Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
usieq96    1

W piątek zasiałem łubin odmiana Oskar i do dziś nie było jak go opryskać. Jutro z prognozy wynika że będzie okienko tylko pytanie czy nie jest już za późno. Chciałem zastosować Afalon. Może ktoś kto się dobrze zna powie mi co będzie najlepsze jutro czy może w późniejszym czasie i kiedy najlepiej i co? Z góry dzięki ;)

20CBR12    47

Panowie jakie macie patenty na ochronę grzybowa profilaktycznie- szczególnie chodzi mi o antraknoze ,bo u mnie nie potrafię znaleźć właściwej substancji żeby to cholerstwo wyeliminować i zawsze jadę jak wystąpią pierwsze objawy choroby a wiem że są tu specjaliści którzy z dobrym skutkiem radzą sobie z tym problemem

Wiadomość z agroFakt.pl

Matey    427

Soltys a jaki przymrozek miałeś? U mnie siany w marcu ale przez ostatnie dwa trzy tyg stoi w miejscu bo zimno

farmervip    78

A ja dzis posiałem 15ha mistera, siał ktoś z was tak późno? oczywiście plan jest zebrać :unsure:

pszycha1    6

Panowie jakie macie patenty na ochronę grzybowa profilaktycznie- szczególnie chodzi mi o antraknoze ,bo u mnie nie potrafię znaleźć właściwej substancji żeby to cholerstwo wyeliminować i zawsze jadę jak wystąpią pierwsze objawy choroby a wiem że są tu specjaliści którzy z dobrym skutkiem radzą sobie z tym problemem

dobre tanie zabezpieczające środki wycofane

mozna próbowac tanio zabezpieczyć triazolami: tebukonazol 0,5l (np. Tarcza łan 250 ec) + propikonazol 0.25l (propizole 250ec) - nie wiem na ile skuteczne bo zastosowałem tylko raz i choroby nie było

andrzej1988    101

A ja dzis posiałem 15ha mistera, siał ktoś z was tak późno? oczywiście plan jest zebrać :unsure:

kolega w tamtym roku siał coś około 25 kwietnia wąskolistny Kalif i wyszedł mu koło 25 sierpnia do zbioru. Plon miał dobry coś niecałe 2t z ha. Do tego nie pryskał od chwastów, sypnął jakąś potafoske 200 kg i to nie wszędzie i tyle i przed zbiorem dosuszał. Kosztów dużych nie poniosł

farmervip    78

To może i mi coś urośnie, niestety przez pogode nie uda mi się opryskać doglebowo, macie jakiś sprawdzony środek po wschodach?

ogar118    62

1 l tebukonazolu na początku kwitnienia i ewentualnie kolejny litr po 2 tygodniach. Tanio i skutecznie. 

20CBR12    47

1 l tebukonazolu na początku kwitnienia i ewentualnie kolejny litr po 2 tygodniach. Tanio i skutecznie.

Drugi litr dlatego że tebukanozol krótko działa, czyli też profilaktycznie czy dopiero jeśli wystąpią objawy choroby?

ogar118    62

Drugi zależnie od warunków pogodowych jak będzie wilgotno to wtedy warto zrobić. Lub dla pewności 50 zł to nie duży koszt...

Na objawy nigdy nie czekałem. 

stempos1980    37

ogólnie można dać inny środek który niszczy antraknoze w innych uprawach a niema rejestracji na łubin-tylko nie w pisywać w zeszyt od zabiegów

bio    0

Jak u Was wyglądają łubiny siane w połowie marca? U mnie sonet kiepsko rośnie. Ten siany w kwietniu lepiej się trzyma.

g60dalk    3

U mnie przez ostatnie dwa tygodnie nie rośnie ,ale chwasty za to pojawiły sie. Przymrozki wytrzymał teraz tylko potrzeba ciepła. Siany 24.03

Siemka.

Zastanawiam się nad zasianiem 2 ha łubinu białego klasa gleby 4b.

Czy dawka 200 kg na hektar będzie prawidłowa ? Jak ustawić siewnik Poznaniak ? Mam ustawienia 1-30. Czym opryskać za raz po zasiewie ? Oczywiście preferuję uprawę uproszczoną. Nie chcę się bawić w cotygodniowe pryskanie i nawożenie. Łubin ma sobie poradzić sam - bez nawozów. Opryski jedynie od ziela i później pewnioe będę musiał czyms prysnąć, by równo dojrzał. Co polecacie ?

ogar118    62

Łubin biały jest najbardziej podatny na antraknze. Powodzenia w ekstensywnej uprawie tego gatunku. 

KlimekPL    121

Jakiego masz dokładnie tego poznaniaka? U nas też jest taki czerwony, z tych nowszych na przekładni bezstopniowej 1-30. Nie pamiętam jakie były dokłandnie ustawienia na łubin ale denka na 3, zasuwki otwarte prawie na maksa a ustawienie przekładni to już musisz sam sobie wyregulować podczas próby kręconej, bo co Poznaniak to obyczaj.

d4rek    16

Ma ktos zasianego tango ? Zauwazylem ze sarny go nie chca jesc a ponoc slodki jest

Matey    427

Koledzy jaki środek stosujecie na oprzędziki?

fastac

juz macie robale w łubinach i bedziecie je zwalczac?

KRISS75    39

Ma ktos zasianego tango ? Zauwazylem ze sarny go nie chca jesc a ponoc slodki jest

Ja mam Tango i u mnie sarny to zmora.

Mojego przymrozki jednak trochę przyhamowały.

RafaKdziela    135

Przymrozki mój łubin Tango też trzymają i sarny trochę skubią .Mam o tyle lepiej ,że wokoło mam rzepaki a to też trochę ochroni ,bo już wysokie .Gorzki łubin Karo rośnie lepiej i oczywiście nikt go nie skubie .

stempos1980    37

Koledzy pytanie jak wasze łubiny przetrwały mrozy?pytam się bo u mnie teść był na polu i powiedział że łubin zmarzł

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się