzi na to że tylko ja zapier...dalam na desykacje z drogim reglone, chyba też w tym roku spróbuje glifosat- tylko ile 2-3litry, bo koledzy różnie piszą...?

Ano kto bogatemu zabroni. :)

A na poważnie jak sprzęt pozwala to tak jak pisałem zejdź do 100 l/ha i dodaj 2% siarczanu amonu (istotne) i 2% glifosatu 360 (ja daję dla pewności 3 w tym roku mam pole bez perzu to zobaczę 2) 

usieq96    1

Siemka Zasiałem pierwszy raz łubin odmiana Oskar i mam takie pytanie czy da się go czymś podgonić bo jest jakiś taki jasny co mi się nie podoba. Wiem że azot nie a coś innego może siarczan plonvit motylkowe bor? oraz jaki fungicyd najlepiej zastosować bo gwarant podobno tylko 10 dni działa?

g60dalk    3

Ciekawym zamiennikiem Reglone jest Mission 200SL Rok temu za 5L płaciłem około 250 zł Stosuję 1L /ha i po tygodniu wszystko usunięte

rolnik31    1

Czy w fazie początku kwitnienia mogę zastosować środek Targa Super w łubinie wąskolistnyn? Czy może po przekwitnieniu ?

marcinus    2

Oprysk gwarant można stosować w czasie kwitnienia czy tylko tak jak pisze przed? 

g60dalk    3

W moim łubinie pojawiają się roślinki które jakby zaczęły usychać i tracą listki,czym jest to spowodowane?

post-65333-0-07874200-1496606153_thumb.jpg

Kos_pl    9
Napisano (edytowany)

Jak po deszczu nie będzie lepiej, a usychanie będzie występować placowo, to może to też być fuzaryjne więdniecie. Patrząc na zdjęcie, widzę że jest to łubin wąskolistny, a jego dotyka tak fuzaryjne więdnięcie jak żółtego antraknoza - niestety - jest to częsta choroba łubinu wąskolistnego jak i grochu. Powodują ją grzyby fusarium oxysporum. Chociaż zwykle objawy występują bardziej pod koniec czerwca. Wtedy też tkanka w obrębie szyjki korzeniowej brązowieje, gnije a wiązki naczyniowe ciemnieją. Ja tego doświadczyłem w ubiegłym roku, kiedy miałem też zasiany łubin.

Ale może to też być niedobór wody, jak ktoś zasugerował wyżej albo też i niedobór potasu w glebie.

Edytowano przez Kos_pl

bialy2005    193

ja tez w zeusie i regencie widziłęm pierwsze kolorowe pąki a wyrósł w tym roku ze szok całe 20cm :)

Matey    427

bo za wcześnie siany, cały kwiecień łubin przestał bo lało i piździło

toperz    3

z praktyki doradźcie czy jak zaczyna kwitnąć to można polecieć z siarczanem mg i mikro ?? 

niestety prędzej nie dało się tego zrobić  

i tera mam dylemat 

marcinus    2

Jak po deszczu nie będzie lepiej, a usychanie będzie występować placowo, to może to też być fuzaryjne więdniecie. Patrząc na zdjęcie, widzę że jest to łubin wąskolistny, a jego dotyka tak fuzaryjne więdnięcie jak żółtego antraknoza - niestety - jest to częsta choroba łubinu wąskolistnego jak i grochu. Powodują ją grzyby fusarium oxysporum. Chociaż zwykle objawy występują bardziej pod koniec czerwca. Wtedy też tkanka w obrębie szyjki korzeniowej brązowieje, gnije a wiązki naczyniowe ciemnieją. Ja tego doświadczyłem w ubiegłym roku, kiedy miałem też zasiany łubin.

Ale może to też być niedobór wody, jak ktoś zasugerował wyżej albo też i niedobór potasu w glebie.

Jaki miałeś plon tego łubinu ? czy stosowałeś jakis oprysk ?

kowal1234    1

z praktyki doradźcie czy jak zaczyna kwitnąć to można polecieć z siarczanem mg i mikro ?? 

niestety prędzej nie dało się tego zrobić  

i tera mam dylemat 

mam ten sam problem zawsze pryskałem przed kwitnienie nie ktoś się wypowie jeżeli stosował w fazie kwitnienia ja mam kupiony siarczan mg i bor

MarcinMadry    1

A myślałem że tylko mój w tym roku taki nędzny, a tu widzę że te siane w marcu wyglądają podobnie.... Może chociaż trochę azotu wiążą dla rośliny nastepczej...

andrzej1988    101

u mojego kolegi tak samo. Rzadki i mały. Stał w miejscu dopiero teraz coś tam ruszył. Siał tez w marcu. Ja w tym roku nie mam łubinu jedynie groch i soje które narazie dobrze wyglądają. Łubin może być w cenie bo nie bedzie go za wiele

RafaKdziela    135

Fakt łubin w tym roku nie wygląda za rewelacyjnie .Ale u mnie do poprzedniego roku porównując jest  o 100 % lepszy .Przede wszystkim gęsty i bez chwastów .

pszycha1    6

w tym roku ładnie też wyka się prezentuję

łubiny faktycznie kiepsko

Patryczek96    5

Panowie, mogę opryskać łubin na jedoliścienne i Mg z mikro? siany 11 maja, aktualnie ma 20cm.

post-136561-0-50661500-1496866445_thumb.jpg

post-136561-0-68863600-1496866448_thumb.jpg

jan34533    16

w łubinie pojawiły się samosiewy gryki, czym by tu prysnąć, miał taki przypadek ktoś kiedyś?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się