Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Patryczek96    5

Panowie, czy kwalifikowany materiał siewny łubinu jest zaprawiany? wczoraj nabyłęm na próbę 100kg Karo z centrali (worki zwykłe białe, zawiązane sznurkiem od prasy i pląba) był to kwalifikat C2. Okazało się, że jest tam pełno spleśniałych nasion, zareklamowałem. Pani w centrali upierała się, że nie ma w sprzedaży kwalifikatu C1 i zawsze jest w takich workach, czy to prawda?

ogar118    62

W zasadzie nie przypominam sobie aby łubin był w innym worku niż ten zwykły biały z materiału sztucznego. Tylko że jak już to nie było nigdy chamskiego sznurka od prasy tylko zawsze worek wraz z etykietą przeszyty tym cienkim sznureczkiem. Co do zaprawy to czasem na życzenie zaprawiają ale to kwestia dogadani, generalnie łubinów nie zaprawiają. Jak nie ma C1 to co ja w tym roku siałem jak nie C1? Ktoś cię chyba chce w jajo zrobić. Jak są spleśniałe to reklamuj to musowo. 

Matey    427

jechalbym się tam awanturować do tej pseudo centrali, kwalifikat jest zupelnie inaczej pakowany, mogles odrazu zawrocic transport no ale nie kazdy musi o wszystkim wiedziec na poczatku, co do zaprawiania to nie znam przypadku zeby ktos nabyl zaprawiony kwalifikat

Wiadomość z agroFakt.pl

marulekk    61

kilka lat temu mialem z kieleckiej centrali w papierowym worku a tak zazwyczaj jest jak pisze @ogar118

Jurek321    1

Panowie, czy kwalifikowany materiał siewny łubinu jest zaprawiany? wczoraj nabyłęm na próbę 100kg Karo z centrali (worki zwykłe białe, zawiązane sznurkiem od prasy i pląba) był to kwalifikat C2. Okazało się, że jest tam pełno spleśniałych nasion, zareklamowałem. Pani w centrali upierała się, że nie ma w sprzedaży kwalifikatu C1 i zawsze jest w takich workach, czy to prawda?

W Krzepicach?

kryssr    50

jak jest plomba to można i sznurkiem od snopowiązałki związać :D co innego jak jest spleśniały, nie wiem czy nie powinieneś gdzieś dalej z tym iść, jakiś piorin albo coś bo to nie dopuszczalne. materiał powinien być wolny od chorób itp

Matey    427

jaka obsade w lubinie waskolistnym stosujecie?

d4rek    16

Ja zamowilem Tango norma 180kg posieje 200kg.

Romanzio    1

Ja Karo będę sial 200 na ha. Niby powinno się mniej Ale ze względu na wątpliwe działanie Afalonu po siewie w ten sposób mam większą pewność że łan będzie czysty.

KRISS75    39

Mój siedzi już od tygodnia w ziemi...

Kolego powyżej ja łubin na poplon zawsze sieje rozsiewaczem do nawozu na to talerzowka i wschody są bardzo dobre (dużo taniej jak siewnikiem) ale w plonie głównym siewnik z agregatem- tak że śmiało jeśli uważasz że nie masz warunków do siewu siewnikiem możesz to zrobić rzutowo- ja bym znacząco dawki na ha nie zwiększał bo póki co mamy sporo wilgoci w glebie i wschody powinny być dobre, pamietaj tylko żeby to zabronowac lub agregat, bo łubin lubi głęboki siew (5cm)

Nie za szybko trochę? Nie boisz się chłodów?

W łubinie zalecany jest reglone do desykacji, bo po nim jest gwarancja że nasiona zachowają zdolność kiełkowania

Prawda jest zalecany ale Roundup też się sprawdza.

Patryczek96    5

W Krzepicach?

Nie, Centrala w Kłobucku.

materiał oddałem, zwrócono mi całe pieniądze.Pani w centrali ma to reklamować. Śmiech na sali płacić takie pieniądze, za ziarno, które jest spleśniałe.

Jest jakaś wielka różnica między C1 a C2?

d4rek    16
Napisano (edytowany)

Nie dostaniesz zwrotu za material siewny C2

Edytowano przez d4rek

Matey    427

zalezy czy samokonczacy czy rozgałęziający?

Oczywiście samokonczacy. W zeszłym roku sialem chyba 160kg/ha ale mialem problem z chwastami, mysle o siewie w granicach 200kg/ha, ale nie wiem czy nie przesadze za mocno. Obsada zwiekszylaby sie ze 100 na 120 roślin a metr

andrzej1988    101

samokonczący sieje sie 110 ziaren na m2. Sonetu wyjdzie np wiecej nic Regenta bo Regent jest drobniejszy. Trzeba znać siłe kiełkowania i MTN. Jak to jest kwalufikat to na fakturze albo na worku wszystko jest napisane wystarczy podstawić do wzoru

ogar118    62

Nie dostaniesz zwrotu za material siewny C2

Dobrze mówisz bo głośno...

Oczywiście że za zakupiony materiał w stopniu C2 dostaje się zwrot.

Różnica pewnie jest niewielka ale za C2 płacisz tyle co za C1 to lepiej poszukać C1 bo jednak trochę jest mu bliżej do oryginału...  

d4rek    16

Widocznie zylem w bledzie, jezeli tak to ok.

TheMariko12    409

Ponawiam  pytanie

Jakie nawożenie stosujecie przed siewne pod łubin słodki odmiana Regent ?

Patryczek96    5

Panowie, chciałem zasiać w tym roku łubin gorzki Karo, ale jedno pole jest bardzo dużo perzu (juz wychodzi-zielono na polu sie robi) jest szansa posiać tam łubin? Jakis środek da mu radę jak będę pryskał 1 liścienne?

lukasz1995    39

Ja na polu,co miałem perz,to zasiałem owies,tylko jeszcze nie kiełkował,bo spryskałem po żniwach.Najpierw pobronowałem go specjalnie na kupy pozbierałem i zasiałem,więc może go troche zniszczyłem ;)

Kos_pl    9
Napisano (edytowany)

Panowie, chciałem zasiać w tym roku łubin gorzki Karo, ale jedno pole jest bardzo dużo perzu (juz wychodzi-zielono na polu sie robi) jest szansa posiać tam łubin? Jakis środek da mu radę jak będę pryskał 1 liścienne?

W łubinie nie ma problemów z jednoliściennymi. Stosujesz np. Leopard Extra dawkę około 2l/ha lub jego odpowiednik i po problemie z perzem. Tylko dobrze by było, aby najpierw miał 4-6 liści. Na początku maja pewnie będzie tyle miał.

Edytowano przez Kos_pl

robi57362    53

Jaki Lubin na 6 klasę ziemi polecacie. Mam swoj baron ale strach się przyznawać ile symbol w zeszłym roku na ciut lepszej ziemi niż teraz planuje posiac

stempos1980    37

Kolego Patryczek 96 tylko pamiętaj aby zwiększyć skuteczność każdego GRAMCYDU należy dodawać na przyczepność

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się